Προς το περιεχόμενο

προς του admin ....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια δεν καταλαβενω για πιο λογο απαγορευετε να γραφουμε λατινικα!!!! αλοστε παντου ετσι γραφουμε πια και εκτοος αυτου τα χρισιμοπιουμε ετσι κι αλιως οταν θελουμε να γραψουμε μαρκες για τα μουσικα αντικιμενα οραγανα και παρεμφερει γιατι λοιπον να ειμαστε ολη την ςρα με alt shift?μηπωσ πρεπει να ξανακοιταξετε αυτη την παραμετρο?...

 

                με εκτιμιση! [περα απ αυτο το σιτε ειναι πολυ καλο  και σαν ιδεα εγω τωρα το γνωρισα!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1.Γιατι ειμαστε ΕΛΛΗΝΕΣ,

 

2.Γιατι ΔΕΝ ειμαστε ολοι 15 χρονων οποτε ΑΔΥΝΑΤΟΥΜΕ να διαβασουμε κειμενα πανω απο μια γραμμη στα greeklish

 

3.Γιατι θελουμε να βοηθησουμε τη νεα γενια να ΞΑΝΑ-μαθει ελληνικα για να μη χαθει ΚΑΙ η γλωσσα μας στη ληθη της ιστοριας.. ;D(βλεπεις αρκετοι απο εδω μεσα προερχομαστε απο μια...παλαια εποχη ;D που οταν τελειωνες το σχολειο ηξερες ..τουλαχιστον ΓΡΑΜΜΑΤΑ (γραφη & αναγνωση δηλαδη) καθως και να συντασεις μια ΚΑΤΑΝΟΗΤΗ προταση με σχετικη ευκολια....δηλαδη ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΕΣ σε συγκριση με τη σημερινη εποχη... ::))

 

4.Γιατι ΔΕΝ ειμαστε ολοι 15 χρονων οποτε ΑΔΥΝΑΤΟΥΜΕ να διαβασουμε κειμενα πανω απο μια γραμμη στα greeklish

 

5.Γιατι ΔΕΝ ειμαστε ολοι 15 χρονων οποτε ΑΔΥΝΑΤΟΥΜΕ να διαβασουμε κειμενα πανω απο μια γραμμη στα greeklish

 

6.Γιατι ΔΕΝ ειμαστε ολοι 15 χρονων οποτε ΑΔΥΝΑΤΟΥΜΕ να διαβασουμε κειμενα πανω απο μια γραμμη στα greeklish

 

;D

 

επισης γιατι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ λεξεις δεν γραφονται στα greeklish

 

π.χ. μόνος & μονός.

 

(βεβαια στα λεει ολα αυτα ενας ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ που δεν χρησιμοποιει ΤΟΝΟΥΣ) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν καταλαβενω για πιο λογο απαγορευετε να γραφουμε λατινικα!!!!

Για να τεσεκάρουμε την ορθογραφία σου!

 

περα απ αυτο το σιτε ειναι πολυ καλο  και σαν ιδεα εγω τωρα το γνωρισα!!!!!

Ναι το site είναι πάρα πολύ καλό, και θα μαθεις πολλά...γι αυτό "άντεξε" την παραξενιά μας και γράφε κανονικά και ανθρώπινα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως το πιο αυτοαναιρούμενο posting (εκ τίτλου αρχομένου) ;D

 

(Κυρ-αστυνόμε μου είχα βάλει τρίτη και πήγαινα χαλαρά την βολτίτσα μου. Δηλαδή επειδή με πιάσαν και τρία κόκκινα να αρχίσω τα φρένα και τις αλλαγές; )

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω οτι χρησιμοποιώντας greeklish σαμποτάρουμε το ελληνικό internet. Πως θα ψάξεις πχ τη λέξη "υπολογιστής".. ypologistis, upologistis, ypologisths κτλπ κτλπ... Όσο το internet μεγαλώνει τόσο πιο χαμένοι θα είμαστε αν χρησιμοποιούμε greeklish.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ena pimataki pou skarose enas elitis

 

Τη γλώσσα μου έδωσαν ελληνική.

το σπίτι φτωχικό στις αμμουδιές του Ομήρου...

 

Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

 

Εκεί σπάροι και πέρκες

ανεμόδαρτα ρήματα

ρεύματα πράσινα μες στα γαλάζια

όσα είδα στα σπλάχνα μου ν' ανάβουνε

σφουγγάρια, μέδουσες

 

με τα πρώτα λόγια των Σειρήνων

 

όστρακα ρόδινα με τα πρώτα μαύρα ρίγη...

 

Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου, με τα πρώτα μαύρα ρίγη...

 

Εκεί ρόδια, κυδώνια

θεοί μελαχροινοί, θείοι κ' εξάδελφοι

το λάδι αδειάζοντας μες στα πελώρια κιούπια.

Και πνοές από τη ρεμματιά ευωδιάζοντας

λυγαριά και σχίνο

 

σπάρτο και πιπερόριζα

 

με τα πρώτα πιπίσματα των σπίνων

 

ψαλμωδίες γλυκές με τα πρώτα-πρώτα Δόξα Σοι...

 

Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου, με τα πρώτα-πρώτα Δόξα Σοι!..

 

Εκεί δάφνες και βάγια

θυμιατό και λιβάνισμα

 

τις πάλες ευλογώντας και τα καριοφίλια

 

στο χώμα το στρωμένο με τ' αμπελομάντιλα ,

 

κνίσες, τσουγκρίσματα

 

και Χριστός Ανέστη

 

με τα πρώτα σμπάρα των Ελλήνων!

Αγάπες μυστικές με τα πρώτα λόγια του Ύμνου...

 

Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου, με τα πρώτα λόγια του "Υμνου !..

 

 

Παρακαλώ το θέμα να κλειδωθεί. Πέραν της πλάκας δεν προσφέρεται για σοβαρή επιχειρηματολογία το συγκεκριμένο αίτημα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης να τονισουμε (ξανα ;D) οτι οταν εμεις χτιζαμε...ΠΑΡΘΕΝΩΝΕΣ αυτοι (οι λατινοι ντε) κυνηγιουσαντε  μαϊμουδες πανω στα δεντρα.. ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε ένα φόρουμ γράφεις πάνω από μια πρόταση και αν θέλεις να απαντηθούν τα ερωτήματα σου πρέπει να γίνεις όσο πιό σαφής γίνεται.

 

Και το να γράψεις ελληνικά τουλάχιστον, είναι το Α.

Να γράψεις όσο πιό κατανοητά είναι το Β.

Υπομονή θέλει. Την ίδια που δείχνουν όσοι θα μπουν στη διαδικασία να σου εξηγήσουν αυτό που εκείνοι ήδη γνωρίζουν. Είναι απλά σεβασμός προς τους άλλους. Ξέρω ότι είμαστε κακά παιδιά οι μουσικοί, αλλά ένας κοινός τρόπος επικοινωνίας και συμπεριφοράς είναι απαραίτητος για να συνεννοηθούμε.

Greeklish αδυνατώ να διαβάσω. Είναι γραπτός λόγος για τηλεφωνικά μηνύματα. Μικρά. Οχι για να γράφεις έκθεση.

 

 

Υ.Γ. Εντύπωση μου κάνει που πάει ο κόσμος 12 χρόνια σχολείο γράφωντας ελληνικά και στα καλά καθούμενα αποφασίζει ότι του είναι απλούστερο να γράφει λατινικά... Κι ας είναι τα αγγλικά του για κλάματα...

Κατάλαβες τώρα γιατί πρέπει να εισαχθεί το πληκτρολόγιο και η γραφή σε αυτό σαν βασικό μάθημα στα σχολεία; Γιατί άλλο το μολύβι και άλλο το πλήκτρο τελικά που ραγδαία πλέον μπαίνει στην καθημερινότητα μας.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου