Προς το περιεχόμενο

Μπαγιάτικος αυτοσχεδιασμός & περισυλλογή


ToneMeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ συντροφικά και λέω,

 

Μετά από ξεσκόνισμα κάτι παλιών ηχογραφήσεων (2 ετών) βρήκα ένα ενδιαφέρον clip και διέκρινα ορισμένα πταίσματα  ;D

 

Όσοι θελήσουν να αφιερώσουν 2 λεπτάκια και να μου πουν την άποψη τους, τόσο για τον ήχο όσο και για το improv αυτό καθ' εαυτό.

 

Οι δικές μου παρατηρήσεις μετά από τόσο καιρό είναι οι εξής:

 

α) πολύ gain

b) κιθάρα πάνω στα φωνητικά (αυτό χάρiν αυτοσχεδιασμού το παραβλέπω  :))

 

υ.γ. Κατά την ακρόαση χαμηλόστε λίγο τα μπάσα. Μπούκωνε λίγο το mic από το mp3 player  :P

 

υ.γ2. Δείξτε έλεος είναι το πρώτο clip που ποστάρω, ελπίζω να έχω το χρόνο και κυρίως τη διάθεση για περισσότερα

 

υ.γ3. Για την ιστορία, η κιθάρα είναι μια γιαπωνέζα ιμπανέζα  ;)

 

Φιλικά,

 

ΤΜ

 

http://www.box.net/shared/39rwm5p8gk

Ε = mc^2 = Fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε ΤΜ γιατί δεν δοκιμάζεις κατ'αρχήν να τα "χώσεις" πάνω απο κάποιο backing track της αρεσκείας σου??..

 

http://www.guitarbackingtrack.com/

 

το ότι έπαιζες σολο πάνω απο κανονικό κομμάτι ήταν λίγο περιοριστικό και ένιωθα ότι σε φρέναρε λίγο...

 

(αν και κατάλαβα αρκετά πράγματα για το παίξιμο σου, τελείως ξεκάθαρη εικόνα δεν πήρα....ό,τι κατάλαβα πάντως ήταν πολύ καλό.. ;))..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ μακρο-ίσκιωτε για το χρόνο που σπατάλησες καταρχήν.

 

έχεις απόλυτο δίκιο στο θέμα backing track, όμως 2 λόγοι που πόσταρα το συγκεκριμένο clip είναι:

 

α) ήθελα να δείξω πως δεν είναι απαραίτητο να έχεις 1000 μπλιμπλίκια, cubase, μικρόφωνα, υπολογιστές των 2000 ευρώ κλπ, για να αποτυπώσεις το συναίσθημα σου σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμη. αυτό απευθύνεται κυρίως στους νεαρώτερους φίλους.

 

β) το κομμάτι τα σπάει  ;)

 

εν τέλει, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια

 

ΤΜ

Ε = mc^2 = Fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ούτε κι εγώ έχω τίποτα απο αυτά....ούτε καν μια αξιοπρεπή sound card.. :(

Είναι πολύ πιο εύκολο απ'ότι φαντάζεται ο καθένας να ηχογραφηθεί ένα απλό αξιοπρεπές soundclip...

 

Δεν χρειάζονται και πάρα πολλά...

 

(θα επιμείνω όμως ότι θα ήθελα να σε ακούσω να σολάρεις πάνω απο κάτι που έχει φτιαχτεί γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο)... :) ;)

 

(αν δεν το κατάλαβες καλά ,προσπαθώ να σε βάλω στην μπρίζα!!... ;D ;D)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ μήνυμα ελήφθει  ;)

 

κανείς άλλος χριστιανός θα σχολιάσει το κλιπάκιον??? ας είναι και μουσουλμάνος, δε θα κολλήσουμε εκεί  ;D

 

ΤΜ

Ε = mc^2 = Fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ θα συμφωνήσω με τον longshadow. Πιστεύω ότι ο καλυτερος τρόπος ανάδειξης ενός στυλ, είναι να γράψεις πάνω σε backing track. Αν μου επιτρέπεις άλλη μια παρατήρηση, θα ήθελα το παίξιμό σου να είναι πιό σίγουρο. Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά έχω την εντύπωση ότι σαν να "φοβήθηκες" το λάθος.  Υ.Γ. να δώσεις τρυφερά και ζουμερά φιλιά στην ιμπανέζα σε έναν κόσμο που γέμισε tele, strat και gibson!!! (kontras---> -200 karma) :D :D

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε κόντρα για το χρόνο σου,

 

Η παρατήρηση σου μάλλον είναι απόλυτα λογική, αν σκεφτείς ότι το όλο concept ήταν χύμα στο κύμα ελαφρώς.

 

Μέσα όμως από αυτή την "αβεβαιότητα" κατάφερα να ξεχωρίσω 2-3 μουσικές στιγμές που με κάνουν χαρούμενο όταν ακούω αυτό το κλιπάκι μετά από τόσο καιρό.

 

Αυτή είναι και η γενικότερη προσέγγιση μου, σπάνια θα κάτσω να ηχογραφήσω κάτι απλά για να πω ότι το έκανα. Όταν όμως ακούσω κάτι που με εμπνέει θα προσπαθήσω να αποτυπώσω το όποιο συναίσθημα όσο αυθόρμητα (και τσαπατσούλικα  :)) και αν βγεί. 

 

Η ιμπανέζα ανταποδίδει  :-* ;D

 

Φιλικά,

 

ΤΜ

Ε = mc^2 = Fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φιλέ Έξαρχε για το χρόνο σου.

 

Φιρί φιρί το πάτε να κάτσω να γράψω πάνω σε backing track!  :P

 

Όταν βρώ λίγο χρόνο θα την κάνω την αμαρτία...

Ε = mc^2 = Fb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κάνεις, εγώ θα θελα να το ακούσω. Και όταν με το καλό το κάνεις, να μας πεις και τί χρησιμοποίησες για την ηχογράφηση.

Καλές δοκιμές!!!

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου