Προς το περιεχόμενο

Καλύτερο metal album για το 2011


vagiosap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

opeth- heritage που είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους και δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω!

 

 

δε μου αρεσε καθολου αν και πολλοι το εκθειαζουν!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καποιο λογο βρισκω το συγκεκριμενο θεμα εξαιρετικα λειψο και με λυπει...

 

anthrax-Worship Music

Symphony X - Iconlast

Saxon - Call to Arms

Iced Earth - Dystopia

Children Of Bodom - Relentless Reckless Forever

Και εγώ πιστεύω ότι το metal περνάει κρίση γενικότερα. Φυσικά υπάρχει μια άνοδος στο λεγόμενο new wave of american metal αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει αυτό το στυλ. Για μένα έχει χαθεί η ατμόσφαιρα και το συναίσθημα. Ίσως φταίνε και οι καλογυαλισμένες παραγωγές δεν ξέρω.

 

Να μην ξεχάσω να αναφέρω και τη δισκάρα των δικών μας SEPTIC FLESH το great mass. Πολύ δυνατός δίσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καινουργιο των mastodon ειναι τελειο. ευρηματικη μουσικη. σου αρεσει δεν σου αρεσει το μεταλ πρεπει να το παραδεχτεις το παει το πραγμα μπροστα. και ολα τα cd των μαστοντον ειναι θεικα .αν ειχαν λιγο καλυτερα φωνητικα ανετα τους εβαζες στο τοπ 5 ολων των εποχων για το μεταλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καινουργιο των mastodon ειναι τελειο. ευρηματικη μουσικη. σου αρεσει δεν σου αρεσει το μεταλ πρεπει να το παραδεχτεις το παει το πραγμα μπροστα. και ολα τα cd των μαστοντον ειναι θεικα .αν ειχαν λιγο καλυτερα φωνητικα ανετα τους εβαζες στο τοπ 5 ολων των εποχων για το μεταλ

 

Διαφωνώ...μια χαρά φωνιτικά είχαν στα 2 πρώτα album τους που δεν προσπαθούσαν να τραγουδήσουν  ;D ;D ;D 

 

Όταν το "γύρισαν" έπρεπε να προσλάβουν επαγγελματία τραγουδιστή !!! ;)

 

Σοβαρά τώρα συμφωνώ και επαυξάνω και αν και μεγαλύτερή ένστασή έχω για τους στοίχους παρά για τα φωνητικά..

 

τώρα θα μου στο top βρίσκονται οι judas priest που μιλάνε για πέτσινα και παυσίπονα οι mastodon με τους λύκους και τις φάλαινες θα κωλώσουν  :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Mastodon δεν είμαι πεπεισμένος πως πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν κάτι το σούπερ ανανεωτικό, ούτε καν πως έχουν ρίζες στο μέταλ (άλλο αν φιλοξενούνται και σε τέτοια φεστιβάλ ή τέτοιες μπεστ σέλλερ λίστες - η μουσική βιομηχανία για να σε καταλάβει και να σε πουλήσει πρέπει - συνήθως υποχρεωτικά - να σε βάλει σε καλούπια και να σου κρεμάσει μια ταμπέλα). Μου αρέσει που κάνουν πιο δημοφιλές ένα "ξερό", σκοτεινό (σχεδόν Lovecraft-ικό), πολύπλοκο και κάπως εγκεφαλικό και αντιεμπορικό ύφος με μακροσκελή τραγούδια και πολλές αλλαγές, αλλά αυτά τα ακούσματα δεν είναι ξένα ούτε στη μουσική γενικά, ούτε στο heavy rock ειδικότερα. Αναντίρρητα πάντως έχουν αφήσει το στίγμα τους, και αυτή η διαφοροποίηση είναι το ζητούμενο. (Προσωπικά δεν τους χωνεύω με τίποτα, κι ας έχω ασχοληθεί, και τους έχω δει λάιβ και δυο φορές).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Mastodon δεν είμαι πεπεισμένος πως πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν κάτι το σούπερ ανανεωτικό, ούτε καν πως έχουν ρίζες στο μέταλ (άλλο αν φιλοξενούνται και σε τέτοια φεστιβάλ ή τέτοιες μπεστ σέλλερ λίστες - η μουσική βιομηχανία για να σε καταλάβει και να σε πουλήσει πρέπει - συνήθως υποχρεωτικά - να σε βάλει σε καλούπια και να σου κρεμάσει μια ταμπέλα). Μου αρέσει που κάνουν πιο δημοφιλές ένα "ξερό", σκοτεινό (σχεδόν Lovecraft-ικό), πολύπλοκο και κάπως εγκεφαλικό και αντιεμπορικό ύφος με μακροσκελή τραγούδια και πολλές αλλαγές, αλλά αυτά τα ακούσματα δεν είναι ξένα ούτε στη μουσική γενικά, ούτε στο heavy rock ειδικότερα. Αναντίρρητα πάντως έχουν αφήσει το στίγμα τους, και αυτή η διαφοροποίηση είναι το ζητούμενο. (Προσωπικά δεν τους χωνεύω με τίποτα, κι ας έχω ασχοληθεί, και τους έχω δει λάιβ και δυο φορές).

 

Τόσο ωραία που τα "λες" με έβαλες στο τριπάκι να τους ακούσω.. ευτυχώς θυμήθηκα εγκαίρως ότι δεν ανήκεις στο μέσο όρο των φίλων του μέταλ, και δεν παρασύρθηκα.

 

:) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ότι δεν ανήκω στο μέσο όρο των φίλων του μέταλ μάλλον θα συνηγορούσε υπέρ της δοκιμής και θα σε παρέσυρε να τους τσεκάρεις... (πάντως έχουν διστόρσιο με το κοντέινερ και δεν ξέρω πώς τα πας με τέτοια στυλ)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Mastodon δεν είμαι πεπεισμένος πως πρέπει να αντιμετωπίζονται σαν κάτι το σούπερ ανανεωτικό, ούτε καν πως έχουν ρίζες στο μέταλ (άλλο αν φιλοξενούνται και σε τέτοια φεστιβάλ ή τέτοιες μπεστ σέλλερ λίστες - η μουσική βιομηχανία για να σε καταλάβει και να σε πουλήσει πρέπει - συνήθως υποχρεωτικά - να σε βάλει σε καλούπια και να σου κρεμάσει μια ταμπέλα). Μου αρέσει που κάνουν πιο δημοφιλές ένα "ξερό", σκοτεινό (σχεδόν Lovecraft-ικό), πολύπλοκο και κάπως εγκεφαλικό και αντιεμπορικό ύφος με μακροσκελή τραγούδια και πολλές αλλαγές, αλλά αυτά τα ακούσματα δεν είναι ξένα ούτε στη μουσική γενικά, ούτε στο heavy rock ειδικότερα. Αναντίρρητα πάντως έχουν αφήσει το στίγμα τους, και αυτή η διαφοροποίηση είναι το ζητούμενο. (Προσωπικά δεν τους χωνεύω με τίποτα, κι ας έχω ασχοληθεί, και τους έχω δει λάιβ και δυο φορές).

 

Σούπερ ανανεωτικό σίγουρα όχι...και ναί οι ρίζες τους μάλλον στο hardcore βρίσκονται (νομίζω κάποια μέλη του είχαν grindcore μπάντα.. βαριέμαι να το ψάξω :P ) γνωρίστηκαν σε συναυλία των high on fire και δημιουργήθηκαν με σκοπό να παίξουν σαν και αυτούς αλλα περισσότερους φίλους τους θα βρεις στου μεταλλάδες παρά στους φάν του moby πχ... έχουν στοιχεία thrash, prog, stoner, doom, post και δεν συμμαζεύεται που το έχουν κανει και άλλοι... σίγουρα αλλά κατ'εμέ το κάνουν πολύ καλύτερα και έχουν κάτι που λείπει από αρκετα συγκροτήματα...

 

Εκπληκτικές songwritting ικανοτητες!!! Απίστευτα τραγούδια, μελωδίες, riff τα πάντα...

 

Δεν ανακάλυψαν τον τροχό αλλά έφτιαξαν ένα που πάει σε όλα τα τερέν με άνεση και επιδόσεις..

 

@trolley: δεν χάνεις τίποτα να ακούσεις.. ίσως 4-5 λεπτά απο το χρόνο σου... να προτείνω curl of the burl ή the sparrow από τον τελευταίο τους??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το ότι δεν ανήκω στο μέσο όρο των φίλων του μέταλ μάλλον θα συνηγορούσε υπέρ της δοκιμής και θα σε παρέσυρε να τους τσεκάρεις... (πάντως έχουν διστόρσιο με το κοντέινερ και δεν ξέρω πώς τα πας με τέτοια στυλ)

 

Εννοώ ότι προφανώς έχουν μικρότερη αξία από εκείνη που τείνει να τους αποδώσει ένας αναλυτικός νους. Για ψιλό-basic τους κόβω, από αυτά που έγραψες.

 

Όσο για το διστόρσιο, υπήρξαμεν κάποτε και θιασώται του πανκ.. οι απαραμόρφωτοι ήχοι μας εκνευρίζουν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου