Προς το περιεχόμενο

Δικτυο στο σπιτι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο σπίτι μου από το σαλόνι στο δωμάτιο της αδερφής μου, υπολογίζω περίπου 10 μέτρα σε ευθεία μεταξή access point - υπολογιστή, δεν πιάνει καθόλου σήμα. Με καλύτερο access point ίσως δουλέψει, αλλά αυτά που σου δίνουν με την σύνδεση είναι, συνήθως, ψιλοτραγικά. Τώρα για ενισχυτές, δεν νομίζω να συμφέρει, εκτός και αν τον φτιάξεις μόνος σου.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σπίτι μου από το σαλόνι στο δωμάτιο της αδερφής μου, υπολογίζω περίπου 10 μέτρα σε ευθεία μεταξή access point - υπολογιστή, δεν πιάνει καθόλου σήμα. Με καλύτερο access point ίσως δουλέψει, αλλά αυτά που σου δίνουν με την σύνδεση είναι, συνήθως, ψιλοτραγικά. Τώρα για ενισχυτές, δεν νομίζω να συμφέρει, εκτός και αν τον φτιάξεις μόνος σου.

Eγώ έχω αυτό που μου έδωσε η Otenet και μπορώ να πώ ότι είναι αψεγάδιαστο και σε απόσταση 50 μέτρων εκτός σπιτιού (σε ευθεία). Τώρα βέβαια για printers και μουσική χρησιμοποιώ αυτό

airportexpress.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ρε παιδι μου αν καποιος θελει να δει με τι ασχολεισαι στο σπιτι σου τι εκτυπωνεις τι στελνεις απο δω και απο κει στο τοπικο σου δικτυο , με τα ασυρματο ειναι ευκολο . με τα καλωδια αδυνατο . πρεπει να μπει μεσα στο σπιτι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι ρε παιδι μου αν καποιος θελει να δει με τι ασχολεισαι στο σπιτι σου τι εκτυπωνεις τι στελνεις απο δω και απο κει στο τοπικο σου δικτυο , με τα ασυρματο ειναι ευκολο . με τα καλωδια αδυνατο . πρεπει να μπει μεσα στο σπιτι..

Από ότι φαίνεται πάντως σήμερα, από τις ειδήσεις, πιό εύκολα μπαίνουν στα σπίτια μας με τα Καλασνίκοφ παρά στα ασύρματα δίκτυά μας...άσε που όταν μπούν με τα όπλα, τους καταλαβαίνουμε, στα δίκτυα δεν καταλαβαίνουμε τίποτα!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όλα όσα είπατε όλοι σας και ευχαριστώ. Το συζήτησα και με γνωστούς και φίλους και μου είπαν ακριβώς ό,τι είπατε και εσείς. Έτσι λοιπόν σκέφτηκα να κάνω το εξής: Θα φτιάξω τώρα την υποδομή (σπιράλ σωλήνες στους τοίχους...) έτσι ώστε να βάλω ότι θέλω όταν το θέλω και να κάνω την δουλειά μου τώρα με ασύρματο. Έτσι κι αλλιώς δεν έχω πολύ μεγάλο όγκο δεδομένων.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Στο ασύρματο, αν βάλω μόνο το ρουτερ της οτε που έχω, και βάλω σε κάθε πισι το ίδιο όνομα και δώσω μια ΙΡ του στυλ 192.168.1.2 στο πισι 1, 192.168.1.3. στο πισι 2 κ.ο.κ θα δουλέψει και για μεταφορά αρχείων ή θα χρειαστώ και κάτι ακόμα?  (Δεν έχω ΜΑΚ)

 

Φιλικά, Φώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε χρειαζεται να αλλαξεις τις ip. Και μονο το ιδιο workgroup name που θα βαλεις , θα μπορεις να εχεις κοινοχρηστους φακελους για μεταφορα αρχειων, να συνδεσεις κοινοχρηστους εκτυπωτες κλπ κλπ .ελπιζω να μην εχει το ενα μηχανημα απο τα δυο vista . με τους κοινοχ φακελ θα ειναι οκ , αλλα με μερικους εκτυπωτες υπαρχει θεμα...! :) που εγω τουλαχιστον δε το εχω λυσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου