Προς το περιεχόμενο

προς του admin ....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νίκο η ιστορία έδειξε ότι τελικώς αυτοί ήσαν οι προκεχωρημένοι, διότι επάνω στα δέντρα έμαθαν να ξεχωρίζουν το καλό μαόνι...

 

:D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κι εγώ που νόμιζα ότι όταν τελείωσα το σχολείο (2002) η κατάσταση ήταν σε τραγικό επίπεδο. Τελικά αποδεικνύεται ότι τώρα έχει πιάσει πάτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Greeklish αδυνατώ να διαβάσω. Είναι γραπτός λόγος για τηλεφωνικά μηνύματα. Μικρά. Οχι για να γράφεις έκθεση.

 

Αγαπητέ Admin, θα διαφωνήσω. Από την στιγμή που το πληκτρολόγιο του κινητού μου διαθέτει και Ελληνικά και μικρά, ακόμα και στα (προς Έλληνες) SMS μου γράφω χρησιμοποιώντας και Ελληνικά και μικρά. Τους Λατινικούς όρους στα Λατινικά (σιχαίνομαι και τους ξένους όρους με Ελληνικούς χαρακτήρες - θυμάστε το Π&Ρ μια εποχή πως τα γραφε). Καμία έκπτωση. Καμία κερκόπορτα.

Και δεν έχω σχέση με κανένα εθνικιστικό φανατισμό.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ που νόμιζα ότι όταν τελείωσα το σχολείο (2002) η κατάσταση ήταν σε τραγικό επίπεδο. Τελικά αποδεικνύεται ότι τώρα έχει πιάσει πάτο!

 

εισαι μικρος ακομα,οταν μεγαλωσεις θα μαθεις και εσυ οτι στο Ελλαδισταν ο...πατος ειναι ...απυθμενος.... ;D ;D

 

απορω παντως ρε παιδια ...ειναι δυνατον να μη μαθαινουν ΚΑΘΟΛΟΥ ορθογραφια και συνταξη τα παιδια στο σχολειο? (μη μου αρχισετε παλι τις παπαριες για τη...δυσλεξια γιατι στατιστικα μιλωντας δυσλεκτικο ειναι το πολυ το 0.05% του πληθυσμου μιας χωρας και στην Ελλαδα εχει...φτασει το....50%... ;D ;D)

 

δεν λεμε να γινουμε ολοι...Μπαμπινιωτης και Καβαφης αλλα 2-3 ΒΑΣΙΚΑ πραγματακια για τη γλωσσα μας ρε μαμωτο δεν ΠΡΕΠΕΙ να τα ξερουμε?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι θα θυμώσει και ο Wow!

 

Γράψτε-γράψτε-γράψτε..

Πριν το πάρει χαμπάρι και το "κλειδώσει",,λοιπόν πάμε ξανά το θέμα πως γίνετε το τέλειο myspace,και πως φιλάμε με το στόμα με τα ματια κλεισμένα ακούγοντας το ακόμα μια φορα η το λάθος εποχή,η το πάμε σε άλλες πολιτείες,η το do you love meeeee???/..

 

 

:D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω μια ιστορία για να καταλάβετε την κατάσταση:

 

Πριν από 3-4 χρόνια είχα γίνει μέλος σε ένα forum με αντικείμενο τα video games (ναι, τότε έπαιζα ακόμα).

Μιλάμε για ένα μικρό forum, 100 μέλη όλα κι όλα και οι πραγματικά ενεργοί ήταν καμιά 30αριά.

Μετά από κάποιο διάστημα είχα αρχίσει και γνωριζόμουν καλύτερα με τα υπόλοιπα μέλη, μιλούσαμε μέσω pm, με μερικούς και στο MSN και τέτοια.

Μιλώντας με ένα παλικάρι λοιπόν, με ρωτάει την ηλικία μου. Όταν του απάντησα νόμιζε ότι τον δουλεύω! Χαρακτηριστικά μου λέει "εικοσάρης και γράφεις μόνο ελληνικά, με τόνους, ορθογραφημένα;;;".

 

Βλέπετε, είχα από την πρώτη μέρα το κόλλημα να γράφω ελληνικά, είτε σε fora, είτε στο MSN, είτε σε e-mails. Αυτό ήταν περίεργο για έναν έφηβο, τώρα πια είναι σχεδόν εξωπραγματικό, παρ' ότι η υποστήριξη ελληνικών στις διάφορες πλατφόρμες έχει βελτιωθεί τραγικά από τότε (έστελνες e-mail με ελληνικούς χαρακτήρες και το encoding πήγαινε περίπατο αυτομάτως).

 

Αυτή είναι η κατάσταση. Έχουμε φτάσει στο σημείο να βγάζουμε τα μάτια μας με τα greeklish (δεν παλεύονται κατά τη γνώμη μου) και να γουστάρουμε κιόλας. Και ακόμα χειρότερο, θεωρούμε αξιοπερίεργο αν δούμε κάποιον να γράφει στοιχειωδώς σωστά. Τι να πω, μαζοχισμός... :(

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας πω μια ιστορία για να καταλάβετε την κατάσταση:

 

Πριν από 3-4 χρόνια είχα γίνει μέλος σε ένα forum με αντικείμενο τα video games (ναι, τότε έπαιζα ακόμα).

Μιλάμε για ένα μικρό forum, 100 μέλη όλα κι όλα και οι πραγματικά ενεργοί ήταν καμιά 30αριά.

Μετά από κάποιο διάστημα είχα αρχίσει και γνωριζόμουν καλύτερα με τα υπόλοιπα μέλη, μιλούσαμε μέσω pm, με μερικούς και στο MSN και τέτοια.

Μιλώντας με ένα παλικάρι λοιπόν, με ρωτάει την ηλικία μου. Όταν του απάντησα νόμιζε ότι τον δουλεύω! Χαρακτηριστικά μου λέει "εικοσάρης και γράφεις μόνο ελληνικά, με τόνους, ορθογραφημένα;;;".

 

Βλέπετε, είχα από την πρώτη μέρα το κόλλημα να γράφω ελληνικά, είτε σε fora, είτε στο MSN, είτε σε e-mails. Αυτό ήταν περίεργο για έναν έφηβο, τώρα πια είναι σχεδόν εξωπραγματικό, παρ' ότι η υποστήριξη ελληνικών στις διάφορες πλατφόρμες έχει βελτιωθεί τραγικά από τότε (έστελνες e-mail με ελληνικούς χαρακτήρες και το encoding πήγαινε περίπατο αυτομάτως).

 

Αυτή είναι η κατάσταση. Έχουμε φτάσει στο σημείο να βγάζουμε τα μάτια μας με τα greeklish (δεν παλεύονται κατά τη γνώμη μου) και να γουστάρουμε κιόλας. Και ακόμα χειρότερο, θεωρούμε αξιοπερίεργο αν δούμε κάποιον να γράφει στοιχειωδώς σωστά. Τι να πω, μαζοχισμός... :(

 

Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ το θέμα να κλειδωθεί. Πέραν της πλάκας δεν προσφέρεται για σοβαρή επιχειρηματολογία το συγκεκριμένο αίτημα.

 

+ στον Audiokostas  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν καταλαβενω για πιο λογο απαγορευετε να γραφουμε λατινικα!!!! αλοστε παντου ετσι γραφουμε πια και εκτοος αυτου τα χρισιμοπιουμε ετσι κι αλιως οταν θελουμε να γραψουμε μαρκες για τα μουσικα αντικιμενα οραγανα και παρεμφερει γιατι λοιπον να ειμαστε ολη την ςρα με alt shift?μηπωσ πρεπει να ξανακοιταξετε αυτη την παραμετρο?...

 

                με εκτιμιση! [περα απ αυτο το σιτε ειναι πολυ καλο  και σαν ιδεα εγω τωρα το γνωρισα!!!!!

Ένας επιπλέον λόγος να μη γράφουμε greeklish είναι ότι κινδυνεύουμε τα ελληνικά μας (ειδικά για τους νεότερους στην ηλικία) να καταντήσουν έτσι.

 

+1 στον Alchemist

+10 στο κλείδωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου