Προς το περιεχόμενο

Αγορα Squier Tele Lefty+Bugera V5 Amp


DeltaKapa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

 

Μπηκα σε μια διαδικασια να αγορασω μια ηλεκτρικη κιθαρα και εχω προσανατολιστει προς τη μερια μιας Τελεκαστερ.

 

Καθως θα ειναι η πρωτη μου,δεν εχω σκοπο να ξοδεψω πολλα χρηματα(εφοσον πραγματικα ασχολουμαι κυριως με το μπασο).Ηχητικα δεν με ενδοιαφερουν μεταλ καταστασεις και γενικα τρελα γκαζια(humbuckers κτλ.),αλλα ενα οργανο για πιο all around ηχο με εμφαση στα καθαρα.

Καθως ειμαι και λιγο ''αναπηρος'', αριστεροχειρας γαρ,οι επιλογες μου ειναι παλι περιορισμενες.Ετσι κατεληξα στη Squier Affinity Tele LH  http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_tele_mn_bb_lh.htm

Διαβασα καποια πραγματα στο φορουμ,οτι βρηκα δηλαδη,αλλα ζηταω τη γνωμη σας για το εαν ειναι γενικα καλη αγορα αυτη σε αυτα τα λεφτα και κυριως εαν υπαρχει καποια αλλη ποιο συμφερουσα εναλακτικη στο ιδιο budget παντα και στην ιδια λογικη...

 

Στο 2ο θεμα τωρα του ενισχυτη.

Η χρηση του θα ειναι καταρχας για εκμαθηση,πρακτικη και προβα εντος των τοιχων.

Καλο θα ειναι να την κουμπωσω σε εναν ενισχυτη κιθαρας(προφανως :))και οχι στου μπασου και προσανατολιστικα κυριως προς τον Bugera V5  http://www.thomann.de/gr/bugera_v5.htm  γιατι ηθελα να δοκιμασω τελικα τι εστι τελικα λαμπατος... :D

Τα ηχητικα που ακουσα στο youtube με αφησαν ικανοποιημενο,αλλα μετα τσεκαρα και τον Fender Mustang II  http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm  που αν και τρανζιστορατος,κατι τα 40W σε ισχυ,κατι το 12αρι ηχειο,κατι και τα διαφορα μπλιμπλικια που εχει επανω με προβληματισε αρκετα μπορω να πω.

 

Επομενως ο συνδιασμος Squier+Bugera V5 ειναι καλη επιλογη;

Στις εντασεις ειναι και οι 2 εφαμιλοι;Η η λαμπα θα υπερτερει οπως και να εχει σε αυτη την κατηγορια ενισχυτων;

Το γεγονος οτι ο Mustang με τα moddeling και τα υπολοιπα καλουδια μπορει να αποδειχθει ποιο χρησιμος στην αρχη σε σχεση με τον οχι και τοσο παραμετροποιησιμο λαμπατο;

 

Εχω κολλησει γενικος....

Ελπιζω στη διαφωτιση και στις γνωμες σας....

 

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Ετσι οπως τα λες μαλλον ο φεντερ ειναι πιο καλη λυση, δεδομενου οτι δεν θα χρειαστεις πεταλια εξτρα ;)

Για την κι8αρα ,καλο 8α ηταν να τη δοκιμασεις πρωτα αφου ηδη παιζεις μπασο και να δεις αν σε βολευει το μπρατσο της (κατα 99% δεν 8α εχεις προβλημα αλλα λεμε ...)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα....

Σιγουρα τα πεταλια-πεταλιερα θα ανεβασουν το κοστος στο συνολο εαν επιλεξω τον Bugera.Ειναι κατι που με προβληματιζει...

Για το οργανο,εκτος απο την δοκιμη που σαφως ειναι καλο να γινει,σαν κατευθυνση αξιας-κοστους καλα κινουμε σε πρωτη φαση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα....

Σιγουρα τα πεταλια-πεταλιερα θα ανεβασουν το κοστος στο συνολο εαν επιλεξω τον Bugera.Ειναι κατι που με προβληματιζει...

Για το οργανο,εκτος απο την δοκιμη που σαφως ειναι καλο να γινει,σαν κατευθυνση αξιας-κοστους καλα κινουμε σε πρωτη φαση;

Ετσι λεω ;) Και εγω προς τα εκει θα πηγαινα ή προς την αντιστοιχη στρατ ;) ,ισως και με ενα διπλο στη γεφυρα! Αλλα αυτο γινεται και αργοτερα!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια...

Επομενως με το οργανο καλα τα παω...μενει το αλλο θεμα του ενισχυτη τωρα.

Μια ακομα ερωτηση.

Θεωρεις οτι ο Bugera σε αυτο το αρχικο σταδιο δεν μπορει να μου προσφερει κατι το οποιο να μου ειναι χρησιμο αμμεσα;

Τι εννοω..

Ειναι καλυτερα να εχω απο την αρχη ολα τα ''κολπα'' του Mustang και να πειραματιστω κατευθειαν ή να εχω εναν ηχο με βασικες ρυθμισεις που θα πατησει καλυτερα με μια Τελε και δεν θα με μπερδεψει περισσοτερο...;

Απο την ερωτηση βγαινει η παραμετρος του εξτρα κοστους των μελλοντικων πεταλιων κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμη καλύτερο θα ήταν να έπαιρνες έναν πιο σοβαρό μικρό λαμπάτο όπως τον VHT special 6 ultra με το 12άρι μεγάφωνο (222Ε), καθώς και μερικά απαραίτητα εφέ, οπότε θα είχες μια πολύ ποιοτική λύση με ορίζοντα ετών

 

βάζοντας και το θέμα κόστους στη μέση, ο Mustang II είναι πολύ ελκυστικός, αρκεί να μη σου βγάλει το fizz (και τα μοντέλα ΙΙ αν δεν κάνω λάθος δεν το βγάζουν παρά σπάνια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμη καλύτερο θα ήταν να έπαιρνες έναν πιο σοβαρό μικρό λαμπάτο όπως τον VHT special 6 ultra με το 12άρι μεγάφωνο (222Ε), καθώς και μερικά απαραίτητα εφέ, οπότε θα είχες μια πολύ ποιοτική λύση με ορίζοντα ετών

 

Συμφωνω με αυτο ;) με εναν ενδοιασμο στο τι θελεις να κανεις!

Ας πουμε εγω που δεν πολυενδιαφερομαι για εφεδακια (και μου τη σπανε τα καλωδια και τα πολλα λαμπακια :P) πηρα εναν cub8(laney) με ενα volume kai ενα tone και ειμαι οκ.

Με ενα καφροντιστορσιον(rampage) και ενα fuzz(holy stain)-το δευτερο εχει αρκετες επιλογες επανω οπως reverb tremolo ktl-  ειμαι αρκετα πληρης για τα γουστα μου!

+crybaby το ξεχασα :)

Βεβαια τις περισσοτερες φορες απλα καρφωνω την κιθαρα στον ενισχυτη και παιζω!

 

Αμα χρειαζεσαι εφε και ειναι μικρο το budget μαλλον ο fender ειναι καλυτερη αγορα ,

αν παλι δεν επειγεσαι παρε μια μικρη λαμπα και βλεπεις αργοτερα ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συμφωνω με αυτο ;) με εναν ενδοιασμο στο τι θελεις να κανεις!

Ας πουμε εγω που δεν πολυενδιαφερομαι για εφεδακια (και μου τη σπανε τα καλωδια και τα πολλα λαμπακια :P) πηρα εναν cub8(laney) με ενα volume kai ενα tone και ειμαι οκ.

Με ενα καφροντιστορσιον(rampage) και ενα fuzz(holy stain)-το δευτερο εχει αρκετες επιλογες επανω οπως reverb tremolo ktl-  ειμαι αρκετα πληρης για τα γουστα μου!

+crybaby το ξεχασα :)

Βεβαια τις περισσοτερες φορες απλα καρφωνω την κιθαρα στον ενισχυτη και παιζω!

 

Αμα χρειαζεσαι εφε και ειναι μικρο το budget μαλλον ο fender ειναι καλυτερη αγορα ,

αν παλι δεν επειγεσαι παρε μια μικρη λαμπα και βλεπεις αργοτερα ;)

 

βλέπεις όμως τι γίνεται; παρότι δηλώνεις πως δεν σε νοιάζουν τα εφέ, έχεις τρία πετάλια, εκ των οποίων το ένα σου δίνει (τουλάχιστον) τρία εφέ, δηλαδή ουσιαστικά έχεις ΠΕΝΤΕ+  εφέ!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπεις όμως τι γίνεται; παρότι δηλώνεις πως δεν σε νοιάζουν τα εφέ, έχεις τρία πετάλια, εκ των οποίων το ένα σου δίνει (τουλάχιστον) τρία εφέ, δηλαδή ουσιαστικά έχεις ΠΕΝΤΕ+  εφέ!  ;)

Kλεβω ;D

3+1 λαμπακια ομως μαζι με του ενισχυτη!!!

Εννοω οτι 8α εχει πολλα περισσοτερα δια8εσιμα με τον fender!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τους έχω και τους δύο ενισχυτές που θες (βασικά τον mustang I) και τον Bugera V5.

Έχω και την tele affinity.

H tele για τα λεφτά της είναι άψογη.-

Ο mustang είναι πολύ ευέλικτος ενισχυτής , μιας και έχει πολλές και καλές εξομοιώσεις και effects (με τρομερή δυνατότητα παραμετροποίησης μέσω usb σύνδεσης.)

Ο Bugera στα καθαρά του είναι άψογος (καμία σχέση με τον fender) !! Με μερικά pedal επίσης παίρνεις και πολύ καλό drive (εγώ χρησιμοιποιώ της boss).  

Αν θες έναν multi purpose ενισχυτή, πάρε τον fender.

Αν θες μια πιο country – blues – jazzoξέρω έγω κατάσταση πάρε τον Bugera (λόγω ασυναγώνιστων μεταξύ τους καθαρών)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου