Προς το περιεχόμενο

Πρώτο midi keyboard


dj_pns

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι!

Ετοιμάζομαι να πάρω το 1ο μου midi keyboard...αλλα εχω κολλήσει....ενας φιλος που σπουδαζει,με εχει πει οτι χρειαζομαι οποσδήποτε 88αρι βαρυκεντρισμενο για να μαθω καλα.... αλλα οπως καταλαβενετε ειναι πολλα τα λευτα.

 

Σκευτομουν κατι σε 61 πληκτρα ή 76 με medium weight οπως το m audio axiom 61 (μεταχειρισμενο το εχω βρει σε καλη τιμη) η το CME UF60.

 

Επισης εχω βρει το alesis qs7 με 76 πληκτρα εδω στο φορουμ αλλα το πουλαει ο τυπος που το εχει αγγελια 250ε. Απο οσο εχω ψαξει οταν πρωτοβγεικε εκανε 350 δολλαρια δηλαδη 260 ευρω.δεν ειναι παρα πολλα τα 250ε για το συγικριμενο που ειναι 2005 μοντελο?

 

Με αυτα δεν θα μαθω καλα? ειναι οντος αληθεια οτι χρειαζομαι 88αρι βαρυκεντρισμενο?

Να αναφερω οτι δεν θελω να παιζω και μπετόβεν,απλα να μαθω λιγο πληκτρα για να φτιαχνω μελωδίες για κομμάτια ή ρεμιξ τα οποια θελω να ασχοληθω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οντος αληθεια οτι χρειαζομαι 88αρι βαρυκεντρισμενο?

Να αναφερω οτι δεν θελω να παιζω και μπετόβεν,απλα να μαθω λιγο πληκτρα για να φτιαχνω μελωδίες για κομμάτια ή ρεμιξ τα οποια θελω να ασχοληθω.

 

 

 

αρα  δεν χρειαζεσαι 88αρι,αυτα ειναι για να παιζεις πιανο ή για να  χρησιμοποιεις πολλαπλες ζωνες στο κλαβιε. Απλα για να παιζεις ο,τι και να παρεις καλο θα ειναι,τα controllers ειναι αυτα που δινουν αξια σε ενα midi keyboard(περα απο την ποιοτητα κατασκευης που πρεπει να την τσεκαρεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα  δεν χρειαζεσαι 88αρι,αυτα ειναι για να παιζεις πιανο ή για να  χρησιμοποιεις πολλαπλες ζωνες στο κλαβιε. Απλα για να παιζεις ο,τι και να παρεις καλο θα ειναι,τα controllers ειναι αυτα που δινουν αξια σε ενα midi keyboard(περα απο την ποιοτητα κατασκευης που πρεπει να την τσεκαρεις)

 

 

Για το Alesis που αναφερω τι εχεις να πεις? Ειναι synthesizer αλλα μπορω να το εχω και σαν midi απο οσο εψαξα!

Επισης ειδα και αυτο σε προσιτη τιμή

 

http://www.thomann.de/gr/cme_u_key_blau_retoure.htm

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτυπα το CME UF60. Η εταιρεια αυτη ειναι εγγυηση, και τα controllers της ειναι πολυ καλα κατασκευασμενα. Ο Νακας το εχει στην ιδια τιμη με το Thomann.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτυπα το CME UF60. Η εταιρεια αυτη ειναι εγγυηση, και τα controllers της ειναι πολυ καλα κατασκευασμενα. Ο Νακας το εχει στην ιδια τιμη με το Thomann.

 

Ναι μου αρεσε κι εμενα και εχω ακουσει καλα λογια αλλα το axiom δεν φενεται καλυτερο?

 

Επισης αν τελικα δεν διαθεσω τοσα χρηματα και διαθεσω 250ε συνολικα (με τα 150 ενα midi keyboard και με τα αλλα 100 ενα ζευγαρι monitors τα M audio av40 τα οποια οσοι τα εχουν δοκιμασει μου εχουν πει οτι εχουν παθει την πλακα τους) τί λέτε?

 

Ειναι καλυτερα να μεινω αρκετο καιρο χωρις monitors και να παρω αργοτερα κατι ποιο καλο οστε να διαθεσω ολα τα λευτα μου τωρα στο midi keyboard η ειναι μια χαρα και τα AV40?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι καλυτερα να μεινω αρκετο καιρο χωρις monitors και να παρω αργοτερα κατι ποιο καλο οστε να διαθεσω ολα τα λευτα μου τωρα στο midi keyboard....

Εγω αυτο θα εκανα. 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το alesis synthesizer δεν ξερω ,αν θες απλα να περνας μελωδιες θα κανει δουλεια,επισης για αυτη τη δουλεια κανει και το μπλε cme  που ανεφερες,ή άλλα όπως αυτα http://www.thomann.de/gr/alesis_qx49.htm http://www.thomann.de/gr/emu_shortboard.htm http://www.thomann.de/gr/cakewalk_a500s.htm με το τελευταιο να ειναι η καλη σειρα της roland χωρις τα controllers. Αν εχεις τα λεφτα του cme uf60 παρε αυτο ή το αντιστοιχο της roland (με τα controllers),δεν θα σε απογοητευσουν,θα μπορεσεις και να τα χρησιμοποιησεις για ναν ελεγχεις τα vst σου live ή για καποιες παραμετρους στο daw σου,αν αυτο σε απασχολησει αργοτερα. Και το axiom ίσως να φαινεται καλύτερο χωρις να ειναι. Στην τελική αν θες τετοιας "συνομοταξιας" ως προς την τιμη,κοιταξε το αντιστοιχο mpk της akai.Καλυτερη ποιοτητα κατασκευης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι γιατί έχω διαβάσει τα χειρότερα πράγματα για τα CME UF??  ???

Ψάχνομαι αρκετό καιρό για ένα midi keyboard αυτής της κατηγορίας τιμών και μόνο αυτό φαινόταν καλό (σε χαρακτηριστικά).Μετά περίμενα την σειρά Z-key και επίσης πολύ άσχημα λόγια. >:( Τα μόνα που κατέληξα σε value for money ήταν τα fatar studiologic...αλλά είναι παλιά μοντέλα και δύσκολα να τα βρεις.

Όποιος έχει κάποια καλή πρόταση και γνωρίζει pleaseeeeee ας πει  :) (τι γνώμη για τα m-audio?)

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι γιατί έχω διαβάσει τα χειρότερα πράγματα για τα CME UF??  ???

 

Κι εγώ συμφωνώ. Ειδικά στο θέμα αξιοπιστίας! (προσωπική άποψη).

 

Για τα Fatar...με κλειστά τα μάτια συμφωνώ.

 

Στην θέση σου θα αγόραζα από τις αγγελίες ένα Roland A30 παραδείγματος χάριν.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι γιατί έχω διαβάσει τα χειρότερα πράγματα για τα CME UF??  ???

 

(τι γνώμη για τα m-audio?)

 

Δεν ξερω γιατι,ξερω οτι ειναι πολυ καλη εταιρια, με τα κοκκινα της τα midi(δεν θυμαμαι πως λεγεται η σειρα) να ειναι οτι καλυτερο και να τα εμπιστευονται αρκετοι που ειναι αλαφροχερηδες(μεχρι και motorized faders εχει και στις μεγαλες εκδοσεις πληκτρολογιο).Δεν εχω δουλεψει πανω στην σειρα uf αλλα αν η ποιοτητα κατασκευης ειναι εφαμηλη με αυτη των κοκκινων τοτε ψευδονται!

Και προσωπικα η αποψη μου για τα maudio midi ειναι η χειροτερη.Παρε κατι αλλο αν ειναι γι αυτα τα λεφτα. Exω ακουσει αρκετα καλα λογια για το roland A _00 pro και akai mpk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου