Προς το περιεχόμενο

synth ανοιχτης αρχιτεκτονικης σε Linux


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι αποψη εχετε για αυτα τα synth? και συγκεκριμενα για το MEDIASTATION της LIONSTRACS. http://www.lionstracs.com/site/index.php?option=frontpage&Itemid=22

 

Αυτο που δινει την εντυπωση ειναι οτι μιλαμε για ενα υβριδικο workstation synt-arranger το οποιο ειχα στο μυαλο μου εδω και πολλα χρονια. δλδ εκτος απο λειτουργειες synth, VSTi plugins (δηνατοτητα που εχεις λογω περιβαλλον LINUX) καποια GIGA sounds οπως τα ονομαζει η LIONSTRACS τυπου 3 GIGA piano 8O , εχεις δυνατοτητα να εχεις και midi styles (διαφορους ρυθμους οπως σε ενα κανονικο αρμονιο) και ολα αυτα σε ενα πολυ ελκιστικο πακετο 76 ή 88 πληκτρα.

 

Εχω ακουσει να λεγοντε πολλα σε αγγλωσαξονικα forum για διαφορες δυσλειτουργιες που ειχε το λειτουργικο συστημα μεχρι προτινος το οποιο ομως λυθηκε αφου μια γαλλικη εταιρια ανελαβε ολο το project και ο ιδιοκτητης Domenico...ταδε εχει αρχισει μια εκστρατια για διαφημηση του MEDIASTATION.

 

Οποιος θελει να ριξει και μια ματια στα Demo, οπου υπαρχουν ενδιαφερουσες παρουσιασεις. ( ακομα και για θεματα που αφορουν το Latency που προφανως υπαρχει σε τετοια συστηματα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε για να καταλάβω...

 

Στα screenshots που δείχνει.....Είναι το πρόγραμμα που συνεργάζεται με τον υπολογιστή ή το synth έχει λειτουργικό LInux...?

 

Και απο τιμές? Μήπως έχεις καμιά πληροφορία....γιατι στο site απ'οτι είδα δεν γράφει κάτι....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα βασιζεται σε μια πλατφορμα με επεξεργαστη AMD οπως ο υπολογιστης που εχεις στο σπιτι σου, προσεξε αυτο το video και θα καταλαβεις. Το synth κανει κανονικα boot οπως ενας υπολογιστης και μετα απο μονο του φορτωνει καποιο soft υπορτηριξης της κονσολας.

 

Εγω εχω παθει πλακα με την δυνατοτητα που εχεις για διαφορετικες λειτουργιες εφοσον οτι θελειs το εχεις απο software. π.χ το B4 της native instruments, και το βασικο προγραμμα του synth σου δεινει την δυνατοτητα να το χρησιμοποιησης σε συνδιασμο και με αλλες λειτουργιες, αφου μπορεις να καταταξεις οτι θελεις στα presets και διαλεγεις, μεταξυ VST, synth, giga sounds, GM/GS sounds (που ειναι σε flash καρτα οποτε μιλαμε για μηδενικο latency) kai B4

 

Τωρα για τις τιμες αυτο που εχω ακουσει ειναι οτι παιζουν στα μισα ενος OASYS για την standart εκδοση και μετα ανεβαινουμε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως και το Neko της openlabs (ή κάπως έτσι)

εδώ και 5 χρόνια κάνει τά ίδια αλλά με Intel.

Πχ φορτώνει και Cubase .... κλπ ....

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου