Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή ηλεκτρικής Κιθάρας


jimaras0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σκεφτόμουν αυτό με το κίτ, είχα βρει ένα απο thommann για αρχη. Και μάλλον θα το αγοράσω για να αρχίσω. Απλα και απο εκεί δεν βγαίνει και κανένα τρελό όργανο για αυτό σκεφτόμουν να φτιαξω κατευθειαν κατι απλό.

 

Όχι. Μην το κάνεις.

 

Αν θέλεις τη γνώμη μου, να τι θα έκανα εγώ στη θέση σου:

 

1) Ξεκίνα να φτιάξεις για αρχή μια bolt on κιθάρα.

 

2) Φτιάξε το σώμα, με ένα προσεκτικά κομμένο πατρόν, στο σχήμα που θέλεις, αλλά πρόσεξε το neck pocket να έχει προδιαγραφές Fender.

 

3) Για να τα πετύχεις αυτά, χρειάζεσαι templates που διαθέτει ο Stewmac. Καλύτερα είναι να αγοράσεις για αρχή από εκεί έτοιμα, και μετά να τα αντιγράψεις. Θα χρειαστείς templates και για tremolo cavities, pickups, κλπ.

 

4) Θα χρειαστείς διάφορα εργαλειάκια, όπως drill bits για router (ΕΧΕΙΣ ρούτερ φυσικά, ε??) και διάφορα σχετικά.

 

5) Βρες ένα μπράτσο, ας είναι της πλάκας και πάμφθηνο, αλλά να έχει Fender προδιαγραφές για το neck pocket.

 

6) Για ηλεκτρικά και διάφορα κομμάτια hardware, αγόρασε από το Guitar Fetish, που έχει καλά πράγματα σε καλές τιμές και συνήθως δεν πληρώνεις και τελωνείο. Αργότερα που θα ανέβουν οι απαιτήσεις σου, ψάχνεις και πιο εξεζητημένα.

 

Αφού φτιάξεις την πρώτη σου bolt on κιθάρα, αρχίζεις να το ψάχνεις περισσότερο. Για παράδειγμα, πάρε ένα κιτ για ταστοδουλειές από Stewmac ή μεμονομένα κομμάτια από όπου σε συμφέρει, βγάλε τα τάστα από το φτηνομπράτσο και πέρασε καινούργια.

 

Το επόμενο βήμα: πάρε τα απαραίτητα (π.χ. truss rod) + εργαλεία, και αντέγραψε το μπράτσο που έχεις ήδη. Αυτό θα είναι το πρώτο σου μπράτσο DIY.

 

Για πιο μετά δεν έχω να σου πω τίποτα αφού πλέον θα έχεις ήδη σοβαρή εμπειρία και θα ξέρεις που πας. Προϋπόθεση να θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά και μην ξεχνάς πως ό,τι αγοράζεις από εξοπλισμό θα σου μένει για επόμενες δουλειές.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιες τιμές στο ebay δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει να κάνει δικά σου μπράτσα... Εκτός από την χαρά του DIY όπου είναι αξία ανεκτίμητη... :-X

http://www.ebay.com/itm/Fender-Lic-Tele-MAPLE-BIRDS-EYE-Guitar-Neck-2914-/280812776488?pt=Guitar_Accessories&hash=item4161beec28#ht_2205wt_2480

http://www.ebay.com/itm/Maple-Rosewood-guitar-neck-FITS-MIM-USA-Fender-Telecaster-Tele-Luthier-parts-/260940964690?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item3cc14b2352#ht_5678wt_1396

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου καλησπερα. εαν εχεις ορεξη να ασχοληθεις κατσε και διαβασε, και οταν θα τα εχεις ξεκαθαρισει ολα στο μυαλο σου τοτε ξεκινα και μη φοβασε τιποτα. αν εχεις αποριες απλα μην ξεκινας. διαβασμα. τουλαχιστον ετσι εκανα εγω και γλυτωσα απο το να φτιαξω το πρωτο μου οργανο και να μην πετυχει, γιατι μετα μπορει να απογοητευτεις και να τα παρατησεις. κατι ειπες οτι στο nut  θα ειναι 43μμ και στο τελευταιο ταστο 52? θα σου βγει 56 οπωσδηποτε. γιάυτο σου λεω διαβασμα. πχ εχεις το πλατος στο nut, το πλατος της γεφυρας και ετσι βρισκεις το πλατος του μπρατσου σε οποιο σημειο θελεις. παντως οτι χρειαστεις εδω ημαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Genius Loci, αρχικά τα σχεδιά μου είναι για bolt-on κιθάρα. Πηρα την κιθάρα απο ένα φίλο μου και έκανα όλες τις μετρήσεις και τα σχέδια, και ναι το neck pocket το έχω σχεδιάσει για fenter προδιαγραφές. Και βέβαια έχω ρούτερ καθως και αρκετα εργαλεια σχετικα με αυτό. Και έγω έτσι έλεγα να αρχίσω, και αργότερα παίρνω και τα πιο εξιζητημενα  εργαλεία.

 

funky_bassman όντως δεν είχα δει καθόλου τιμες για έτοιμα μπράτσα, και μάλλον εκεί θα καταλήξω για αρχή. Αλλά το μπράτσο το θέλω στις προδιαγραφές μου. Αλλα αυτό μπορώ να το κάνω αργότερα

 

E.G. μπορεί να έγραψα λάθος, 58 εννοούσα. Αυτό κάνω ακόμα, διαβάζω και ρωτά και τις απορίες μου για να μην αρχίσω με κενά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου καλησπερα. εαν εχεις ορεξη να ασχοληθεις κατσε και διαβασε, και οταν θα τα εχεις ξεκαθαρισει ολα στο μυαλο σου τοτε ξεκινα και μη φοβασε τιποτα. αν εχεις αποριες απλα μην ξεκινας. διαβασμα. τουλαχιστον ετσι εκανα εγω και γλυτωσα απο το να φτιαξω το πρωτο μου οργανο και να μην πετυχει, γιατι μετα μπορει να απογοητευτεις και να τα παρατησεις. κατι ειπες οτι στο nut  θα ειναι 43μμ και στο τελευταιο ταστο 52? θα σου βγει 56 οπωσδηποτε. γιάυτο σου λεω διαβασμα. πχ εχεις το πλατος στο nut, το πλατος της γεφυρας και ετσι βρισκεις το πλατος του μπρατσου σε οποιο σημειο θελεις. παντως οτι χρειαστεις εδω ημαστε.

 

Eδώ είμαστε εννοείται σε ό,τι μπορούμε να βοηθήσουμε! Καλή συνέχεια!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και απο εμενα :D

θαυμαζω το παθος που δειχνεις μεχρι τωρα και χωρις να θελω να σε αποτρεψω απο το να το κανεις ισα ισα θα πρεπει να ξερεις οτι δεν γινεται να αντιγραψεις μια κιθαρα και να προσπαθησεις να σου βγει πιο φτηνη απο του εμπορειου - δλδ αν το κανεις για οικονομικους λογους καλυτερα να το ξανασκεφτεις πριν κανεις οτιδηποτε - φυσικα εσυ βρισκεσαι και στην ευχαριστη (για πολλους) θεση να εχεις την καβατζα με τα ξυλα σου και καποια απαραιτητα εργαλεια που σε αλλη φαση θα πληρωνες για να κατεχεις

on topic

η συμβουλη που σου εδωσε ο TGL(the genius loci) κατ εμε ειναι η πιο σωστη - θα καταλαβεις απο τα λαθη σου και στην πραξη θα αποκτησεις πολυ μεγαλη εμπειρια για το τι και πως και γιατι γινεται το καθετι

η υποθεση του κιτ ειναι καθαρα για παιχνιδιαρικους λογους και για να προσφερει στους απανταχου "wannabe luthiers" ή και εγω δεν ξερω τι αλλο την χαρα της κατασκευης αλλα στην περιπτωση σου δεν αρμοζει

edit:δεν νομιζω να βρεις στο Ελληνικο εμποριο καποιο μαγαζι που να πουλαει ταστα(χωρις να ειμαι και σιγουρος) γι'αυτο απευθυνσου σε κοντυνους σου οργανοποιους και προμηθευσου με το αζημιωτο φυσικα

Καλημερα και παλι

Φιλικα Χρηστος

 

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου