Προς το περιεχόμενο

Keith Jarrett - Αυτοσχεδιασμός εκτός τονικότητας;


gdevelek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εμενα δεν μου ακουστικε οτι φευγει αλλα οτι "ξεφευγει"  :)

 

μαμαει το σολο

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ gdevelek, σε διαβεβαιώνω ότι λάθος σε αυτό το βίντεο δεν υπάρχει. Ούτε εκ παραδρομής ούτε τίποτα. Ό,τι παίζει είναι ακριβώς αυτό που ήθελε να παίξει. Τώρα, αν στα δικά σου αυτιά ακούγεται σα λάθος, αυτό είναι καθαρά θέμα προσωπικού μουσικού γούστου.

 

Θα στο θέσω αλλιώς: εντελώς υποθετικά, αν το σόλο αυτό το άκουγες σε κάποιο τζαζ μπάρ από άγνωστο πιανίστα, πώς θα το σχολίαζες το ίδιο "λάθος";

 

Θα ήθελα μια ευθεία απάντηση.

 

 

Επίσης υπάρχουν πολλές ηχογραφήσεις του Jarett (όπως φυσικά και πολλών άλλων) που παίζει τέτοια "λάθη" και πολύ "χειρότερα".

 

Πιο συγκεκριμένα του ιδίου, ώστε να τις ψάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο θέσω αλλιώς: εντελώς υποθετικά, αν το σόλο αυτό το άκουγες σε κάποιο τζαζ μπάρ από άγνωστο πιανίστα, πώς θα το σχολίαζες το ίδιο "λάθος";

 

Θα ήθελα μια ευθεία απάντηση.

 

 

Ειλικρινά, δε θα το εξελάμβανα ως λάθος. Δεν είναι και δεν ακούγεται λάθος.

 

 

Πιο συγκεκριμένα του ιδίου, ώστε να τις ψάξω;

 

Θα σου πω για δύο από τα άλμπουμς του που έχω στην κατοχή μου:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Dark_Intervals

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Always_Let_Me_Go

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τίθεται ζήτημα γνωστού, ή άγνωστου πιανίστα. Ο Jarrett, μέσα στον αυτοσχεδιασμό οδηγεί εσκεμμένα το κομμάτι 'εντός' και 'εκτός' κλίμακας (μιλάμε ήδη απλουστευτικά) για να δώσει ένα άλλο χρώμα στον αυτοσχεδιασμό του. Για την δισκογραφία, εάν επιζητάς στοιχειοθετημένη απάντηση τύπου (στο κομμάτι ".", σημείο "--:--" το κάνει),  φοβάμαι ότι δεν μπορώ να απαντήσω, ίσως κάποιος άλλος βοηθήσει (edit, έγινε ήδη). Χωρίς να δηλώνω ειδήμονας στο είδος (αν και λατρεύω τον jarrett σε όσα έχω ακούσει και το K.C. αποτελεί έναν από τους καλύτερους δίσκους που έχω), θα σου πρότεινα να ακούσεις περισσότερη από την ηχογραφημένη μουσική του, όπου θα δεις το ερώτημά σου περί λάθους να απαντάται μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο θέσω αλλιώς: εντελώς υποθετικά, αν το σόλο αυτό το άκουγες σε κάποιο τζαζ μπάρ από άγνωστο πιανίστα, πώς θα το σχολίαζες το ίδιο "λάθος"; Θα ήθελα μια ευθεία απάντηση.

Θα του έλεγα, "φίλε, γιατί σου πήρε τόση ώρα να φύγεις"? ;D

 

Πιο συγκεκριμένα του ιδίου, ώστε να τις ψάξω;

Άκουσε εδώ, τίγκα στα "λάθη" είναι. Ειδικά μετά το 4:12. ;)

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι εκεί γύρω στο 4:12 έχει όντως ένα πραγματικό λαθάκι.  ;D

Μετά το 0:47 παίζει σωστή μελωδία, αλλά "λάθος" συγχορδίες! :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά, δε θα το εξελάμβανα ως λάθος. Δεν είναι και δεν ακούγεται λάθος.

 

Όπως φαίνεται υπάρχουν τρία είδη ακροατών μουσικής:

 

1. αυτοί που έχουν "απαίδευτο αυτί" και δεν καταλαβαίνουν καν τη "διαφοροποίηση"  (ουδέτερος όρος για να μη μαλώνουμε)

 

2. αυτοί που την καταλαβαίνουν και λένε "ε, εντάξει, δεν πειράζει, δεν είναι και θεός να παίζει αυτοσχεδιαστικά και ταχύτατα και να είναι και 100% αλάνθαστος!" (εδώ είμαι εγώ)

 

3. αυτοί που είναι πιο ψαγμένοι και αυτό που κάνει μπαμ στο αυτί (αφού αποτελεί την καραμπινάτη εξαίρεση μέσα σε ένα κατά τα άλλα απόλυτα "μουσικό" σόλο, ή μάλλον συνολική συναυλία 90 λεπτών!) το αποκαλούν ηθελημένο και απόλυτα θεμιτό  (εκεί ανήκεις εσύ μεταξύ άλλων, τώρα πώς γίνεται να απαντάς άμεσα πως "ναι βγήκε εκτός τονικότητας στο 2:08 και στο 1:27 και αλλού", αλλά να το θεωρείς θεμιτό, ομολογώ πως δεν μπορώ να το καταλάβω, σίγουρα δεν έχουμε να κάνουμε με αντισυμβατικό πιανίστα που σπάει τα σύνορα της τονικότητας με το έργο του, ο άνθρωπος έχει βαθιά κλασσική παιδεία και παίζει συχνά κλασσικούς συνθέτες)

 

Θα ψάξω πάντως σύντομα τις δύο ηχογραφήσεις που μου υπέδειξες, ευχαριστώ.

 

Η πλάκα είναι ότι εκεί γύρω στο 4:12 έχει όντως ένα πραγματικό λαθάκι.  ;D

 

...το οποίο μετά βίας αντιλαμβάνομαι, εκείνο στο 1:27 το βρίσκω πολύ πιο προφανές

 

είχα την τύχη και την τιμή να τον δω ζωντανά μ' αυτό το σχήμα πριν πολλά χρόνια, ελπίζω να ελθει και από Ελλάδα στο μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ξέφυγε είναι εξαιρετικά απίθανο

 

ειναι απλα ΑΔΥΝΑΤΟΝ θες να πεις.

 

Παιδια δεν μιλαμε για....κανονικο ανθρωπο ...για τον Keith Jarrett μιλαμε...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου