Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια χρήσης για Roland Fantom G6


Comfis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και πάλι! Έχει περάσει πολύς καιρός από τότε που έκανα την αγορά του fantom και δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να του πάρω τον αέρα (γιατί δεν έχω ασχοληθεί πολύ μαζί του, είναι η αλήθεια).. έχω κάποιες ερωτήσεις..

 

Στο synth υπάρχει υποδοχή mic/guitar input

 

μπορώ να συνδέσω μια κιθάρα (την οποία να περάσω μέσα από μια πεταλιέρα vamp3) με το fantom και να ηχογραφήσω την κιθάρα μου σε μορφή .wav ή κάτι τέτοιο, ή πλανιέμαι πλάνη οικτρά; και αν ναι πως λέγεται η συγκεκριμένη υποδοχή για να καταλάβω τι καλώδιο θα ζητήσω για να μπορέσω να κάνω τη σύνδεση?

 

με αντίστοιχο καλώδιο μπορώ να συνδέση και ένα μικρόφωνο με το συνθ? Επίσης ποια μικρόφωνα είναι κατάλληλα για ηχογράφηση (κάποτε, πιο παλιά είχα κάνει μια τέτοια αγορά, και νομίζω υπήρχαν δύο τύποι μικροφώνων).

 

Και τέλος με αυτό τον τρόπο μπορώ να γράψω audio αρχεία (πχ .wav), τα οποία να βάλω στο sequencer και να ενσωματωθούν έτσι στο κομμάτι μ?

 

Όπως καταλαβαίνετε έχω πνιγεί στο πέλαγος της αρχάριας ασχετοσύνης..

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για πιθανές απαντήσεις..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι σε όλα. Και κιθαρα και μικροφωνο μπορείς να βάλεις. Δε χρειαζεται κάποιο εξειδικευμενο καλώδιο ενα απλό καρφι, οπως αυτο που θα συνδεσεις την κιθαρα στο V amp, απο το out του V amp θα στειλεις ενα ίδιο καλώδιο στο Φαντομ.

 

Στην πίσω πλευρα, εχει μια ομαδα που λεει απο πανω της "Audio Input". Απο κάτω έχει επιλογή για Mic/Guitar, οπου βαζεις είτε μικροφωνο, είτε κιθαρα, ή αν θελεις καποιο αλλο οργανο (αλλο συνθ πχ), στις διπλα υποδοχες "Line in".

 

Ρυθμιζεις το διακοπτη που εχει διπλα στην υποδολή στη θεση "Hi-z" αν βαλεις κιθαρα (δεν ξερω αν χρειαζεται οταν εχεις το V-amp) και στη θεση phantom οn, αν εχεις βαλει πυκνωτικό μικροφωνο (για τα μικροφωνα που ρωτησες, καλύτερα ανατρεξε στον τομεα "Recording & ΡΑ" του φορουμ.)

 

Ρυθμισε επισης το level που θα εχει το εισερχομενο σήμα, απο το κουμπακι εκει δίπλα.

 

Τωρα, πρεπει να ρυθμίσεις και κάτι μεσα στο μενου (αν δεν κανω λαθος, δοκιμασε να πατήσεις shift και το κουμπι "mix in" στον τομεα input, στα αριστερα του οργανου, και θα σε παει σε ενα μενου για να ενεργοποιήσεις κτλ.

 

Μπορεις να γραψεις wav, αλλα δε μπορω να σε βοηθήσω εκει, καθως δεν το χρησιμοποιησα ποτε γι'αυτο το σκοπο και εχει ενα χρονο περίπου που το πουλησα :)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωω σούπερ απάντηση, σούπερ νέα! Φαίνεται πολύ εύχρηστο! Ευχαριστώ πολύυ neeq

 

Θα το δοκιμάσω αύριο.. απλά έχει και μια input στην οποία γράφει mic/guitar input που δεν είναι καρφί και υπέθεσα ότι σε αυτή πρέπει να μπει η κιθάρα, και όχι στις line in.

 

Και όταν συνδέσω την κιθάρα στο synth και παίξω κάτι, δεν θα μπορώ να το ηχογραφήσω, λογικά; Αν ναι, λογικά η ηχογράφηση δεν θα είναι σε .wav αρχείο;

 

Και μια πιο γενική ερώτηση, πως μπορώ να βάλω ένα .wav αρχείο σε ένα project? Τα .wav λογικά βρίσκονται στην sample list και με κάποιο τρόπο πρέπει να ενσωματώνονται στα audio parts του project, αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη!

 

Ελπίζω να μην σας κουράζω όλους εσάς, όποιος γνωρίζει ας διαφωτίσει!!

 

Ευχαριστώ ουανς μορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτο το input του mic/guitar, παίρνει και τύπου XLR (συνηθως για μικροφωνα), αλλά μπορείς να βάλεις και απλό καρφί, μπαινει κανονικά :)

 

Αν δεν κάνω λάθος, στο sequencer, εχει audio tracks. Αν ηχογραφήσεις εκει κάτι, μενει εκει, δε χρειαζεται να τα ενσωματώσεις χειροκίνητα. Αυτο λεει η λογική τουλάχιστον.

 

Nαι σε wav αρχείο θα είναι, και ναι θα μπορεις να παιξεις κιθαρα και να γράψεις κατευθειαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτο το input του mic/guitar, παίρνει και τύπου XLR (συνηθως για μικροφωνα), αλλά μπορείς να βάλεις και απλό καρφί, μπαινει κανονικά :)

 

Αν δεν κάνω λάθος, στο sequencer, εχει audio tracks. Αν ηχογραφήσεις εκει κάτι, μενει εκει, δε χρειαζεται να τα ενσωματώσεις χειροκίνητα. Αυτο λεει η λογική τουλάχιστον.

 

Nαι σε wav αρχείο θα είναι, και ναι θα μπορεις να παιξεις κιθαρα και να γράψεις κατευθειαν.

 

πως τα λες  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν κατάφερα να βγάλω ήχο. Αναφέρω αναλυτικά τις συνδέσεις.

 

Κιθάρα μέσω καρφιού στο input της vamp3, από κει μέσω καλωδίο στο L(MONO) Line Input του fantom g6. Level στη μέση, Hi Z(Guitar) Mic/Guitar Level στη μέση, το master της vamp στη μέση.

 

Πάτησα shif-mic in σύμφωνα με τις οδηγίες του neeq, με οδήγησε σε ένα μενού INPUT SETTING , κοκκίνησα το κουμπάκι στο INPUT SETTING (δεξιά στην οθόνη), ενεργοποίησα το INPUT EFFECT SETTING, επέλεξα INPUT SELECT : Line IN L  και INPUT EFFECT SWITCH: ON  και MIX IN OUTPUT ASSIGN :A  αν και ειδικά για το τελευταίο δεν έχω ιδέα τι εννοεί.  Έχω κάνει κάποιο λάθος;; Χρειάζεται κάποια διαφορετική ρύθμιση. Όσοι γνωρίζετε  διαφωτίσετε τον άσχετοο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έκανα γκάφα και έπρεπε να ανοίξω καινούρια θέμα. Συγχωράτε με και ευχαριστώ για τη διόρθωση.

 

Λοιπόν βρήκα σχετικό tutorial που λέει ότι η κιθάρα συνδέεται με το mic/guitar Input. Οπότε μήπως δεν ισχύει το ότι μπορώ να συνδέσω την κιθάρα μέσω καρφιού;;

 

http://cms.rolandus.com/assets/media/pdf/FGWS14.pdf

 

an electric guitar or bass—plug it into the MIC/GUITAR audio input (αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόχειρο καλώδιο για σύνδεση στο MIC/GUITAR audio input (νομίζω λέγεται αρσενικό XLR), οπότε αν αυτός είναι ο λόγος αύριο πρωί πρωί πάω να αγοράσω ένα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έκανα γκάφα και έπρεπε να ανοίξω καινούρια θέμα. Συγχωράτε με και ευχαριστώ για τη διόρθωση.

 

Λοιπόν βρήκα σχετικό tutorial που λέει ότι η κιθάρα συνδέεται με το mic/guitar Input. Οπότε μήπως δεν ισχύει το ότι μπορώ να συνδέσω την κιθάρα μέσω καρφιού;;

 

http://cms.rolandus.com/assets/media/pdf/FGWS14.pdf

 

an electric guitar or bass—plug it into the MIC/GUITAR audio input (αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόχειρο καλώδιο για σύνδεση στο MIC/GUITAR audio input (νομίζω λέγεται αρσενικό XLR), οπότε αν αυτός είναι ο λόγος αύριο πρωί πρωί πάω να αγοράσω ένα!!

 

Η συνδεση που εκανες σωστή μου φάνηκε. Μαλλον κάποια λεπτομερεια σου ξεφευγει.

 

Παντως οπως είπα και πριν, μπορεις να βάλεις και απλό καρφί στην υποδοχή mic/guitar. Μπαινει κανονικά.

 

Αν και δε νομίζω να ηταν αυτο το πρόβλημα.

 

Ωστοσο δοκιμασε το, μην παιρνεις xlr καλώδιο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα και βέβαια το δοκίμασα, ήταν το πρώτο πράγμα που έκανα σήμερα, αλλά δεν έβγαινε καθόλου ήχος.. αν υπάρχει καμία άλλη ιδέα, ευχαρίστως να το δοκιμάσω, αλλιώς αύριο το πρωί θα δοκιμάσω με το xlr

 

Και πάλι ευχαριστώω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου