Προς το περιεχόμενο

Τα ντραμς του κιθαρίστα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά!

 

Κιθαρίστας ων και ασχολούμενος τα τελευταία χρόνια εντελώς ερασιτεχνικά με την σύνθεση μουσικής σε pc, αντιμετωπίζω το πρόβλημα των ντραμς στα κομμάτια μου, δηλαδή: Πολύ ωραία (!), έχω μια όμορφη μουσική ιδέα, την ενορχηστρώνω (με κιθάρες, μπάσα, vst synths κλπ), όμως, "αναγκαστικά" ακολουθώ τα ντραμς που έχω από bfd κλπ, και δεν μπορώ να φτιάξω τα συγκεκριμένα ντραμς lines που προσιδιάζουν στο εκάστοτε κομμάτι μου. Σε πολύ μεγάλο βαθμό, αυτό ισχύει λόγω ασχετοσύνης μου στον χειρισμό των σχετικών προγραμμάτων. Εσείς πώς αντιμετωπίζετε το ανωτέρω πρόβλημα? Τι προγράμματα ή hardware χρησιμοποιείτε?

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"Παιξτα" με τα ΠΛΗΚΤΡΑ του controller σου & μετα καντα quantize για να διορθωθουν οι ατελειες,ειναι ο πιο ευκολος τροπος.

Παντως προσωπικα προτιμω να χρησιμοποιω τις ετοιμες λούπες των bfd η αλλων προγραμματων γιατι ακούγονται πολυ πιο φυσικα (κατι που βεβαια κανει και το 90% οσων χρησιμοποιουν "ψευτικα" ντραμς)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως προσωπικα προτιμω να χρησιμοποιω τις ετοιμες λούπες των bfd η αλλων προγραμματων γιατι ακούγονται πολυ πιο φυσικα (κατι που βεβαια κανει και το 90% οσων χρησιμοποιουν "ψευτικα" ντραμς)

 

Και μετά κόψε - ράψε έτσι?

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

Το ιδιο πρόβλημα έχω κι εγώ. Τα bfd τι είναι και πώς μπορώ να βρω; Κατά καιρούς βρίσκω στο ιντερνετ συλλογές από μικρά wav αρχεία drums αλλά είτε δεν ταιριάζουν σ' αυτό που δουλεύω είτε δε μπορώ να τα τροποποιήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα πράγματι καταπληκτικό πρόγραμμα ντραμς, το οποίο -και αυτό είναι και το πιο ενδιαφέρον- λειτουργεί και σαν drum machine. Εχει αυξημένες απαιτήσεις και είναι μεγάλο και βαρύ, αλλά το αποτέλεσμα είναι ιδιαίτερα ρεαλιστικό. Νομίζω ότι είναι από τα καλύτερα του είδους. Αυτο το ξέρει και η εταιρεία που το βγάζει, γι'αυτό και το χρυσοπληρώνεις. Πάντως αξίζει. Μια έρευνα στο web θα σε πείσει ...... :D

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SYSTEM REQUIREMENTS:

 

Windows:

 

1 GHz Pentium III or Athlon (Windows)

512 mB of RAM (preferably 768 mB or more)

DVD-ROM Drive

Windows 2000 or XP

9 GB of free hard disk space

9 GB????????????????

 

Απο χειρισμό/εκμάθηση είναι δύσκολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 GB????????????????

 

Απο χειρισμό/εκμάθηση είναι δύσκολο?

για να σε απασχολει το μεγεθος του και οχι η τιμη του να υποθεσουμε πως θα το αγορασεις απτο 'Η2Ο' store??? 8) :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου