Προς το περιεχόμενο

The look of love...acoustic ;)


Vasmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ό,τι λέει ο τίτλος.Το challenge της υπόθεσης ήταν ότι έγραψα για πρώτη φορά στη ζωή μου με μικρόφωνο και μάλιστα ένα δανεικό 57άρι(κατά πολλούς λάθος για ακουστικά όργανα :)).Το original κομμάτι για άγνωστους ακόμα λόγους μου είχε κολλήσει στο μυαλό εδώ και μέρες.Έτσι προέκυψε η ακουστική version που ποστάρω :)

 

http://soundcloud.com/vasmar/the-look-of-love

 

Hope you enjoy.Σχολιάστε ελεύθερα! (και καμιά συμβουλή για τη μίξη βεβαίως βεβαίως)

 

ps: sorry για το soundcloud αλλά ήταν σκάρτα 10 mb

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου. Τι υπέροχο και συναισθηματικό και εσωστρεφή ήχο έχεις στα δάχτυλα, τι μεστό phrasing, πόσο όμορφο παίξιμο!

Το 'χεις! :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπάβο Βασμάρ. Το άκουσα ιδιαίτερα ευχάριστα και μου κράτησε το ενδιαφέρον σε όλη τη διάρκεια. Έχεις παίξει ουσιαστικά και με πολύ γούστο.

 

Όσον αφορά τον ήχο, έχω την εντύπωση ότι τοποθέτησες το μικρόφωνο υπερβολικά μακριά από τις κιθάρες με αποτέλεσμα η ηχογράφηση να ακούγεται σαν κάτι που "έπιασε" ένα μικρόφωνο τυχαία στο χώρο με την ανάλογη απώλεια συχνοτήτων. Για πες μας πώς έγραψες.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ και τους 2 πολύ για τα σχόλια!Χαίρομαι που σας άρεσε.JJ(Σπύρο?) δράμα με το μικρόφωνο :-\.Σε πληροφορώ ότι ήταν πάρα πολύ κοντά στην κιθάρα με αποτέλεσμα να διαγράψω κι ένα take επειδή ακούμπησε το δάχτυλό μου στο μικρόφωνο όπως έπαιζα!Πιο συγκεκριμένα έγραψα ως εξής.Το μικρόφωνο να κοιτάει το 12ο τάστο περίπου από πολύ μικρή απόσταση(8-10 cm).Η προενίσχυση της fast track pro ΤΕΡΜΑ προκειμένου να πάρω επαρκές(λέμε τώρα) σήμα για να γράψω.Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την εγγραφή θορύβου ,τον οποίο με τα χίλια ζόρια κατάφερα να ξεφορτωθώ με ένα plugin της Waves,το x-noise. Πιθανότατα η εκτεταμένη χρήση του x-noise αλλοίωσε συχνοτικά τις κιθάρες .Μπορεί όμως και όχι.Οι πιο έμπειροι θα μου πείτε ;)

 

 

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μικρόφωνο να κοιτάει το 12ο τάστο

 

Νομίζω ότι εκτός από το τι μπορεί να έκοψε το plugin, εδώ είναι το πρόβλημα. Έχεις χάσει πολλές χαμηλές που βγαίνουν κοντά στο ηχείο και αναγκάστηκες να ανεβάσεις το input υπερβολικά ψηλά γιατί όσο απομακρυνόμαστε από το ηχείο τόσο μικρότερο το σήμα που φτάνει στο μικρόφωνο.

 

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις να τοποθετήσεις το 57άρι αρκετά κοντύτερα στο ηχείο στον οριζόντιο άξονα. Επίσης θα πρέπει το χέρι σου να μπορεί να χωράει άνετα μεταξύ της ταστιέρας και του μικροφώνου.

 

Όσον αφορά το θόρυβο: Γράψε σχετικά χαμηλά και επεξεργάσου το ηχογραφημένο σήμα. Αν γράφεις με ακουστικά και θες να ακούς δυνατότερα, ανέβασε την ένταση του καναλιού και των ακουστικών. Το rec input είναι το τελευταίο που θες να ανεβάσεις πολύ, καθώς θα μαζέψεις θόρυβο.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια η διασκευη, εκφραστικο και ωραιο παιξιμο!

Τωρα για τα υπολοιπα, απο τις πρωτες νοτες ακουγοντας αυτο το "flange" effect

καταλαβα οτι εχει γινει εκτενης και κυριως λανθασμενη χρηση του x-noise.

Αν ασχοληθεις λιγο παραπανω με αυτη την κατηγορια των Waves (x-noise, x-crackle κλπ.) θα δεις οτι μπορεις να κανεις θαυματα με αυτα... οπως και με τα υπολοιπα Waves αλλωστε  :)

Συνεχισε, το εχεις το θεμα.

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ομορφη εκτελεση!Νομιζω αν ο ηχος ηταν πιο καλος θα ακουγοταν ακομα καλυτερα.

Ετσι η αλλιως ειναι παρα πολυ ωραιο.

Μπραβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραίος!!!!!

Δε φταις εσύ, το 57αρι ΔΕΝ κάνει για ακουστικά όργανα ειδικά για κιθάρα, (λέω έγώ)  (άλλο πράγμα ότι είναι μανούλα για το snare drum ;) ). Για ενισχυτή είναι πολύ καλό. Ναι  θέλει αρκετό gain από την προενίσχυση και πιάνει συγκεκριμένες συχνότητες και μόνο - γι' αυτό είναι καλό για snare, γιατί δεν θα σου πιάσει κάσα π.χ. - . Πάρε ένα φθηνό πυκνωτικό και θα δεις τεράστια διαφορά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε vasmar,

Ο τροπος που έγραψες το κομμάτι το έκανε να ακούγεται πολύ διαφορετικό απο αυτο το unpluged που προφανώς θα ήθελες να βγεί.

  Το παίξιμο αυτό καθ αυτό δεν ειναι κατι το εξαιρετικό , αλλα η ωριμότητα που έχεις στο παίξιμο σου ειναι το δυνατό σου σημείο σε συνδιασμό με το νεαρό της ηλικίας.

  Ακουσα και το Mosaic που εχεις ανεβάσει εκεί και μου άρεσε πολύ!

Μπράβο!

 

σου ειναι εύκολο να μας δωσεις τα ακορντα απ το κομμάτι changes που ειχες ανεβάσει πριν λιγο καιρό?

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό!!!Μπράβο.

Τι υπέροχο και συναισθηματικό και εσωστρεφή ήχο έχεις στα δάχτυλα, τι μεστό phrasing, πόσο όμορφο παίξιμο!

Το 'χεις! :)

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου