Προς το περιεχόμενο

Αξίζουν τα λεφτά τους τα Moog ή όχι;


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισης θα ηθελα να πω οτι αν καποια στιχμη θα ηθελα να αποκτισω ενα MOOG θα κοιταγα σε μια πιο οικονομικη λυση με την τιμη του στα 670 δολαρια,εινα αυτο εδω:

 

http://www.sonicstate.com/news/2012/01/20/wnamm12-moog-show-off-their-minitaur/?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter&utm_campaign=sonicnick&fb_source=message

 

μετα υπαρχουν λυσεις οπως ενα nord h ultranova  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To Minitaur, είναι ενα μινι taurus pedal. Δηλαδή προορίζεται για μπασο.

 

Κοντα σ'αυτα τα λεφτα, αν θες Moog, είναι το Slim Phatty.

 

Και φυσικα τα nord & ultranova είναι υποκατάστατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν θέλεις Moog παίρνεις Moog :)

 

Σίγουρα με αυτά τα χρήματα παίρνεις άλλα πράγματα αλλά τότε δεν θα είναι Moog.

 

δεν εχεις αδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κατσει και φτιαξει ηχους σε παρα πολλα synths τα τελευταια 26+ χρονια.

Τα Motif αν και "τερατα" στη συνθεση ηχων ειναι ευκολα στον προγραμματισμο.

Δυσκολα ηταν τα FM, ακομα και τα 4-operator/8-algorithm μοντελα.

 

Να μη σου πω τι μανικι ηταν τα 6-operator/32-algorithm μοντελα (DX7/DX7 II) και να μη σου πω τι παλουκι ηταν τα SY77/99 που εκτος τα samples ειχαν FM με 6-operator/45-algorithm engine και ο καθε operator ειχε 16 waveforms, οχι μονο sine wave οπως τα DX.

Φανταστικο μηχανημα το SY, πραγματικα το μετανιωσα που το πουλησα :(

 

Εγω αυτα τα τερατα που λες δεν τα θεωρω και τοσο καταλληλα για συνθεση ηχων λογω του οτι εχουν πολλα μενου και γινεται ενας χαμος γενικα  ;)

εχω ευχαριστηθει πολυ περισδοτερο οταν εφτιαξα ηχους σε καποια "απλα" συνθς (ειτε αναλογικα ,ειτε ψηφιακα)διοτι πολλες φορες η ελλειψη δυνατοτητων σε αναγκαζει να βρισκεις πολυ πρωτοτυπους τροπους και ιδεες ωστε να καλυψεις αυτες τις ελλειψεις...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την πω κι εγώ τη γνώμη μου αν και δεν είμαι πληκτράς και θα ζητήσω και μια συμβουλή.

 

Στην ερώτηση "αν κάτι αξίζει τα λεφτά του" υπάρχουν μερικές παράμετροι για να απαντήσεις.

1. Τι το θες να το κάνεις αυτό το κάτι

2. Αν η τιμή του σε σχέση με το πορτοφόλι σου είναι σε μια σχετική αναλογία

3. Αν σκοπεύεις να σου ανταποδώσει χρήματα. (αυτό ονομάζεται επένδυση)

 

Με απλά λόγια.

Η τιμή του είναι κανονική αν είναι το μηνιάτικο σου. Αν δεν έχεις να φας δεν σε νοιάζει αν αξίζει τα λεφτά του ή όχι...

Αν ζοριστείς να το πάρεις αλλά πιστεύεις οτι θα επενδύσεις και θα σου αποδώσει πίσω, τότε και πάλι η τιμή του είναι καλή.

Απλά πράγματα. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν έχει καμία μα καμία αξία και γεμίζει το φόρουμ με τόνους υποθετικών ερωτημάτων.

 

Η ερώτηση μου προς τους πληκτράδες: Έχω ένα EKO TIGER II. Ξέρετε που μπορώ να πάω να μου φτιάξουν τα πλήκτρα? Θέλουν καθάρισμα και θέλω να του κάνω και ένα γενικό σερβις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η ερώτηση μου προς τους πληκτράδες: Έχω ένα EKO TIGER II. Ξέρετε που μπορώ να πάω να μου φτιάξουν τα πλήκτρα? Θέλουν καθάρισμα και θέλω να του κάνω και ένα γενικό σερβις.

 

 

Υποθετω πως για να μην αναφερεις περιοχή, θα εισαι απο Αθήνα (το εχουν οι Αθηναιοι το συνήθειο αυτο).

 

Απο Θεσ/νίκη μπορώ να σου προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω πως για να μην αναφερεις περιοχή, θα εισαι απο Αθήνα (το εχουν οι Αθηναιοι το συνήθειο αυτο).

 

Απο Θεσ/νίκη μπορώ να σου προτείνω.

 

 

Δεν έχεις άδικο! Αθηνοκεντρικη σκεψη, σόρρυ...  :P

Ναι έλαβα ηδη απαντηση, ευχαριστω πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου