Προς το περιεχόμενο

Πως μπορώς να κρατάω την τεχνική μου στα live


nosi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για μένα τα εξής:

1)Μειώση(όσο περισσότερο τόσο καλύτερα) του άγχους!

2)Ζέσταμα

3)Σωστές και Πολλές πρόβες πριν το live.

 

Επίσης εγώ προσωπικά όταν παίζω live κλπ, δεν αρχίζω και τα καφάσια μπύρας,whiskey κλπ...Μην με πείτε ξενέρωτο :P, αλλά νιωθω υπευθυνος για την μπάντα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης εγώ προσωπικά όταν παίζω live κλπ, δεν αρχίζω και τα καφάσια μπύρας,whiskey κλπ...Μην με πείτε ξενέρωτο :P, αλλά νιωθω υπευθυνος για την μπάντα μου!

 

Απ ότι καταλαβαίνω το αλκοόλ σε χαλάει στα live.. Aλλά μην παίρνεις σα δεδομένο ότι αυτό είναι που ισχύει για όλους... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απ' ό,τι θυμάμαι ένας καλός Γερμανός μουσικός που είχε επισκεφτεί παλιό μουσικομάγαζο της Αθήνας του οποίου ήμουν θαμών προ εικοασετίας, μου είχε πει σχετικά την εξής συμβουλή: στα ζωντανά να μην υπερβαίνω το 70% των δυνατοτήτων μου.

 

Σημασία στο λάιβ έχει να δώσεις ένα ευχάριστο θέαμα-ακρόαμα με ροή, ατμόσφαιρα και feeling. Δεν μπορείς να το κάνεις αυτό ούτε όταν παίζεις οριακά, αλλά κατά τη γνώμη μου ούτε καν όταν "προσπαθείς". Τα πράγματα που παίζεις πρέπει να βγαίνουν τεχνικώς αβίαστα. Και αν θέλεις να παίζεις εντυπωσιακά στα λάιβ, πρέπει να ανεβάζεις συνέχεια το επίπεδό σου στην πρόβα/μελέτη, ώστε αυτό το 70% να αντιστοιχεί σε κάτι πραγματικά καλό.

 

Τα δυο σέντια μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι καταλαβαίνω το αλκοόλ σε χαλάει στα live.. Aλλά μην παίρνεις σα δεδομένο ότι αυτό είναι που ισχύει για όλους... ;)

 

Για παράδειγμα δες αυτόν τον τύπο! Δεν τον έχει χαλάσει καθόλου!!!  ;D ;D

 

Sorry για το offtopic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι καταλαβαίνω το αλκοόλ σε χαλάει στα live.. Aλλά μην παίρνεις σα δεδομένο ότι αυτό είναι που ισχύει για όλους... ;)

 

Καμία σχέση!Ίσα ίσα....Αλλά για φαντάσου έναν drummer,λίγο κουρασμένο,με λίγο περισσότερο αλκοολ,να μην μπορει να συγχρονιστει....Μου είχε τύχει π.χ να δω στην Θεσ/κη σε ένα μαγαζί ένα ντραμερ να βγαίνει εκτος ρυθμου κατά πολύ!Δεν ήταν και οτι πιο ωραίο(για τους μουσικούς γύρω του ακόμα πιο πολύ)....anyway!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου