Προς το περιεχόμενο

Seymour duncan,DiMarzio η Εmg?Διαφορες


iconn6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι να αλαξω μαγνητες στην κιθαρα μου

και αναρωτιεμε ποια ειναι η καλητερη λυση που μπορω να βρω ετσι στε να μην εχω προβλημα στο μελλον

Μιλαμε για ηχο ενδιαμεσο rock με μεταλ δηλαδη κατι που να μπορει και στο bridge να εχει γκαζιαρικο ηχο στυλ slipknot κτλ αλλα και neck ηχο guns n roses.

Ζηταω πολλα ε?

Τελος παντων επειδη αυτος ο τελειος συνδυασμος δεν υπαρχει πιο ειναι το πιο κοντινο του?και μιλαμε για active η passive?Η κιθαρα εχει..

•Body: Basswood body

•Bridge: Fixed bridge

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα να επενδυσεις σε αυτο που εχει ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ σημασια στον ηχο της ηλ.κιθαρας  (και ειδικα στον μεταλ ηχο που σε ενδιαφερει) δηλ. σε εναν ΚΑΛΟ και ΕΥΕΛΙΚΤΟ  ΕΝΙΣΧΥΤΗ  ,αν τον αποκτησεις θα εχεις οτι ηχο θελεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου πολυεφε χρειαζεσαι και αρκετες δοκιμες! Αν εχεις ηδη ψαξου! ;)

 

Οι μαγνητες δεν παιζουν απο μονοι τους (ετσι πιστευω εγω)

Αν κανω λαθος (ή δεν συμφωνεις) τοτε θες τον μαγνητη που χρησιμοποιει ο slash gia neck και ο (δεν ξερω ονομα) κιθαριστας των slipknot gia bridge !

Τσεκαρε λοιπον τον εξοπλισμο τους στο google ;)

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου πολυεφε χρειαζεσαι και αρκετες δοκιμες! Αν εχεις ηδη ψαξου! ;)

 

Οι μαγνητες δεν παιζουν απο μονοι τους (ετσι πιστευω εγω)

Αν κανω λαθος (ή δεν συμφωνεις) τοτε θες τον μαγνητη που χρησιμοποιει ο slash gia neck και ο (δεν ξερω ονομα) κιθαριστας των slipknot gia bridge !

Τσεκαρε λοιπον τον εξοπλισμο τους στο google ;)

 

σωστο..αλλα αν ειναι ο ενας active και ο αλλος passive?και εκτος απο αυτο θα δενουν μεταξυ τους?

 

πχ. slipknot --> Up until 2008 Mick has used EMG Active Pickups (81, 85) but as of 2008 he began using Seymour Duncan Blackout Active Humbuckers.

 

slash --> Seymour Duncan Alnico 2 Pro

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ηχο δεν θα στον δωσει ο μαγνητης αλλα ο ενισχυτης... Οποτε ψαξου εκει... Η κανενα πολυεφε-πεταλλιερα τυπου pod hd, tonelab κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα,γενικα συμφωνω με ολα τα παιδια πιο πανω,ο μαγνητης ειναι το τελευταιο πραγμα που πρεπει να ψαξεις...επισης εαν ρωτησεις 1000 ατομα θα ακουσεις 1000 γνωμες (στην ιδια ερωτηση ο καθενας θα εχει 5 εναλλακτικες απαντησεις)

 

παντως εαν επιμενεις να σου απαντησω στην αρχικη σου ερωτηση - τι μαγνητες να βαλεις δλδ -...η απαντηση μου ειναι να βαλεις ενα σετακι seymour duncan SH-6 duncan distortion bridge k' seymour duncan SH-2 Jazz neck,επισης πες στον τεχνικο που εχεις να σου βαλει και ποτενσιομετρο push-pull για να κανει split απο διπλο σε μονο για να εχεις πληθωρα ηχων απο eric clapton μεχρι fear factory

 

ελπιζω να βοηθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι για ενα σετ Dimarzio super 2 bridge + super 3 neck τι λετε?

 

Ότι και να σκέφτεσαι και ότι και να σου πούμε εμείς,δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα αν δεν τους δοκιμάσεις στην κιθάρα σου.Οπότε αν δεν ξέρεις να αλλάζεις μαγνήτες,μάθε πρώτα να χρησιμοποιείς soldering iron,ώστε να γλιτώσεις και χρήματα και να έχεις την ευχέρεια να αλλάξεις μόνος σου διάφορα sets μαγνητών και τελικά να κρατήσεις αυτό που σ΄αρεσει περισσότερο.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου