Προς το περιεχόμενο

Δικτυο στο σπιτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ότι δεν είναι το σωστό forum για τέτοιες ερωτήσεις.... (αν θεωρηθεί σωστό, να σβηστεί)

 

Λοιπόν. Χτίζω καινούριο σπίτι και σε λίγες εβδομάδες θα έρθουν οι ηλεκτρολόγοι. Σκέφτομαι να βάλω καλώδια Ethernet για να συνδέω του υπολογιστές μεταξύ τους . Δεν θα κάνω τρελή χρήση (μεταφορά αρχείων και ιντερνετ). Τι καλώδια να χρησιμοποιήσω? Παίζει ρόλο? Ποια βασικά η διαφορά μεταξύ UTP & FTP ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φιλικά, Φώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχουμε,

 

UTP = Unshielded Twisted Pair

STP = Shielded Twisted Pair

FTP = Foiled Twisted Pair

 

Έτσι λοιπόν, αν στα κανάλια που θα περάσεις τα καλώδια, υπάρχουν και άλλα (ηλεκτρικά, τηλεφωνικά κλπ) καλό θα ήταν να βάλεις FTP ή STP, αφού αυτά είναι μονωμένα και τα ηλεκτρομαγνητικά δεν θα επιρεάσουν το σήμα.

Εννοείτε φυσικά οτι θα βάλεις ένα switch και απο εκεί θα στείλεις το διαιρεμένο πλέον σήμα απο το ρούτερ, εκτός και αν το ρούτερ σου έχει τόσες θύρες ώστε να σε καλύπτουν.

Ενημερωτικά, οι κατασκευαστές αυτών των καλωδίων δίνουν μέγιστο μήκος ανά κανάλι το 90-100 μέτρα.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό θα ήταν να βάλεις FTP ή STP, αφού αυτά είναι μονωμένα και τα ηλεκτρομαγνητικά δεν θα επηρεάσουν το σήμα.

Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω!

 

Εννοείτε φυσικά ότι θα βάλεις ένα switch

Φυσικά και θα βάλω.

 

Ενημερωτικά, οι κατασκευαστές αυτών των καλωδίων δίνουν μέγιστο μήκος ανά κανάλι το 90-100 μέτρα.

Δεν το ήξερα αλλά ευτυχώς  δεν έχω τόσο μεγάλες αποστάσεις :)

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου! Βοήθησαν πολύ!

 

Φιλικά, Φώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σε συμβουλευα να προσεξεις παααρα πολυ καλα να σου βαλουν καλο και ανετο σπιραλ ΠΑΝΤΟΥ στους τοιχους γιατι στο μελλον μπορει  (κατι παραπανω απο σιγουρο κατα την γνωμη μου) να θελεις να βαλεις οπτικη ινα ή οτιδηποτε αλλο εφευρεθει. προς το παρον η οπτικη ινα ειναι ακριβη μη βαλεις.

Τωρα γιατι το λεω αυτο για το σπιραλ? Γιατι οσο  και αν σου φαινεται παραξεινο εν ετη 2010 καινουργιες κατασκευες εχουν χυμα καλωδια και απο πανω σοβα. Επισης ακομη και σε περιπτωσεις που υπαρχει σπιραλ,  στις κολωνες τα περνανε χυμα . Αν θες να εισαι σε θεση να περασεις οσα και οτι καλωδιο θελεις βαλε σπιραλ παντου. Σε πρωτη φαση βαλε utp . Ισως αργοτερα(αλλα ισως και σημερα) να θελεις να περασεις και αλλο καλωδιο ethernet για να συνδεσεις μπριζες και φωτα και controllers και αισθητηρες και μοτερ για τεντες και στορια (instabus για οσους ξερουν).

Nα προσεξεις να βγαλεις πριζακια παντου , οπως πχ σε σημεια που ειναι πιθανο να μπει τηλεοραση ή στερεοφωνικο κλπ.Ισως συντομα, ολες οι συσκευες θα εχουν καρτουλες δθκτυου επανω και θα μπορεις να εχεις σε ενα σημειο ολους τους αποθηκευτικους σου χωρους και να επιλεγες που να παιζει τι. πχ στην κρεβατοκαμαρα μια ταινια και στο καθιστικο μια μουσικη κλπ κλπ κλπ

Επισης να αφησεις ενα χωρο σε καποια γωνια γιατι συντομα θα βγει αυτο το συστημα του σταρ τρεκ που θα διακτινιζομαστε χε χε χε χο χο χο πως τα λεω.... ! :) :) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαζή ερώτηση...ασύρματα δίκτυα δεν παίζουν? Γιατί και εγώ όταν έχτισα, δεν είχα προβλέψει δίκτυα και σώθηκα από τα ασύρματα (αρκετά χρόνια μετά βέβαια..)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xαζή ερώτηση...ασύρματα δίκτυα δεν παίζουν? Γιατί και εγώ όταν έχτισα, δεν είχα προβλέψει δίκτυα και σώθηκα από τα ασύρματα (αρκετά χρόνια μετά βέβαια..)

 

Τα ασύρματα έχουν μεγάλες απώλειες στο σπίτι, όπου παρεμβάλλονται αρκετοί τοίχοι μεταξύ των δωματίων.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φυσικα και παιζουν αλλα ο κοσμος φοβαται (ισως και να εχει δικιο και σε λιγα χρονια να αρχισουμε να πεφτουμε ενας ενας σαν τα κοτοπουλα) και δισταζει να γεμισει το σπιτι με ραδιοκυματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ασύρματα έχουν μεγάλες απώλειες στο σπίτι, όπου παρεμβάλλονται αρκετοί τοίχοι μεταξύ των δωματίων.

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο σε 3 ορόφους (υπάρχουν υπολογιστές και στους 3 ορόφους για όλη την οικογένεια) αλλά δεν υπάρχουν και ενισχυτάκια? Σίγουρα τα καλά καλώδια είναι πιο σίγουρα, αλλά μιας και άνοιξε το θέμα, να μάθω και τίποτα...

 

ναι φυσικα και παιζουν αλλα ο κοσμος φοβαται (ισως και να εχει δικιο και σε λιγα χρονια να αρχισουμε να πεφτουμε ενας ενας σαν τα κοτοπουλα) και δισταζει να γεμισει το σπιτι με ραδιοκυματα.

Ενώ στα κινητά είμαστε σίγουροι...ή στα ασύρματα δίκτυα που παίζουν δίπλα μας και δεν το ξέρουμε..

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα μου ντε...

οσο για τις παρεμβολες σιγουρα δεν ειναι θεμα. υπαρχουν και επαναληπτες (ενισχυτακια ) , αλλα δεν υπαρχουν τοσες απωλειες σε ενα σπιτι εκτος και αν μενεις στο μπακινχαμ...

Ισως να ειναι μεγαλυτερο θεμα η παρακολουθηση που μπορει να σου κανει ο καθενας παρα αυτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να ειναι μεγαλυτερο θεμα η παρακολουθηση που μπορει να σου κανει ο καθενας παρα αυτ.

Δηλαδή?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου