Προς το περιεχόμενο

βελτίωση ήχου σε ηχογράφηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα να μάθω τι μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τον ήχο μου στο home studio μου, κυρίως με ενδιαφέρει να γράφω ακουστικές κιθάρες, μπουζούκια και φωνές. Ο εξοπλισμός μου είναι lexicon omega, rode nt 5 ζευγάρι για τα όργανα και rode nt2. Και ρωτάω τώρα? Εκτός από διάφορες τοποθετήσεις μικροφώνων ίσως είναι απαραίτητη και μια προενίσχυση? Ή μήπως χρειάζομαι καλύτερη κάρτα ήχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι προβλημα αντιμετωπιζεις ομως ? τι δεν σου αρεσει στην ηχογραφηση ?

βγαινουν πολυ μπασες οι κιθαρες ? πολυ πριμες ? εχεις καθυστερηση στον ηχο ?

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι προβλημα αντιμετωπιζεις ομως ? τι δεν σου αρεσει στην ηχογραφηση ?

βγαινουν πολυ μπασες οι κιθαρες ? πολυ πριμες ? εχεις καθυστερηση στον ηχο ?

 

Ούτε καθυστέτηση έχω ουτε είναι συχνοτικό το πρόβλημα, ίσως να έχω περισοτερα μεσαία.. αλλα αυτό μπορεί να οφειλεται και στα μικρόφωνα μου, ίσως να είναι και στους προενισχυτές της κάρτας μου. π.χ. έχω ακούσει ακουστικά όργανα με berhringer b2 το οποιο έχω δοκιμάσει και εγώ με καλύτερα αποτελέσματα απο εμένα και ψάχνω να βρώ πως και εγώ μπορω να βελτιώσω τις ηχογραφησεις μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καθυστέτηση έχω ουτε είναι συχνοτικό το πρόβλημα, ίσως να έχω περισοτερα μεσαία.. αλλα αυτό μπορεί να οφειλεται και στα μικρόφωνα μου, ίσως να είναι και στους προενισχυτές της κάρτας μου. π.χ. έχω ακούσει ακουστικά όργανα με berhringer b2 το οποιο έχω δοκιμάσει και εγώ με καλύτερα αποτελέσματα απο εμένα και ψάχνω να βρώ πως και εγώ μπορω να βελτιώσω τις ηχογραφησεις μου

 

δοκιμασε να αλλαζεις την θεση που "χτυπανε" τα μικροφωνα πανω στα οργανα σου

δλδ....αν θες πιο πριμο ηχο μετακινησε το πιο κοντα στην ταστιερα

αν θες μεσαιο ηχο μεταξυ του 12ου ταστου και του ηχειο της κιθαρας ή του μπυζουκιου

αν θες μπασο ηχο βαλτο να χτυπαει απο πισω απο το οργανο  ;)

 

φυσικα μπορει να παιζουν ρολο και τα μικροφωνα αλλα δυσκολο το κοβω - με αυτα ηχογραφουν και αλλοι και δεν εχουν κανενα τετοιο προβλημα και με καρτα ηχου ΠΟΛΥ χειροτερη απο την δικια σου

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να αλλαζεις την θεση που "χτυπανε" τα μικροφωνα πανω στα οργανα σου

δλδ....αν θες πιο πριμο ηχο μετακινησε το πιο κοντα στην ταστιερα

αν θες μεσαιο ηχο μεταξυ του 12ου ταστου και του ηχειο της κιθαρας ή του μπυζουκιου

αν θες μπασο ηχο βαλτο να χτυπαει απο πισω απο το οργανο  ;)

 

φυσικα μπορει να παιζουν ρολο και τα μικροφωνα αλλα δυσκολο το κοβω - με αυτα ηχογραφουν και αλλοι και δεν εχουν κανενα τετοιο προβλημα και με καρτα ηχου ΠΟΛΥ χειροτερη απο την δικια σου

Καταρχην σε ευχαρστώ πολυ που με βοηθάς, και δευτερον να σου πω ότι εχω δοκιμάσει πάαααααρα πολλεσ τοποθετησεις μικροφώνων και έχω ακούσει τις τεράστιες διαφορές αλλα βλέπω ότι κάτι λείπει ακόμα απο τον ήχο που δεν μπορώ να εντοπίσω.

σου παραθετω αυτο το βίντεο να ακούσεις τι περίπου θέλω να πετυχω.. το mic που παίζει το παιδί είναι behringer b2 pro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις σε παρακαλω να παραθεσεις αν μπορεις και 1 ηχογραφηση απο εσενα για να καταλαβω διαφορές ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις σε παρακαλω να παραθεσεις αν μπορεις και 1 ηχογραφηση απο εσενα για να καταλαβω διαφορές ?

σε αυτο που σου βάζω να ακόυσεις έχω γράψει δυο μπουζούκια ακριβώτο ίδιο μονοφωνικά και έχω πανάρει το ένα τερμα αριστερα και το άλλο τερμα δεξιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

σε αυτο που σου βάζω να ακόυσεις έχω γράψει δυο μπουζούκια ακριβώτο ίδιο μονοφωνικά και έχω πανάρει το ένα τερμα αριστερα και το άλλο τερμα δεξιά..

 

Τι τρελή funk-o κιθάρα είναι αυτή!! :o :o

Γιατί τα pan-αρες; Άστα στη μέση!

Αν θες να κάνεις overdub, ξανά παίξε το και άλλαξε θέση στο Mic, ή καρφί από το μαγνήτη για να πάρεις και άλλα ηχοχρώματα, και μετά τα mix- άρεις μαζί, αλλά όχι hard panning.

Κάνα eq παίζει; Είναι όντως θαμπός ο ήχος σου, με αρκετά μεσαία.

Κάνα stereo imager;

Πάντως παίζεις πολύ καλά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τρελή funk-o κιθάρα είναι αυτή!! :o :o

Γιατί τα pan-αρες; Άστα στη μέση!

Αν θες να κάνεις over dub, ξανά παίξε το και άλλαξε θέση στο Mic, η καρφί από το μαγνήτη για να πάρεις και άλλα ηχοχρώματα, και μετά τα mix- άρεις μαζί, αλλά όχι hard panning.

Κάνα eq παίζει; Είναι όντως θαμπός ο ήχος σου, με αρκετά μεσαία.

Κάνα stereo imager;

Πάντως παίζεις πολύ καλά!

 

το wah wah πρεπει να το ακουσει ο SF να πεσει κατω  ;D ;D

ωραιο μπραβο

 

κανε οτι σου ειπε ο Λακης πιο πανω

και επισης ΠΡΕΠΕΙ να αλλαξεις θεση στο μικροφωνο και να το βαλεις περιπου πανω απο την μεση της ταστιερας - επισης θελεις και λιιιγο βαθος

και θα βγουν ολα τελεια  ;)

επισης ΜΗΝ κανεις hard panning δεν αξιζει

αστα στην μεση (οτι ειπε και ο LK δλδ απλως το επισημαινω λιγο παραπανω)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τρελή funk-o κιθάρα είναι αυτή!! :o :o

Γιατί τα pan-αρες; Άστα στη μέση!

Αν θες να κάνεις overdub, ξανά παίξε το και άλλαξε θέση στο Mic, ή καρφί από το μαγνήτη για να πάρεις και άλλα ηχοχρώματα, και μετά τα mix- άρεις μαζί, αλλά όχι hard panning.

Κάνα eq παίζει; Είναι όντως θαμπός ο ήχος σου, με αρκετά μεσαία.

Κάνα stereo imager;

Πάντως παίζεις πολύ καλά!

 

τα παναρισα για να δημιουργήσω στερεοφωνία, αν τα ακούσεις στο κέντρο είναι αθλια, αυτό είναι και ο λόγος που αγόρασα το ζευγάρι rode nt 5 για πραγματικη στεροφωνία και eq εχω βάλει και βαθάκι.. όμως κάτι λείπει.. ίσως φωτεινότητα.. δεν ξέρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου