Προς το περιεχόμενο

Site για αυτοσχεδιασμους


harros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει κανεις κανα καλο site για αυτοσχεδιασμους(απο πλευρας θεωριας)

ερμηνευσε λιγο καλυτερα αυτο που θες να ρωτησεις αν δεν σου κανει κοπος  ;)

τι ακριβως ζητας ? γιατι εγω τουλαχιστον δεν μπορω να καταλαβω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερμηνευσε λιγο καλυτερα αυτο που θες να ρωτησεις αν δεν σου κανει κοπος  ;)

τι ακριβως ζητας ? γιατι εγω τουλαχιστον δεν μπορω να καταλαβω

 

ζηταω ενα site που να μου εξηγεί ποιες κλιμακες μπορω να χρησημοποιησω σε μια τονικοτητα και σε πανω απο μια σειρα συγχορδιων.Βασικα για να μου λυσει καποιες αποριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζηταω ενα site που να μου εξηγεί ποιες κλιμακες μπορω να χρησημοποιησω σε μια τονικοτητα και σε πανω απο μια σειρα συγχορδιων.Βασικα για να μου λυσει καποιες αποριες

 

Βασικα θεωρια θελεις να μαθεις απο οτι καταλαβα.Να καταλαβαινεις δηλαδη κοιταζοντας ενα chord progression που ειναι γραμμενο και τι κλιμακες μπορεις να χρησιμοποιησεις για να σολαρεις απο πανω κτλ κτλ.

Αυτο που θελεις ειναι πρωτα..να μαθεις την ματζορε κλιμακα απεξω και ανακατωτα.Οχι μονο σχηματα και κουκιδες πανω στην ταστιερα αλλα και τις βαθμιδες( που ειναι η τριτη,η εβδομη βαθμιδα κτλ κτλ κτλ σε αυτα τα σχηματα).

Μετα πρεπει να μαθεις να κανεις εναρμονιση της κλιμακας.Δηλαδη απο καθε νοτα της κλιμακας να μαθεις πως φτιαχνονται  ακορντα.

Και τελος να μαθεις πως αυτα τα ακορντα χρησιμοποιουνται για να φτιαχνουν chord progressions.

 

Mε αυτο τον τροπο θα μαθεις το μεγαλυτερο μερος απο βασικη θεωρια,τι κλιμακες θα χρησιμοποιεις πανω απο ποια ακορντα,τα modes κτλ κτλ κτλ.

Ενα πολυ καλο site που μπορεις να βρεις πραγματακια ειναι αυτο.

http://www.ibreathemusic.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα θεωρια θελεις να μαθεις απο οτι καταλαβα.Να καταλαβαινεις δηλαδη κοιταζοντας ενα chord progression που ειναι γραμμενο και τι κλιμακες μπορεις να χρησιμοποιησεις για να σολαρεις απο πανω κτλ κτλ.

Αυτο που θελεις ειναι πρωτα..να μαθεις την ματζορε κλιμακα απεξω και ανακατωτα.Οχι μονο σχηματα και κουκιδες πανω στην ταστιερα αλλα και τις βαθμιδες( που ειναι η τριτη,η εβδομη βαθμιδα κτλ κτλ κτλ σε αυτα τα σχηματα).

Μετα πρεπει να μαθεις να κανεις εναρμονιση της κλιμακας.Δηλαδη απο καθε νοτα της κλιμακας να μαθεις πως φτιαχνονται  ακορντα.

Και τελος να μαθεις πως αυτα τα ακορντα χρησιμοποιουνται για να φτιαχνουν chord progressions.

 

Mε αυτο τον τροπο θα μαθεις το μεγαλυτερο μερος απο βασικη θεωρια,τι κλιμακες θα χρησιμοποιεις πανω απο ποια ακορντα,τα modes κτλ κτλ κτλ.

Ενα πολυ καλο site που μπορεις να βρεις πραγματακια ειναι αυτο.

http://www.ibreathemusic.com/

 

μπορεις να με παραμπεψεις σε ενα συγκεκριμενο αρθρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παραπάνω site υπάρχει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ link για αυτοσχεδιασμούς.  ::)

 

Σωστα υπαρχει συγκεκριμενη κατηγορια ειδικα για αυτο...παντως για μενα καλυτερα να θεωρησει τον εαυτο του ασχετο(ακομα και αν ξερει αρκετα πραγματα) και να αρχισει με καποια αρθρα σαν και αυτο:http://www.ibreathemusic.com/article/105

 

Σε ξεκιναει πολυ απλα και βημα βημα σου μαθαινει τα παντα για την ματζορε κλιμακα(η βαση του 98% αυτων που παιζεις η..θα ηθελες να παιζεις :P)για τα intervals,πως να κανεις εναρμονιση της κλιμακας,για τον κυκλο των πεμπτων κτλ κτλ κτλ.Ακομα και αν ξερεις καποια απο αυτα παρτο απο την αρχη και διαβασε προσεκτικα.Επισης καλο ειναι αμα θες πραγματικα να μαθεις κατι να το γραφεις κιολας(πχ τις ασκησεις που σου προτεινει) καθως εντυπωνεται καλυτερα στο ξερο μας το κεφαλι ;D.

 

Αφου τα μαθεις αυτα λοιπον θα δεις οτι εχεις μαθει πλεον τον τροπο να αντιμετωπιζεις τις κλιμακες,πχ μαθαινοντας σωστα την ματζορε εχεις μαθει κατα ενα μεγαλο ποσοστο και τα modes,ξερεις που να τα χρησιμοποιησεις,να μπορεις να επιλεγεις αν θα σολαρεις με οριζοντιο τροπο(δηλαδη χρησιμοποιωντας μονο μια κλιμακα για ολο το progression) η με καθετο(διαφορετικη κλιμακα για καθε συγχορδια) κτλ κτλ κτλ.

Αυτα με μια πρωτη ματια φαινονται τεραστια δουλεια αλλα δεν ειναι και τοσο.Ειδικα αν μαθεις απο τοσο συστηματικα και καλογραμμενα αρθρα οπως αυτο ;).Τσεκαρε το και πες μου τη γνωμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου