Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα σε Egnater Rebel 30 212 combo


Akeraio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια! Λοιπόν, ο εν λόγω Egnater έπαιξε πολύ ωραία τους πρώτους 7-8 μήνες και πριν λίγο καιρό εμφάνισε ένα συνεχές τζζζ (όχι τρομακτικά δυνατό αλλά εμφανές) όταν μπαίνει στο loop Nova delay κ Modulator. Δε φταίνε τα εφέ ή τα καλώδια, δοκίμασα διάφορα. Σε email που τους έστειλα μου απάντησαν ότι καλό θα είναι να αλλάξω τη V4, την προενισχύτρια που σχετίζεται με το loop δηλαδή. Λόγω μη χρόνου δεν έκανα τίποτα...

 

Αργότερα όμως, άρχισαν να ακούγονται και κάποιοι ήχοι τύπου 'ποπ' ή 'τσαφ'. Δεν παίζει ρόλο αν η κιθάρα ή οτιδήποτε άλλο είναι καρφωμένα ή όχι, ούτε η θέση οποιουδήποτε κουμπιού/ποτενσιόμετρου, παρά μόνο του reverb (αν το ανοίξεις, ακούς τσαφ με βάθος). Νομίζω ότι όσο ζεσταίνεται ο ενισχυτής τα τσαφ πυκνώνουν. Η έντασή τους είναι τυχαία, από πολύ χαμηλά ως πολύ δυνατά. Υπάρχει περίπτωση σε αυτό το πρόβλημα να έβαλα κι εγώ το χεράκι μου γιατί έβγαλα κάποιες προενισχύτριες και ίσως να έκανα κάτι στραβά στο ξαναβάλε, δεν είμαι όμως σίγουρος. Έστριψα το σιδερένιο κυλινδράκι και βγήκαν μαζί με αυτό, ύστερα απλά τις ξαναέβαλα με τον αντίστροφο τρόπο, προσέχοντας τα ποδαράκια.

 

Ως τρίτη παράκληση, θα ήθελα να μου προτείνετε τί μάρκα (κ από πού) λυχνίες να πάρω ως ανταλλακτικά ή επισκευή, (5 12ax7, η μία για phase inverter, 2 el84, 2 6v6)  καθώς επίσης και πού θα βρω ασφάλειες (fuses) 315mA Fast Blow (20 mm). Ξέρω ότι ζητάω πολλά, αλλά εμφανίζονται κάποια πιθανά live στον ορίζοντα και θέλω να είμαι ετοιμοπόλεμος, ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς τα τροφοδοτείς τα πετάλια αυτα; Μηπως δημιουργείται θόρυβος απο την τροφοδοσία; Με άλλα πετάλια στην λούπα στο κάνει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Νεκρανασταίνω το θέμα για να βοηθήσω άλλους που μπορεί να ενδιαφέρονται για τον Rebel 30 και/ή Nova delay/modulator. Καταργώντας τα TC τροφοδοτικά, έδωσα μέσω του 1spot 9v (αντί για 12) στα 2 nova πετάλια και ο βόμβος εξαφανίστηκε. Μειώνεται μόνο λίγο το headroom τους (μή αντιληπτό σε μένα, το λένε οι ίδιοι όμως στο knowledge base τους), κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα εφ' όσον βέβαια περισσεύουν από πιθανά άλλα πετάλια τα 300+300 mA που απαιτούν δύο nova.

 

Τα τσικ τσικ του ήχου του Egnater οφείλονταν αποκλειστικά σε κακή επανατοποθέτηση των προενισχυτικών λυχνιών από μένα.

 

Τέλος, άπλά για να πειραματιστώ με τον ήχο, έβγαλα όλες τις Sovtek 12ax7WA της προενίσχυσης ΚΑΙ του Phase Splitter, τις αντικατέστησα με JJ ecc83 επιλεγμένες για v1 και phase splitter και, μαντέψτε, ο ενισχυτής ξ ε ν έ ρ ω σ ε ! Έγινε πολύ πιο flat και πιο μπάσος. Αφού πέρασε λίγη ώρα και συνέκρινα ηχητικά δείγματα του τύπου ΠΡΙΝ-ΜΕΤΑ, ξαναγύρισα στις Sovtek με χαρά. Πολλοί τις λένε φτηνιάρες, στον Rebel είναι κυρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεκρανασταίνω το θέμα για να βοηθήσω άλλους που μπορεί να ενδιαφέρονται για τον Rebel 30 και/ή Nova delay/modulator. Καταργώντας τα TC τροφοδοτικά, έδωσα μέσω του 1spot 9v (αντί για 12) στα 2 nova πετάλια και ο βόμβος εξαφανίστηκε. Μειώνεται μόνο λίγο το headroom τους (μή αντιληπτό σε μένα, το λένε οι ίδιοι όμως στο knowledge base τους), κατά τα άλλα κανένα πρόβλημα εφ' όσον βέβαια περισσεύουν από πιθανά άλλα πετάλια τα 300+300 mA που απαιτούν δύο nova.

 

Τα τσικ τσικ του ήχου του Egnater οφείλονταν αποκλειστικά σε κακή επανατοποθέτηση των προενισχυτικών λυχνιών από μένα.

 

Τέλος, άπλά για να πειραματιστώ με τον ήχο, έβγαλα όλες τις Sovtek 12ax7WA της προενίσχυσης ΚΑΙ του Phase Splitter, τις αντικατέστησα με JJ ecc83 επιλεγμένες για v1 και phase splitter και, μαντέψτε, ο ενισχυτής ξ ε ν έ ρ ω σ ε ! Έγινε πολύ πιο flat και πιο μπάσος. Αφού πέρασε λίγη ώρα και συνέκρινα ηχητικά δείγματα του τύπου ΠΡΙΝ-ΜΕΤΑ, ξαναγύρισα στις Sovtek με χαρά. Πολλοί τις λένε φτηνιάρες, στον Rebel είναι κυρίες.

 

Ok, δεν είχα δει το θέμα σου αλλά φαίνεται τα έφτιαξες όλα μόνος κι αυτό είναι αξιέπαινο!

Πολλές φορές φταίνε τα τροφοδοτικά(ειδικά τα μη σταθεροποιημένα) για το hum/βόμβο στον ήχο.

Οi sovtek μια χαρά είναι. Αφού και πολλές άλλες λυχνίες ακριβές παράγονται απ τη sovtek(fender κλπ). Απλά επειδή είναι οικονομικότερες, κάποιοι σπεύδουν να τις κατηγορήσουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου