Προς το περιεχόμενο

Τα ντραμς του κιθαρίστα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για μισό...εάν γράψω  midi-ντραμς σε guitar pro ύστερα μπορώ να πάω και να περάσω πραγματικούς ήχους από κάποιο πρόγραμμα? και αν ναι.. τι διαφορές έχει εάν αυτό το έκανα με την βοήθεια ηλεκτρονικής ντραμς?(δηλαδή βάζοντας  έναν ντράμερ να παίξει σε ηλεκτρονικά ντραμς συνδεδεμένα στο pc παίρνοντας το midi σήμα και όχι  το επεξεργασμένο από την κεφαλή)

 

και αν θέλετε προτείνεται και κανά πρόγραμμα για μετατροπή midi ήχου σε ''real'' μιλάμε πάντα για ντραμς..

ευχαριστωωωωω ^^

δουλεύω logic και στην ανάγκη pro tools

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H2o είναι ομάδα που τα έχει σπάσει και τα έχει βάλει για κατέβασμα σε όλα τα φιλότιμα sites... (emule και πάει λέγοντας)

 

Oups..

:wink:

Αααα...ΟΚ

Εγω δεν ξέρω απο αυτά...  :P 

Είναι του διαβόλου!!!!

Τι αθώες εποχές...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή φάση...ναι τώρα που το λέτε σαν να ναι λήγο παλιό το thread :D

αλλά anyway ξέρει κανείς να μου απαντήσει? για το guitar pro? (μην ανοίγω νεο θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάχνεις ένα track (ή όσα θες τελοσπάντων) και μετά πας στο tab file και το κάνεις export σαν midi αρχείο. Το περνάς έπειτα στο πρόγραμμα που θες (π.χ sonar, Cubase Reaper κ.τ.λ) και από εκεί μπορείς να ορίσεις το midi αρχείο σου να διαβάζει κάποιο plugin όπως το BFD. Έτσι θα έχεις αληθοφανείς ήχους σε drums που έχεις φτιάξει εσύ.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προσωπικά ακολουθώ την εξής τακτική:

 

έχω στη διάθεσή μου μία μεγάλη συλλογή από drum samples που μπορείς να βρεις (αρκετά) έυκολα. φορτώνω VST Instrument το Battery της Native Instruments και μέσα από εκεί σαν sequencer στείνω το set. Έχει πολλές παραμέτρους για να παίξεις με πολλά. ε μετά από το κλαβιέ φτιάχνω το κομμάτι.

 

αν θες, μπορώ να σου στείλω κομμάτια να ακούσεις αποτέλεσμα.

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου