Προς το περιεχόμενο

Αγορα καμπινας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μερικες απορίες...

 

Θέλω να πάρω μια 2χ12 Closed back, τα μεγάφωνα που θα εχει πανω δεν εχουν σημασία μιας και θα τα αλλάξω, οπότε δεν ειναι κριτήριο στην αγορα, οσο φτηνότερα τοσο το καλύτερο, (ποσο μαλλον αν μπορω να παρω μια χωρίς τα μεγάφωνα, αν υπάρχει αυτη η περίπτωση, αλλα χλωμό)

 

Η μουσικη που παιζω ειναι Rock,blues,fusion. Η καμπίνα θα χρησιμοποιηθεί για live, προβες, ηχογραφήσεις κτλ.

 

τα μεγάφωνα της επιλογής μου ειναι, ενα celestion vintage (αρχαιο και πολυπαιγμενο), και ενα Greenback το οποιο θα πρεπει να αγοραστεί.

 

Ο ενισχυτής ειναι ενας Marshall Silver Jubilee 50watt.

 

Η ερώτηση και ο προβληματισμός μου ειναι o εξής:

Τι διαφορα εχει μια πολυ φτηνή καμπινα η οποια ειναι φτιαγμένη απο Plywood, με μια 5 φορες πιο ακριβη που ειναι φτιαγμένη απ τα ιδια υλικά? Μιλαμε παντα για ιδια Specs οσο αναφορα το ειδος ξυλου και το παχος του, αφήνουμε τα μεγάφωνα εκτος της εξίσωσης, καταλαβαίνω οτι ειναι μερος του κοστους μιας ακριβότερης καμπινας, αλλα  πολλες φορες δεν δικαιολογούν την διαφορά. οπωτε τι παιζει ακριβώς?

 

Επισης ποια 2χ12 closed back θα μου προτεινατε?

 

*υ.γ. σε περίπτωση που καποιος θελει να μου πει "παρε  openback"  να τον προλάβω λέγοντας οτι εχω ηδη 2.

 

ευχαριστω πολυ :)

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφού λες οτι θα αλλάξεις τα ηχεία, αν οι διαστάσεις της φθηνής είναι ίδιες με της ακριβής (θέμα λίτρων) και τα υλικά όπως λές είναι τα ίδια, πήγαινε για μία φθηνή, δεν θα έχεις διαφορές.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λες οτι θα αλλάξεις τα ηχεία, αν οι διαστάσεις της φθηνής είναι ίδιες με της ακριβής (θέμα λίτρων) και τα υλικά όπως λές είναι τα ίδια, πήγαινε για μία φθηνή, δεν θα έχεις διαφορές.

 

Κι εγω ετσι λεω, αλλα πραγματικα οι διαφορες στις τιμες ειναι αστρονομικες...

 

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω ετσι λεω, αλλα πραγματικα οι διαφορες στις τιμες ειναι αστρονομικες...

Οι οποίες διαμορφώνονται απο την "ταμπέλα" (βλ. μάρκα) και τα ηχεία (ποιοτικά) που έχει μέσα. Πιο σπάνια η τιμή μιάς καμπίνας διαμορφώνεται και απο τα υλικά της (βλ. Alessandro Amps).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω μια framus 2χ12 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος,μου αρεσε πολυ περισσοτερο βεβαια οταν την εκανα open back.Ειναι μια αρκετα καλη περιπτωση μιας και ειναι ελαφρια (για 2χ12 παντα)και ειναι και απο τις φτηνοτερες της αγορας.

Στην ερωτηση σου δεν εχω απαντηση,αλλα γενικα το πως κοστολογει η καθε εταιρια τα προιοντα της ειναι αλουνου παππα ευαγγελιο.Παντως μου κανουν και μενα φοβερη εντυπωση οι τοσο μεγαλες διαφορες τιμων σε καμπινες με ακριβως τα ιδια specificatιons (και με τα ιδια ακριβως ηχεια (?!)).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω μια framus 2χ12 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος,μου αρεσε πολυ περισσοτερο βεβαια οταν την εκανα open back.Ειναι μια αρκετα καλη περιπτωση μιας και ειναι ελαφρια (για 2χ12 παντα)και ειναι και απο τις φτηνοτερες της αγορας.

Στην ερωτηση σου δεν εχω απαντηση,αλλα γενικα το πως κοστολογει η καθε εταιρια τα προιοντα της ειναι αλουνου παππα ευαγγελιο.Παντως μου κανουν και μενα φοβερη εντυπωση οι τοσο μεγαλες διαφορες τιμων σε καμπινες με ακριβως τα ιδια specificatιons (και με τα ιδια ακριβως ηχεια (?!)).

 

 

Framus 2x12 is already under consideration  ;D

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής ειναι ενας Marshall Silver Jubilee 50watt.

 

Πόσο τον πουλάς?Επιτόπου εδώ και τώρα,πες μιά τιμή... :P ;D

 

(ναι ναι,το ξέρω οτί οι πιθανότητες να τον πουλάς,είναι όσες και της κυβερνήσεως να παραμείνει στην εξουσία για πάνω από ένα εξάμηνο... ::) ;D)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο τον πουλάς?Επιτόπου εδώ και τώρα,πες μιά τιμή... :P ;D

 

(ναι ναι,το ξέρω οτί οι πιθανότητες να τον πουλάς,είναι όσες και της κυβερνήσεως να παραμείνει στην εξουσία για πάνω από ένα εξάμηνο... ::) ;D)

 

Μην υποτιμας τον Γιωργακη, λευτα υπαρχουν! (LOL) ....Jubilee ..δεν υπαρχουν  :P

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην υποτιμας τον Γιωργακη, λευτα υπαρχουν! (LOL) ....Jubilee ..δεν υπαρχουν  :P

;D

 

Πούλησα έναν Jubilee πριν 4 και κάτι χρόνια για πολύ καλά λεφτά μεν,αλλά ακόμα βαράω το κεφάλι μου...

 

Αν επιτρέπεται,έχεις αυτόν που ήταν στις αγγελίες πριν κάνα 3μηνο?

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D

 

Πούλησα έναν Jubilee πριν 4 και κάτι χρόνια για πολύ καλά λεφτά μεν,αλλά ακόμα βαράω το κεφάλι μου...

 

Αν επιτρέπεται,έχεις αυτόν που ήταν στις αγγελίες πριν κάνα 3μηνο?

 

Ναι. Ηταν Combo, και τωρα ειναι κεφαλή.  ;D

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου