Προς το περιεχόμενο

Αγάπη μου έκαψα το (Cry) Baby;


sfaku

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Χρειάζομαι τα φώτα σας. Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομος. Έχω ένα κλασικό cry baby modded by Jam για true bypass συν πενταθέσιο διακόπτη που αλλάζει το q του φίλτρου.

 

Έκανα τη βλακεία σήμερα και από τα δύο καλώδια τροφοδοσίας που κρατούσα στο χέρι, του έβαλα το λάθος (του fulltone octafuzz που είναι center positive ενώ το Cry Baby ήθελε το άλλο που κράταγα, το κλασικό center negative τύπου Boss).

 

Σε ένα δευτερόλεπτο το έβγαλα, δεν πάτησα ποτέ το διακόπτη του wah ούτε υπήρχαν βύσματα συνδεδεμένα.

 

Κατόπιν τσέκαρα αν λειτουργεί και παρατήρησα δύο περίεργα πράγματα:

α) το πετάλι στο on έχει κάπως πιο χαμηλή έξοδο απ' ό,τι το bypass σήμα.

β) ο πενταθέσιος κάνει κάπως πιο έντονο pop όταν αλλάζεις θέση.

 

Παίζει μεν, το φίλτρο δεν έχει χάσει τον τσαμπουκά του, αλλά δείχνει κάπως πιο κάτω σε ένταση. Υπάρχει περίπτωση να έκαψα κάτι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε απάντηση, θα λείψω για 2 ώρες αλλά θα απαντήσω σε οποιαδήποτε ερώτηση/σχόλιο.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Επειδή με το πετάλι έχω παίξει 3-4 φορές όλες κι όλες (το πήρα πρόσφατα) δεν έχω αποκτήσει ξεκάθαρη εικόνα της συμπεριφοράς του, για αυτό και έχω τις αμφιβολίες που σας περιέγραψα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος λυπάμαι αλλά το έκαψες .

Θα λείψω για 2 ώρες ,αλλά θα περάσω οπωσδήποτε από το σπίτι σου να το πάρω για ανακύκλωση .Δεν είναι εποχές να πετάμε ανεξέλγκτα τέτοια πράγματα διότι ο υδροφόρος ορίζοντας έχει ήδη επιβαρυνθεί πολύ από τις συμπεριφορές μας

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στα σοβαρά τώρα, υπάρχει περίπτωση να μη το έκαψα τελείως αλλά να έκαψα κάποιο μικροεξάρτημα που να επηρεάζει τη στάθμη του ήχου;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Sfaku δεν ξερω να σε βοηθησω. :-[ Αλλα ελπιζω να μπορεις να με βοηθησεις εσυ αν μπορεις. :-\ ;D(ή οποιος μπορει)

Εχω σκοπο να παρω το GCB-95 και αναρωτιεμαι αν το κλασικο τροφοδοτικο της BOSS με το κλασικο βισματακι κανει για αυτο το πεταλι. Ευχαριστω

 

Υ.γ.Sorry για το off topic αλλα ειπα να μην ανοιγω αλλο θεμα για κατι τοσο απλο(ασε που επαναφερω και το θεμα σου) ;) :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα ...βασανισες τον ηλεκτρολυτικο και ισως και κανα τρανζιστορ.

 

τα υπολοιπα στοιχεια δεν θα πρεπει να επηρεαζονται απο αναστροφη τροφοδοσια.

 

μικρο το κακο, εκτος αν ειχες κανα σπανιο τρανζιστορ εκει μεσα...

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα ...βασανισες τον ηλεκτρολυτικο και ισως και κανα τρανζιστορ.

τα υπολοιπα στοιχεια δεν θα πρεπει να επηρεαζονται απο αναστροφη τροφοδοσια.

μικρο το κακο, εκτος αν ειχες κανα σπανιο τρανζιστορ εκει μεσα...

 

Thx για την απάντηση! Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πολύ σπάνιο τρανζίστορ. Όταν λες "βασάνισα" (και επειδή δεν έχω σπουδαίες γνώσεις ηλεκτρονικού): το ότι παίζουν δείχνει ότι δεν έπαθαν τίποτε; Εννοείς ότι τα βασάνισα αλλά επιβίωσαν; Ή υπάρχει περίπτωση να έπαθαν μικρή αλλά υπαρκτή ζημιά;

 

 

 

Φιλε Sfaku δεν ξερω να σε βοηθησω. :-[ Αλλα ελπιζω να μπορεις να με βοηθησεις εσυ αν μπορεις. :-\ ;D(ή οποιος μπορει)

Εχω σκοπο να παρω το GCB-95 και αναρωτιεμαι αν το κλασικο τροφοδοτικο της BOSS με το κλασικο βισματακι κανει για αυτο το πεταλι. Ευχαριστω

 

Υ.γ.Sorry για το off topic αλλα ειπα να μην ανοιγω αλλο θεμα για κατι τοσο απλο(ασε που επαναφερω και το θεμα σου) ;) :D

 

Αυτό που έχω παίρνει Boss, αλλά επειδή το έχει μοντάρει ο Jam για τον προηγούμενο ιδιοκτήτη δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι στο συγκεκριμένο θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx για την απάντηση! Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πολύ σπάνιο τρανζίστορ. Όταν λες "βασάνισα" (και επειδή δεν έχω σπουδαίες γνώσεις ηλεκτρονικού): το ότι παίζουν δείχνει ότι δεν έπαθαν τίποτε; Εννοείς ότι τα βασάνισα αλλά επιβίωσαν; Ή υπάρχει περίπτωση να έπαθαν μικρή αλλά υπαρκτή ζημιά;

 

λογικα εναν ηλεκτρολυτικο εχει ολο κι ολο μεσα(βασει του original σχεδιου).

Πιθανον να τον εκαψες.

 

Κανει wahwah το πεταλι ή παιζει σαν volume pedal? (στην δευτερη περιπτωση καηκε ο ηλεκτρολυτικος).

 

Ηλεκτρολυτικο 4,7μF(στα 16V ή λιγο παραπανω) βρισκεις παντου, με μερικα λεπτα του ευρω και αλλαζει σε λιγα δευτερολεπτα...

 

Τα τρανζιστορ κανουν λιγο περισσοτερα (λεπτα).  :D

 

ειπαμε. μικρο το κακο.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Wah κάνει, το output μοιάζει λίγο πεσμένο και όταν αλλάζω το διακόπτη του sweep κάνει μερικές φορές πολύ δυνατό pop. Θα το δώσω να μου το τσεκάρουν για παν ενδεχόμενο.

 

Thx και πάλι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου