Προς το περιεχόμενο

Ιατρικό πρόβλημα


araxtos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα ,

έχω μια εργασία με θέμα:

αναπτύξτε ένα πρόβλημα ιατρικό (νευρολογικό, ανατομικό , μυϊκό κλπ) που απαντάτε συχνά σε μαθητές και εκτελεστές εγχόρδων.

 

ενδιαφέρομαι κυρίως για προβλήματα που αντιμετωπίζουν μπασίστες.

Το θέμα είναι ότι το googlara αλλά δε βρήκα κάτι επιστημονικό , παρά μόνο απαντήσεις από διάφορα forums.To ίδιο έκανα και εδώ αλλά δε βρήκα κανένα link για να με παραπέμψει κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χονδροπάθεια μου βγάζει μόνο επιγονατίδας/γονάτου και αρθρίτιδες είναι κάτι γενικό δε βρήσκω κάτι σχετικό με τη μουσική. ευχαριστώ πάντος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι και επιλεκτικός βλέπω... :

Σπονδυλοαρθρίτιδα - Δισκοπάθεια

Οσφυαλγία

Από το βάρος του μπάσου και την κακή στάση του σώματος.

threadender

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Υπάρχουν πολλά! πρόχειρα μου έρχονται στο μυαλό:

1. σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα

2. δυστονία

3. εμβοές

 

ένα καλό και ευκολοδιάβαστο βιβλίο που μπορεί να σε βοηθήσει είναι το "Σωματικά και ψυχολογικά προβλήματα των μουσικών" από τον Ηλία Σακαλάκ, ενώ τα τελευταία χρόνια γίνεται και ένα συνέδριο για την ιατρική των μουσικών (στο αριστοτέλειο) που φαντάζομαι οτι μπορείς να βρείς τα πρακτικά του στο ιντερνετ.

Αν και όταν συμμετείχα σ αυτό τελικά πολλοί βγήκαν εκτός θέματος κατα την γνώμη μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσουμε και την σκολίωση αν κουβαλάει το μπάσο από μικρή ηλικία.

 

Έπειτα αρκετά χιουμοριστικά ,αν και με μια δόση αλήθειας...

Αν παίζει σε μπαρ και καπνίζει, εμφύσημα ,ca πνευμονος και καρδιαγγειακά, οπως και αν έχει αγχος για τις πρόβες, και επειδη θα πίνει για να γουσταρει ή να αντέχει αλκοολική κίρρωση, ηπατική εγκεφαλοπάθεια μετά από ηπατιτιδα c που θα κολλήσει από τις (πολλές) θαυμάστριες με τις οποίες θα τραβιέται κλπ κλπ

 

Συμφωνώ και με τους προλαλήσαντες εννοείται

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου