Προς το περιεχόμενο

καλο καλώδιο balanced


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Άσχετο με το προηγούμενο: πόσα πετάλια έχεις; έχεις παρατηρήσει πρόβλημα με το σήμα (π.χ. μειωμένα πρίμα?).

 

εχω 10 πεταλια 6 στο input και 4 στο FX loop. ναι νομιζω πως εχω μειωμενα πριμα και πολυ εκνευριστικό ηχο σαν σφυριγμα...βασικα σαν να αερας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Thomann που λέμε συνέχεια,δεν είναι διαφήμιση?? Και μάλιστα σε Γερμανούς....

 

Τι κακο κανουν οι Γερμανοι...αυτοι φταινε που δεν εχουμε μια;Σε καπιταλιστικο συστημα ζουμε,το μεγαλο ψαρι τρωει το μικρο,αν δειτε τον τροπο που συμπεριφερεται το κρατος της Ελλαδας σε μικρομεσαιες επιχειρισεις θα διαπιστωσετε οτι δεν θελει να εχει ελληνική οικονομία...Μη τα βλεπουμε ολα επιφανειακα και οπως τα προβαλλουν τα ΜΜΕ...

Έχω δει κανα 2 ποστ σου τέτοια συμπεριλαμβανομενου και σχολιου περι behringer...το οτι το thomann έχει αν όχι την μεγαλύτερη,αρκετά μεγάλη γκάμα ως προς τα ειδη και τον αριθμο των προϊόντων του δε σου λεει κάτι;Είναι ένα αξιοπιστο μέτρο σύγκρισης(με την έννοια της λογικής διακύμανσης τιμων αναμεσα στα προϊόντα του) και τίποτα άλλο.Και όσο αφορά τα behringer είναι προϊόντα που δίνονται ως λύση σε ανθρώπους που ζουν στην ψάθα και θέλουν απλα να ασχοληθούν αξιοπρεπως με κάτι ως χόμπι.Και στην τελική αν κάποιο προϊόν είναι καλό και φθηνο δεν υπάρχει λόγος να διστάσεις...κ ας είναι και απο τη ζιμπαμπουε.

Ελπιζω να μην φανει οτι εχει καποιο ύφος το σχολιο μου λόγω υποκειμενικης άποψης...Φιλικα.

 

 

Καπου συζητήθηκε οτι θα σύμφερε για μεγαλες αποσταστεις η κατασκευη καλωδίου...Αν θες να έχεις μια ποιότητα σωστή,δεν πρέπει να ξέρεις και την αντίσταση που έχει το καλώδιο σε συγκεκριμένες συχνότητες; Μπορεί κανείς αν έχει ένα πρότυπο πίνακα αποκρισης συχνοτήτων που θα έχει ένα ιδανικό καλώδιο,να μετρήσει την αντίσταση των αντίστοιχων συχνοτήτων και απο κει και πέρα να αποφασίσει τι καλώδιο του ταιριάζει;Ρωτάω γιατι αγόρασα πριν απο καιρό ένα cordial χρυσαφί καλώδιο με αυτους τους neutrik/rean connectors και είδα αισθητή διαφορά...αλλα 3 m 10 ευρω... και θέλω τωρα και ένα μικροφώνου. Ok,τους κονεκτορες τους βρίσκεις,αντίστοιχο καλωδιο βρίσκεις ;  ??? Ξέρω οτι για 3 m δεν γλιτώνεις και τίποτα αλλα ρωταω μηπως χρειαστεί και γενικοτερα να ξερω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Στάθη,

 

δεν νομίζω πως είμαστε στο κατάλληλο thread για να κάνουμε πολιτική-οικονομική συζήτηση! Εγώ απλά θα σου πω,πως αν δεν στηρίζουμε εμείς οι ίδιοι την δικιά μας οικονομία άρα κ τις δικές μας επιχειρήσεις δεν μας φταίνε οι άλλοι!

 

Το θέμα μου με το Τhomann,δεν είναι μόνο αυτό που λέω από πάνω αλλά κ ότι πλέον δεν κερδίζεις τίποτα με το να παραγγέλνεις από εκεί!!  Υπάρχουν μαγαζιά στην Ελλάδα,που έχουν,τις ίδιες κ ίσως και καλύτερες τιμές!! Και επίσης έχεις το θετικό,πως αν κάτι δεν πάει καλά με το προϊόν αυτό,δεν θα "τρέχεις"....

 

Όσο αφορά τα προϊόντα της behringer,απλά,έχω την χειρότερη γνώμη για αυτά!! Θεωρώ πως με τα ίδια λεφτά ή άντε με λίγα παραπάνω,μπορείς να πάρεις πολύ πιο αξιόπιστα προϊόντα,από άλλη εταιρία φυσικά! Και μου φαίνεται πολύ περίεργο που πουλάνε τόσο,όχι σε ανθρώπους που ζουν στην ψάθα και θέλουν απλα να ασχοληθούν αξιοπρεπώς(??) με κάτι ως χόμπι,όπως λες....αλλά κ σε μαγαζιά κ ανθρώπους,που τα χρησιμοποιούν "επαγγελματικά"!!

 

Δεν έχω θέμα,με την χώρα προέλευσης...αρκεί όπως λες να είναι καλό!! Μία απ'τις αγαπημένες μου μάρκες μικροφώνων είναι η se electronics,η οποία είναι εξολοκλήρου Κινέζικη!! Έχει όμως πραγματικά καλά mics κ έχει κάνει αρκετές καινοτυπίες,όπως αυτή: http://www.seelectronics.com/reflexion-filter-pro !! Αν εσύ πιστεύεις το ίδιο για την behringer,πάω πάσο!!

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Στάθη,

 

δεν νομίζω πως είμαστε στο κατάλληλο thread για να κάνουμε πολιτική-οικονομική συζήτηση! Εγώ απλά θα σου πω,πως αν δεν στηρίζουμε εμείς οι ίδιοι την δικιά μας οικονομία άρα κ τις δικές μας επιχειρήσεις δεν μας φταίνε οι άλλοι!

 

Το θέμα μου με το Τhomann,δεν είναι μόνο αυτό που λέω από πάνω αλλά κ ότι πλέον δεν κερδίζεις τίποτα με το να παραγγέλνεις από εκεί!!  Υπάρχουν μαγαζιά στην Ελλάδα,που έχουν,τις ίδιες κ ίσως και καλύτερες τιμές!! Και επίσης έχεις το θετικό,πως αν κάτι δεν πάει καλά με το προϊόν αυτό,δεν θα "τρέχεις"....

 

Όσο αφορά τα προϊόντα της behringer,απλά,έχω την χειρότερη γνώμη για αυτά!! Θεωρώ πως με τα ίδια λεφτά ή άντε με λίγα παραπάνω,μπορείς να πάρεις πολύ πιο αξιόπιστα προϊόντα,από άλλη εταιρία φυσικά! Και μου φαίνεται πολύ περίεργο που πουλάνε τόσο,όχι σε ανθρώπους που ζουν στην ψάθα και θέλουν απλα να ασχοληθούν αξιοπρεπώς(??) με κάτι ως χόμπι,όπως λες....αλλά κ σε μαγαζιά κ ανθρώπους,που τα χρησιμοποιούν "επαγγελματικά"!!

 

Δεν έχω θέμα,με την χώρα προέλευσης...αρκεί όπως λες να είναι καλό!! Μία απ'τις αγαπημένες μου μάρκες μικροφώνων είναι η se electronics,η οποία είναι εξολοκλήρου Κινέζικη!! Έχει όμως πραγματικά καλά mics κ έχει κάνει αρκετές καινοτυπίες,όπως αυτή: http://www.seelectronics.com/reflexion-filter-pro !! Αν εσύ πιστεύεις το ίδιο για την behringer,πάω πάσο!!

 

Φιλικά

tribal ειπες οτι υπαρχουν μαγαζια στην ελλαδα που εχουν ιδιες ή καλυτερες τιμες απο thomann μπορεις να μου πεις κανα μαγαζι  γιατι χαρα μου ειναι να παρω απο ελλαδα και να στηρίξω τον τοπο μου αλλα αν εξερεσεις 2 ενυσχητες  που εχω δει στο μουσικοραμα ολα τα αλλα ειναι ποιο ακριβα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανεφερθηκε και επειδη νομιζω οτι δεν ειναι διαφημηση, που μπορω να βρω στην Αθηνα bulk καλώδιο mogami, belden η αλλα ισαξια καθως και βυσματα neutrik η switchcraft?

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και μου φαίνεται πολύ περίεργο που πουλάνε τόσο,όχι σε ανθρώπους που ζουν στην ψάθα και θέλουν απλα να ασχοληθούν αξιοπρεπώς(??) με κάτι ως χόμπι,όπως λες....αλλά κ σε μαγαζιά κ ανθρώπους,που τα χρησιμοποιούν "επαγγελματικά"!!

 

 

Και παλι έχει να κανει σε συζήτηση που θα παραπέμψει σε πολιτικη,καθως υπαρχει και το ενδεχομενο promotion και ο ανηθικος κλαδος του, το οποιο γνωριζουν πολυ καλα οι πολυεθνικες...δεν έγινε ακριβως αντιληπτο αυτο που ήθελα να πω και δικαιολογημένα,καθως δεν ήθελα να πω αρκετα ετσι ωσδτε να κουρασω ουτε να βγω απο το θέμα... Τελος παντων,προιοντα behringer δεν εχω χρησιμοποιησει πολυ για να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος,απλα ξερω οτι κατι πολυ φθηνα προιοντα τους στεκονται αξια στο υψος της τιμης τους.Μπορει να υπαρχουν και αλλα αντιστοιχα,δεν το γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανεφερθηκε και επειδη νομιζω οτι δεν ειναι διαφημηση, που μπορω να βρω στην Αθηνα bulk καλώδιο mogami, belden η αλλα ισαξια καθως και βυσματα neutrik η switchcraft?

 

http://prostage.gr/page/default.asp?id=23&la=1&ctID=97

 

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/professional-audio/audio-accessories/cables/bulk-cables.html

 

Στα ίδια site,μπορείς να κοιτάξεις και για βύσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 10 πεταλια 6 στο input και 4 στο FX loop. ναι νομιζω πως εχω μειωμενα πριμα και πολυ εκνευριστικό ηχο σαν σφυριγμα...βασικα σαν να αερας

 

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση, ήμουν εκτός pc. Κοίταξε, κι εγώ όταν είχα 10+ πετάλια, με George L's είχα δει διαφορά στην διατήρηση των συχνοτήτων... σφυρίγματα και τέτοια δεν έχουν να κάνουν με τα καλώδια (εκτός αν είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ΓΤΠ τα βύσματα, που και πάλι...). Εσύ ξέρεις αν αξίζει το έξοδο. Δες και μήπως λυθεί το προβλημά σου με κάποιο buffer. Σε ό,τι αφορα στο fx loop, είναι ολόκληρη συζήτηση... ας πούμε τι level έχει το loop σου; Instrument ή line?

 

Πρόσεξε πάντως γενικότερα για το θέμα που άνοιξες αρχικά. Αυτό που θα διαβάσεις, πίστεψέ με, είναι η πάσα αλήθεια.

 

Αν δεν έχεις κάρτα ήχου/interface που να κοστίζει 1000+ ευρώ, μόνιτορ που να σου στοίχισαν 1500+ ευρώ, ανάλογα outboard, preamps κλπ, ΑΔΙΚΩΣ ΒΑΣΑΝΙΖΕΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΑΝΑΚΡΙΒΩΝ ΚΑΛΩΔΙΩΝ.

 

Δεν έχει ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ νόημα να δώσεις 50-60 ευρώ για ένα καλώδια 3 μέτρα. ΕΛΕΟΣ!

 

Αν θες να με ακούσεις λοιπόν, μην πετάς τα λεφτά σου, πάρε μερικά καλώδια με καλά βύσματα και κάνε τη δουλειά σου. Δεν θα δεις, ξαναλέω, ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟΤΕΡΗ διαφορά με τα state of the art καλώδια που, είμαι σίγουρος, κάποιοι σου πρότειναν.

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έχει ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ νόημα να δώσεις 50-60 ευρώ για ένα καλώδια 3 μέτρα. ΕΛΕΟΣ!

 

 

 

+1000

 

πιστεύετε πως ειναι υπερβολη να αλλαχθούν ολα τα καλώδια σε ένα Pedalboard που έχω με george L καλώδια?

 

τι καλωδια εχεις τωρα και τι πεταλια?

 

εχω 10 πεταλια 6 στο input και 4 στο FX loop. ναι νομιζω πως εχω μειωμενα πριμα και πολυ εκνευριστικό ηχο σαν σφυριγμα...βασικα σαν να αερας

 

σιγουρα για το σφυριγμα δεν φταινε τα καλωδια,μου κανει εντυπωση που εχεις μειωμενα πριμα μια και τα περισσοτερα FX Loop ειναι buffered,εκτος βεβαια αν ο ενισχυτης σου εχει FX Loop της πλακας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου