Προς το περιεχόμενο

Απορια με onboard καρτα ηχου


kos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

εχω μια καρτα ηχου onboard realtek ac'97 αλλα εχω προβληματα στην ηχογραφηση λογω latency.Ενταξει ξερω οτι δεν ειναι και η πλεον καταλληλη για ηχογραφηση αλλα αυτη τη στιγμη δεν διαθετω τα λεφτα για αλλη καρτα.Κατεβασα drivers ario for all αλλα εχω προβλημα με κατι παρασιτα που ακουγονται.Υπαρχει τροπος να μειωσω τον αριθμο samples απο τους δικους του driver και οχι απο τον asio?.Αυτη τη στιγμη το buffer samles ειναι στο 2048 και το latency ασθητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασε το buffer samples όσο πάει από asio4all. Κοντά στα 300 θα παίξει χωρίς σπασίματα (πιστεύω). Η δικιά μου onboard κατεβαίνει και ως τα 200 περίπου δίχως πρόβλημα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα το δοκιμασα κοντα στα 300 αλλα δεν ειχε καποια φοβερη διαφορα :( (τα σπασιματα μειωθηκαν αλλα ακομα υπαρχουν )

Σ'ευχαριστω παντως για τη συμβουλη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε ανέβασε τα buffer έως ότου πάψουν να ακούγονται. Όταν βρεις την κατάλληλη τιμή θα δεις και το λατενσυ να έχει πέσει. Βέβαια μην αναμένεις και πολλά πολλά από μια onboard.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε kos, έχεις ξεχάσει να μας πεις τις προδιαγραφές του υπολογιστή σου. Μπορεί να έβαλες Asio drivers στη κάρτα, αλλά αυτό δεν κάνει αυτομάτως κατάλληλο τον υπολογιστή σου για αναπαραγωγή audio. Μάλιστα, το ότι έχει το παλιό τσιπάκι της Realtek, μάλλον ενισχύει την άποψη ότι είναι όντως παλιός. Για πες μας λοιπόν: επεξεργαστής, μνημες, δίσκοι, κάρτα γραφικών κλπ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, ο υπολογιστης ειναι σχετικα καινουργιος.Εχει τη μητρικη msi κ8n sli με επεξεργαστη amd x2 3800+ σκληρο δισκο seagate sata2 250 gb καρτα γραφικων msi nx 6800gt pci express και 1gb ram(εχω παρατηρησει κατα την εγγραφη οτι το μεγεθος της ram που χρησιμοποιειται δεν ξεπερνα τα 410-420 mb).Επισης δοκιμασα το buffer του asio και σε υψηλες τιμες αλλα δεν διορθωθηκε.Αρχισα να σκευτομαι να κανω οικονομια για αγορα εξωτερικης καρτας ηχου¨και για εγγραφη και για αναπαραγωγη μουσικης , μαλλον αυτη:http://www.thomann.de/gr/emu_1616_pci.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου