Προς το περιεχόμενο

Πως να αυξήσω τη ταχύτητα παιξίματος?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Παίζω κιθάρα περίπου 3 χρόνια αλλά λόγο κρίσης κατάφερα μόνο 1 χρόνο να κάνω μαθήματα με δάσκαλο, κυρίως τα πιο βασικά... Για τα επόμενα 2 χρόνια ασχολιόμουν αραιά και που αλλά είμαι σε ένα πολύ ικανοποιητικό επίπεδο παιξίματος, απ ότι μου έχουν πει όσοι με έχουν ακούσει. Επειδή το τελευταίο καιρό, το έχω ξαναπάρει ζεστά το θέμα και θέλω να αρχίσω να ξαναμαθαίνω έστω και μόνος, θέλω να μου πείτε όσοι μπορείτε, τι πρέπει να μάθω από θεωρία, καθώς και πως μπορώ να αυξήσω σταδιακά τη ταχύτητα παιξίματός μου. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

1. Παίξε αργά και άκουγε.

 

2. Παίξε πιο γρήγορα από ότι μπορείς (κι ας είναι χάλια) και άκουγε.

 

3. Χαλάρωσε (πρέπει να είσαι χαλαρός όταν παίζεις) και άκουγε.

 

4. Άκουγε και τραγούδα

 

5, Άκουγε

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Παίξε αργά και άκουγε.

 

2. Παίξε πιο γρήγορα από ότι μπορείς (κι ας είναι χάλια) και άκουγε.

 

3. Χαλάρωσε (πρέπει να είσαι χαλαρός όταν παίζεις) και άκουγε.

 

4. Άκουγε και τραγούδα

 

5, Άκουγε

+1000                                          Εναλλακτικά, Youtube και ξερό ψωμί! ;D    Licks, κλίμακες, μαθήματα και πολλά άλλα. Η γνώση Αγγλικής βέβαια επιβάλλεται!  Άρχισε με αυτόν, είναι πολύ καλός:  https://www.youtube.com/channel/UCcZd_G62wtsCXd-b7OhQdlw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1000                                          Εναλλακτικά, Youtube και ξερό ψωμί! ;D    Licks, κλίμακες, μαθήματα και πολλά άλλα. Η γνώση Αγγλικής βέβαια επιβάλλεται!  Άρχισε με αυτόν, είναι πολύ καλός:   https://www.youtube.com/channel/UCcZd_G62wtsCXd-b7OhQdlw

 

Από αγγλικά μια χαρά είμαι.. ευχαριστώ για το κανάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Παίξε αργά και άκουγε.

 

2. Παίξε πιο γρήγορα από ότι μπορείς (κι ας είναι χάλια) και άκουγε.

 

3. Χαλάρωσε (πρέπει να είσαι χαλαρός όταν παίζεις) και άκουγε.

 

4. Άκουγε και τραγούδα

 

5, Άκουγε

 

το 4 είναι αρκετά δύσκολο.. ειδικά στο συνχρονισμό.. μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο για το 3? επειδή προσπαθώ να είμαι χαλαρός αλλά όταν προσπαθώ να παίξω πιο γρήγορα να δάχτυλά μου σαν να κοκκαλώνουν... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εννοεί στο χέρι της πένας να προσπαθείς να έχεις τον καρπό σου χαλαρό για να κάνεις πιο άνετα και άκοπα τις κινήσεις της πένας (alternate picking,economy,μόνο downstroke,sweep picking αργότερα,κλπ).

 

Δεν είμαι ικανός ώστε να δίνω συμβουλές,σου δίνω όμως τις ευχές μου για καλά παιξίματα και κυρίως να απολαύσεις αυτό το υπέροχο ταξίδι που είναι η μουσική και πιο συγκεκριμένα,η ηλεκτρική κιθάρα. :)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλησπέρα θα σου πω κάτι που μου είπαν όταν είχα βάλει και εγώ ένα παρόμοιο θέμα πριν από ένα χρόνο περίπου...  γλίτωσα την τενοντίτιδα αλλά και η ταχύτητα μου και ο τρόπος που παίζω αλλάξαν. Δεν υπάρχουν γρήγορα δάκτυλα...υπάρχουν χαλαρά δάκτυλα... Από τότε που το έκανα πράξη  ....άλλαξαν πολλά ....χαλάρωσε τα..και πολύ εξάσκηση ;) 

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και οι αγαπητοί συμφορουμίτες παραπάνω για να γίνεις γρηγορότερος θα πρέπει να έχεις χαλαρό το χέρι που κρατά την πένα. Αυτό είναι το κλειδί στην υπόθεση ταχύτητα.

 

Επίσης πολύ σημαντική είναι η συνεργασία και ο συγχρονισμός του picking και fretting hand δηλαδή του χεριού που κρατά την πένα και του χεριού που πατάει τις χορδές.  :)

 

Ακόμη θα πρέπει να αποκτήσεις (εάν δεν έχεις ήδη) ένα καινούριο φίλο...τον μετρονόμο.  ;)

 

Δεν θα έπρεπε βέβαια να δίνω συμβουλές καθότι κι εγώ ακόμα προσπαθώ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν και οι αγαπητοί συμφορουμίτες παραπάνω για να γίνεις γρηγορότερος θα πρέπει να έχεις χαλαρό το χέρι που κρατά την πένα. Αυτό είναι το κλειδί στην υπόθεση ταχύτητα.

 

Επίσης πολύ σημαντική είναι η συνεργασία και ο συγχρονισμός του picking και fretting hand δηλαδή του χεριού που κρατά την πένα και του χεριού που πατάει τις χορδές.  :)

 

Ακόμη θα πρέπει να αποκτήσεις (εάν δεν έχεις ήδη) ένα καινούριο φίλο...τον μετρονόμο.  ;)

 

Δεν θα έπρεπε βέβαια να δίνω συμβουλές καθότι κι εγώ ακόμα προσπαθώ... ;)

Εμένα με βοήθησε πολύ η πεντανική με μετρονόμο και ο κύριος ...απο πάνω (γειά σου Δημήτρη) ...http://www.freeguitarsource.com/Minor_Pentatonic_Scales/A_Minor_Pentatonic_Scale.html  ξεκίνα με την a μινόρε και μετά τις μαθαίνεις όλες...

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλησπέρα θα σου πω κάτι που μου είπαν όταν είχα βάλει και εγώ ένα παρόμοιο θέμα πριν από ένα χρόνο περίπου...  γλίτωσα την τενοντίτιδα αλλά και η ταχύτητα μου και ο τρόπος που παίζω αλλάξαν. Δεν υπάρχουν γρήγορα δάκτυλα...υπάρχουν χαλαρά δάκτυλα... Από τότε που το έκανα πράξη  ....άλλαξαν πολλά ....χαλάρωσε τα..και πολύ εξάσκηση ;) 

 

Πολύ ωραία απάντηση! Η χαλαρότητα βοηθάει και γλυτώνει από πολλά προβλήματα, από κιθάρα που δεν έχω ιδέα μέχρι φωνητική που ξέρω ελλάχιστα (το ένα είναι αυτό) :P

 

Σφίξιμο μόνο σε κατάσταση "ανάγκης" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου