Προς το περιεχόμενο

line6 pod x3 live


GKETS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσφατα αποκτησα τη γνωστη πεταλιερα.

με μια πρωτη ματια ειναι ευχρηστη (στη περιπτωση που εχεις σεταρε ιτους ηχους σου)με πολλες δυνατοτητες επεξεργασιας on stage και με πολυ βολικο κουρδηστηρι (εν αντιθεση με τις δυο boss που ειχα και εξακολουθω να εχω...

λογω του οτι χρονος να ασχοληθω και να τη ψαξω ως το τερμα δεν υπαρχει,ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει δυνατοτητα ταυτοχρονης χρησης της κιθαρας και μικροφωνου.

δηλαδη να υπαρχουν οι ηχοι της κιθαρας κανονικα αλλα να εχεις περασει και το μικροφωνο και σε δεδομενες στιγμες να χρησιμοποιεις πχ περισσοτερο βαθος η καποι delay καποιο αλλο εφε..

μεχρι στιγμης διαβαζω μονο το Manual καθως ο ενισχυτης βρισκεται στο πατρικο μου και με τα ακουστικα παραμορφωνει σε απιστευτο βαθμο.

και κατι τελευταιο...μπας και παιζει να μπορεις να βγαλεις απο κιθαρα ηχους μπασσου?(οπως γινεται με τη roland??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπας και παιζει να μπορεις να βγαλεις απο κιθαρα ηχους μπασσου?(οπως γινεται με τη roland??)

Ποιά roland?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσφατα αποκτησα τη γνωστη πεταλιερα.

με μια πρωτη ματια ειναι ευχρηστη (στη περιπτωση που εχεις σεταρε ιτους ηχους σου)με πολλες δυνατοτητες επεξεργασιας on stage και με πολυ βολικο κουρδηστηρι (εν αντιθεση με τις δυο boss που ειχα και εξακολουθω να εχω...

λογω του οτι χρονος να ασχοληθω και να τη ψαξω ως το τερμα δεν υπαρχει,ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει δυνατοτητα ταυτοχρονης χρησης της κιθαρας και μικροφωνου.

δηλαδη να υπαρχουν οι ηχοι της κιθαρας κανονικα αλλα να εχεις περασει και το μικροφωνο και σε δεδομενες στιγμες να χρησιμοποιεις πχ περισσοτερο βαθος η καποι delay καποιο αλλο εφε..

μεχρι στιγμης διαβαζω μονο το Manual καθως ο ενισχυτης βρισκεται στο πατρικο μου και με τα ακουστικα παραμορφωνει σε απιστευτο βαθμο.

και κατι τελευταιο...μπας και παιζει να μπορεις να βγαλεις απο κιθαρα ηχους μπασσου?(οπως γινεται με τη roland??)

 

Καλημερα φιλε μου.Γινεται να χρησιμοποιησεις ταυτοχρονα κιθαρα και μικροφωνο,αλλα δεν μπορεις να εχεις διπλο rig στην κιθαρα.Δηλαδη θα πρεπει να εχεις στον ενα τονο(καναλι) το μικρωνο(προενισχυτης μικροφωνου και τα εφε τα οποια θα μπορεις να τα ανοιγοκλεινεις απο τους αντιστοιχους ποδοδιακοπτες οπως ακριβως στην κιθαρα).

Τωρα σχετικα με τους ηχους μπασου,δοκιμασε να χρησιμοποιησεις ενισχυτες μπασου και καποιο synth πεταλακι απο τα stomp της πεταλιερας και θα πλησιασεις αρκετα κοντα.Μονο ενα πραγμα να σε ρωτησω.Οταν λες οπως γινεται με τη roland εννοεις καποιες απο τις πεταλιερες(gt-6,8,10 κλπ) η' καποιο απο τα midi συστηματα(vg-88,99 κλπ)? :)Αν εισαι Αθηνα μπορουμε να κανονισουμε να σου δειξω για τα παραπανω σχετικα με το x3 live ;)Στειλε πμ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση.

οσο αφορα τη rolland δεν εννοω τις πεταλιερες της,εννοω vg-88που το εχει ενας φιλος.

μαλιστα δουλευει και σαν μπασο σε μαγαζια η συναυλιες.βεβαια εχει τη godin με το 13πινο και κανει και παπαδες απο εκει.

δυστυχως ειμαι θεσσαλονικη.

στην ουσια οσο αφορα το μικροφωνο δεν μπορω να εχω το dual tone για τη κιθαρα,παρα θα χρησιμοποιηθει για το μικροφωνο ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση.

οσο αφορα τη rolland δεν εννοω τις πεταλιερες της,εννοω vg-88που το εχει ενας φιλος.

To vg-88, είναι midi oriented, με δικό του ξεχωριστό μαγνήτη...αυτό εννοείς?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση.

οσο αφορα τη rolland δεν εννοω τις πεταλιερες της,εννοω vg-88που το εχει ενας φιλος.

μαλιστα δουλευει και σαν μπασο σε μαγαζια η συναυλιες.βεβαια εχει τη godin με το 13πινο και κανει και παπαδες απο εκει.

δυστυχως ειμαι θεσσαλονικη.

στην ουσια οσο αφορα το μικροφωνο δεν μπορω να εχω το dual tone για τη κιθαρα,παρα θα χρησιμοποιηθει για το μικροφωνο ετσι?

 

Nαι,σωστα ;)Δυστυχως το vg-88 ειναι αλλη φαση.Ειναι midi,πραγμα το οποιο σημαινει πως θελεις midi μαγνητη για την κιθαρα σου.Η godin δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω πως εχει καποια μοντελα με ενσωματωμενο midi μαγνητη.Mε αυτον ουσιαστικα μετατρεπεις την κιθαρα σου σε synth και μπορεις να εχεις ηχους βιολιου,πιανου,μπασου και χιλια δυο πραγματα.Οποτε δυστυχως οχι,δεν μπορεις να εχεις τοσο πειστικο ηχο μπασου απο το x3 :-\Ελπιζω να βοηθησα.Οτιδηποτε αλλο θες μου λες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου