Προς το περιεχόμενο

Jam Tubedreamer+ vs Ibanez Tubescreamer TS9


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρα σε όλους! Βρίσκομαι σε αναζητηση overdrive και θα ήθελα να ακούσω εντυπώσεις για το tube dreamer+ του jam από κάποιον που το έχει χρησιμοποιήσει. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα το ts9 της ibanez αλλα είναι ενός φιλου και πρεπει να παρω δικό μου..   Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από το ts. Μπορώ να πω θα το προτιμούσα λιγότερο μεσαίο και με λίγο περισσοτερο gain. Οπότε θα ηθελα να μάθω τις διαφρές του tube dreamer+ σε σχέση με το ts της ibanez. Ευχαριστώ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το tubedreamer ειναι ενα παρα πολυ καλο πεταλι αλλα δεν εχει καμια σχεση με το TS9 γιατι ειναι ενας κλονος του 808

 

Μπορώ να πω θα το προτιμούσα λιγότερο μεσαίο και με λίγο περισσοτερο gain

 

αμα θελεις κατι τετοιο μην παρεις Tubescreamer γενικα  ;D

 

αλλα τωρα που το σκεφτοφαι τσεκαρε και αυτο

http://www.ibanez.com/electronics/model-TS9DX

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E όχι και καμία σχέση το TS9 με το 808... στο κύκλωμα είναι σχεδόν ίδια, και στον ήχο το 808 είναι λίγο πιο "θολό" - γλυκό ενώ το 9 ελάχιστα λιγότερο μεσαίο και λίγο πιο πρίμο. Όσο για περισσότερο gain υπάρχει και το Τubedreamer Plus που αναφέρεις. Πολύ καλό, αλλά λιγότερα μεσαία δεν θα πολυαποκτήσεις. Υπάρχουν πάντως άπειρα και πανεύκολα mods που μπορούν  να προσθέσουν και άλλο gain, να το κάνουν πιο πιστό στον αρχικό σου ήχο, να αφαιρέσουν/προσθέσουν μεσαία κλπ. Αν δεν σε ικανοποιήσει το Plus, πιστεύω πως αυτοί στην Jam θα μπορέσουν να στο φτιάξουν όπως θες αν επικοινωνήσεις μαζί τους (και πιθανόν σε ένα πετάλι αντί για διπλό).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok bloody ηταν υπερβολικο το σχολιο  :)

αλλα ειχα και τα δυο στα ποδια μου για καιρο(το tubedreamer ηταν και με το plus) και ειχαν διαφορα στα δικα μου αυτια τουλαχιστον

το plus δινει λιγο boost και gain και γενικα χρωματιζει ωραια.

 

σιγουρα μπορει ο φιλος να πει στον jam να του το φερει στα μετρα του.

 

εγω περα απο το πεταλι που σου προτεινα πιο πανω θα σου ελεγα να πας μια βολτα απο τα μαγαζια να παιξεις διαφορα Overdrive. ισως βρεις κατι που να σου αρεσει με λιγοτερα λεφτα.  ;)

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το jam ειναι πιο διαυγες και πιο πριμαριστο απο το ts9.Επισεις εχει πιο πολλα μεσαια με αποτελεσμα να καλυτερο cut through the mix σε συνθηκες παιξιματος με μπαντα.Επισεις θα ελεγα πως σε ρυθμιση max το τσ9 εχει πιο πολυ gain απο οτι του jam.Γενικα προτιμω του jam γιατι ο ηχος του ειναι πιο αληθινος και οχι τοσο πλαστικος οπως του ts9.Και τα 2 εχουν δικο τους ηχο χωρις αυτο να σημαινει οτι καποιο απο τα 2 δεν ειναι καλο.ΕΙναι καθαρα θεμα προσωπικου γουστου.Εγω τα τα χρησημοποιω και τα 2 και πολλες φορες ταυτοχρονα.Με το ibanez  μπουσταρω το jam.Ελπιζω να βοηθησα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τα τα χρησημοποιω και τα 2 και πολλες φορες ταυτοχρονα.Με το ibanez  μπουσταρω το jam.

 

Το ίδιο έκανα κι εγώ στο παρελθόν μόνο που στη θέση του ibanez είχα ένα maxon OD808  :)

Το αποτέλεσμα ήταν κάτι σαν fuzz  :P πολλές φορές .

Τελευταία περνάω το jam από το βρώμικο κανάλι του hotrod (με λίγο gain) με πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα .

 

Πάντως αν το ζητούμενο σου είναι να μπορείς να έχεις περισσότερο gain από κάποιο screamer clone στο τέρμα ..... μάλλον πρέπει να κοιτάξεις άλλου είδους πετάλια .... κάποιο mudhoney της Τrex πιθανότατα να κάνει αυτό που θες  ;)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, στα πολυ σωστα που αναφερθηκαν παραπανω, να προσθεσω απλα οτι πρεπει να ριξεις μια ματια σε ενα απο τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ, πιο value for money και πιο παραμετροποιησιμα TS πεταλια που κυκλοφορουν στην αγορα και δεν ειναι αλλο απο το Green Rhino της Way Huge.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ή κάποιο από τα εκατοντάδες άλλα TS - για κάθε μπάτζετ - που κυκλοφορούν. Αν και δεν ρώτησε για αυτά αλλά για κάτι πολύ συγκεκριμένο, καλοδεχούμενη πρόταση αλλά ας μην ξεφεύγουμε από το θέμα ως συνήθως, μιας και χρησιμεύει και σε μελλοντικούς αναγνώστες βάσει του τίτλου.

 

@ierissiotis: Ποιο από όλα τα Tubedreamers χρησιμοποιούσες? Κανονικά είναι τέσσερα (αλλά βασικά δυο συν άλλες δυο πιο "σπέσιαλ" εκδόσεις).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου