Προς το περιεχόμενο

Keith Jarrett - Αυτοσχεδιασμός εκτός τονικότητας;


gdevelek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε νομίζω ότι μπορώ να απαντήσω ως γνώστης τζαζ (που δεν είμαι), ή ως συνθέτης (που είμαι, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα)...

 

Μπορώ να απαντήσω σαν πιανίστας για κάτι που μπορεί να σας ξεφεύγει...

 

Οι πιανίστες μαθαίνουν να παίζουν νότες. Όχι κλίμακες (ντάξει το μαθαίνουν κι αυτό αλλά δεν είναι η ραχοκοκαλιά των σπουδών τους). Δεν είναι δηλαδή ότι μπήκε σε άλλο τάστο και άρα όλα πάνε πάνω/κάτω. Το να ξέφυγε είναι εξαιρετικά απίθανο. Το 1:17 ειδικά δεν είναι καθόλου εκτός (ξεκινάει και βάζει Σι αναίρεση και μετά το προχωράει). Το 2:08 καταλαβαίνω γιατί το λες, αλλά και πάλι δεν είναι εκτός... (πάει προς μι ύφεση ελ. αν δεν κάνω λάθος)... Και δεν παίζει με polychords, γιατί το αριστερό είναι ostinato...

 

Αλλά είναι σπουδαίο σόλο! :)

 

Μάλλον έχεις παρεξηγήσει τι μαθαίνουν οι κιθαρίστες ή τουλάχιστον έτσι επικρατεί!! ;)

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι πιανίστες μαθαίνουν να παίζουν νότες. Όχι κλίμακες

Σωστός, έτσι θα έπρεπε να είναι τα πράγματα! :)

 

Και δεν παίζει με polychords, γιατί το αριστερό είναι ostinato...

Εννοείται, το έγραψα σαν πιθανότητα του τι μπορεί να συμβεί! ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάλλον έχεις παρεξηγήσει τι μαθαίνουν οι κιθαρίστες ή τουλάχιστον έτσι επικρατεί!! ;)

πιθανόν...

 

Αλλά σοβαρά, ακόμη και κλασσικούς κιθαρίστες που ξέρω καμμιά φορά πήγαιναν λίγο "στα τυφλά"... Είναι και λογικό (και οι βιολιστές το πάνε έτσι... με το αυτί καμμιά φορά. Αφού δεν έχουν κάν τάστα οι καημένοι).

 

Δεν το έλεγα για κακό πάντως (αν και γράφτηκε λιγο έτσι ομολογώ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά σοβαρά, ακόμη και κλασσικούς κιθαρίστες που ξέρω καμμιά φορά πήγαιναν λίγο "στα τυφλά"...

Αυτό είναι το θέμα. Τι κάνει κανείς με τις νότες (όχι κλίμακες) που μαθαίνει!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα αντιλάμβάνομαι αυτό που λες και ισχύει και γιαυτό επικρατεί μια φήμη ότι η κιθάρα είναι εύκολο όργανο και δεν χρειάζεται να ξέρεις νότες ούτε θεωρία και γιατί και πως απλά παίζεις μια κλίμακα και μια πετατονική και είσαι κουλ!

 

 

Η κλίμακα και το αρπέτζιο (πχ) είναι βοηθητικά μέσα για να εξεικοιωθείς με το όργανο καθώς έχει μια δυσκολία στο να το προσεγγίσεις απέυθείας με νότες λόγω κατασκευής του.

 

Όποιος δεν το αντιληφθεί έγκαιρα απλά γίνεται δέσμιος αυτών με αποτέλεσμα το γνωστό ''παίζει τα ίδια και τα ίδια''!!

 

 

Τι εννοείς στα ''τυφλά''? ότι εκείνη τη στιγμή δεν ήξεραν αν αυτό που έπαιζαν ήταν κάτι συγκεκριμένο?

 

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikola, έχεις δίκιο. Συμφωνώ μ'αυτό που λες.

Βεβαίως, μπορεί να μην ισχύει για κάποιον όπως τον κύριο noltrac.

    Θα μπορούσαμε να πούμε ότι σκεφτόμαστε με διαστήματα σε μεγάλο βαθμό, και υπάρχουν και μηχανικές κινήσεις. Απ'την άλλη ένας συνάδελφος μου στο δίπλωμα του (κλασσική) μου έλεγε ότι σκέφτεται τις νότες του επόμενου μέτρου για να παίζει σωστά... Αναλόγως συνθηκών λοιπόν.

 

Κι εγώ που ξεκίνησα από το καλοκαίρι να παίζω με μια τρομπέτα είχα άρχισει πάλι να σκέφτομαι πιο έντονα τις νότες. Τώρα που συνήθισα σκέφτομαι άλλα πράγματα περισσότερο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν του φεύγουν νότες, αυτός τις "διώχνει". ;)

 

Μήπως απλά να παραδεχόμασταν πως είναι άνθρωπος και όχι ημίθεος;

 

Είναι παράλογο να κάνει 1-2 λάθη μέσα σε ένα αυτοσχεδιασμό;

 

Έχω ακούσει πολλούς αυτοσχεδιασμούς του σε λάιβ, που έχουν κυκλοφορήσει στο εμπόριο, και τέτοια αίσθηση δεν έλαβα πουθενά αλλού. Μάλιστα το συγκεκριμένο σόλο  δεν κυκλοφορεί ηχογραφημένο, τυχαίο;

 

Το 1:27 πιστεύω πως ήταν εκ παραδρομής. Το 2:08 το κράτησε ως "πειραματικό σκέλος", σαν να είπε "ωραία, μου ξέφυγε, ας δούμε τι θα βγεί τώρα...".

 

Αυτή είναι τουλάχιστον η γνώμη μου.

 

Δεν δηλώνω ειδήμων σαν τον:

 

Παρόλο που πόσταρες ένα τέτοιο βίντεο με αυτό που ρωτάς θα πίστευα ότι δεν έχεις και πολλά ακούσματα από αυτό το είδος μουσικής.

 

Guilty, your Honor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοσχεδιασμός εκτός τονικότητας. Το γράφεις στον τίτλο.

Διέγραψε απλά την τονικότητα.

 

Τι άλλο να σχολιάσεις;

Αυτός και το πιάνο του.

Τα βογγητά ευχαρίστησής του και τα κοπανήματά του πάνω στο πιάνο.

Από τα αγαπημένα μου το Koln Concert.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως απλά να παραδεχόμασταν πως είναι άνθρωπος και όχι ημίθεος;

 

Είναι παράλογο να κάνει 1-2 λάθη μέσα σε ένα αυτοσχεδιασμό;

 

Έχω ακούσει πολλούς αυτοσχεδιασμούς του σε λάιβ, που έχουν κυκλοφορήσει στο εμπόριο, και τέτοια αίσθηση δεν έλαβα πουθενά αλλού. Μάλιστα το συγκεκριμένο σόλο  δεν κυκλοφορεί ηχογραφημένο, τυχαίο;

 

Το 1:27 πιστεύω πως ήταν εκ παραδρομής. Το 2:08 το κράτησε ως "πειραματικό σκέλος", σαν να είπε "ωραία, μου ξέφυγε, ας δούμε τι θα βγεί τώρα...".

 

Αυτή είναι τουλάχιστον η γνώμη μου.

 

Δεν δηλώνω ειδήμων σαν τον:

 

Guilty, your Honor.

 

Αγαπητέ gdevelek, σε διαβεβαιώνω ότι λάθος σε αυτό το βίντεο δεν υπάρχει. Ούτε εκ παραδρομής ούτε τίποτα. Ό,τι παίζει είναι ακριβώς αυτό που ήθελε να παίξει. Τώρα, αν στα δικά σου αυτιά ακούγεται σα λάθος, αυτό είναι καθαρά θέμα προσωπικού μουσικού γούστου.

 

Επίσης υπάρχουν πολλές ηχογραφήσεις του Jarett (όπως φυσικά και πολλών άλλων) που παίζει τέτοια "λάθη" και πολύ "χειρότερα".

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ gdevelek, σε διαβεβαιώνω ότι λάθος σε αυτό το βίντεο δεν υπάρχει. Ούτε εκ παραδρομής ούτε τίποτα. Ό,τι παίζει είναι ακριβώς αυτό που ήθελε να παίξει. Τώρα, αν στα δικά σου αυτιά ακούγεται σα λάθος, αυτό είναι καθαρά θέμα προσωπικού μουσικού γούστου.

 

Επίσης υπάρχουν πολλές ηχογραφήσεις του Jarett (όπως φυσικά και πολλών άλλων) που παίζει τέτοια "λάθη" και πολύ "χειρότερα".

εδιτ: me prolaves.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου