Προς το περιεχόμενο

Eρωτηση για κλιμακες ταστιερας (οχι μουσικες σκαλες)


ananas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εχει να κανει με το μεγεθος των ταστων και οχι με το scale.

 

Αν σου δωσω να παιξεις με την stratocaster που εχω με 21 medium ταστα θα σου φαινονται μεγαλα τα κενα αναμεσα στα τελευταια ταστα.

 

Επειτα θα σου βαλω αναμεσα και την esp που εχω με τα 24 extra jumbo ταστα και θα δεις οτι ειναι στην ιδια θεση και στις 2 κιθαρες.

 

μμμ οντως...δηλαδη αναλογος ποσο χοντρα ειναι τα σιδερακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μου φενεται οτι η κατασταση στο νοιζ εχει ξεφυγει...Συγνωμη που δεν ειμαι ειδικος και λογω ηλικιας δεν ξερω τοσα οσα οι περρισοτεροι εδω μεσα,αλλα εκτος απο μενα υπαρχουν και αλλοι αρχαριοι που χρειαζονται καιρο ακομα για να μαθουν σχεδον τα παντα γυρω απο τον κοσμο της κιθαρας,αλλα δυστυχως εχουμε γεμισει εξυπνακιδες..

Φιλε μου  νοε13 το καταλαβες!συνχαρητιρια πηρες βραβειο.!ακριβως αυτο εννοουσα ^^

 

Δεν θελω να σε θηξω και δεν το λεω συγκεκριμενα για σενα.μπορω να πω οτι μονο για σενα δεν το λεω γιατι γενικα διαβαζω και προσπαθω να μαθω αντι να πεταω αρλουυμπες(που πολλες φορες τα καταφερνω και το κανω θελω δεν θελω) και βλεπω οτι γενικα υπαρχει μια επιθετικη (ειρωνικη) σταση απο αυτους που ξερουν προς τους "καινουργιους" του "επαγγελματος"

Συγνωμη που αναρωτηθηκα και ηθελα να μαθω και εγω κατι απο το τοπικ...με φαγατε ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φενεται οτι η κατασταση στο νοιζ εχει ξεφυγει...Συγνωμη που δεν ειμαι ειδικος και λογω ηλικιας δεν ξερω τοσα οσα οι περρισοτεροι εδω μεσα,αλλα εκτος απο μενα υπαρχουν και αλλοι αρχαριοι που χρειαζονται καιρο ακομα για να μαθουν σχεδον τα παντα γυρω απο τον κοσμο της κιθαρας,αλλα δυστυχως εχουμε γεμισει εξυπνακιδες..

 

Μόνο που στην περίπτωσή μας εσύ που είσαι ο αρχάριος, είσαι και ο εξυπνάκιας αφού όχι μόνο δίνεις συμβουλές, όντας μη-ειδικός, που είναι σαφέστατα λάθος αλλά επιμένεις και το κάνεις και με υφάκι...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μενα δεν υπηρχε ιχνος ειρωνιας ειλικρινα απλα αυτο μου ηρθε οταν διαβασα το ποστ σου...ειμαι ο τελευταιος που θα το παιξει εξυπνος σε καποιον γτ ειμαι κ εγω αρχαριος και ισως πιο πολυ απο σενα...οντως σε ολα τα φορουμ καθε ειδους υπαρχουν καυστικα σχολια απο παλιοτερους κ εμπειροτερους αλλες φορες για πλακα κ αλλες φορες επειδη εχουν βαρεθει να απαντουν στα ιδια κ στα ιδια....τωρα θα μου πεις 'ας μην ασχοληθουν καν' μαζι σου αλλα δυστυχως δε συμβαινει παντα...Το κακο με τα ποστ σου ειναι οτι επεμενες και μαλιστα πολυ για κατι που ησουν τελειως λαθος (ουτε εγω το ηξερα αλλα εχω τα αυτια μου ανοιχτα)!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που στην περίπτωσή μας εσύ που είσαι ο αρχάριος, είσαι και ο εξυπνάκιας αφού όχι μόνο δίνεις συμβουλές, όντας μη-ειδικός, που είναι σαφέστατα λάθος αλλά επιμένεις και το κάνεις και με υφάκι...

 

Δεν εχω κανενα υφακι,εγω στην αρχη σκεφτηκα με λογικη και μετα με διορθωσατε και απλα ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΑ για το ποιος ειναι ο σωστος τροπος...

τωρα αν εσυ το καταλαβαινεις με "υφακι" νομιζω ειναι προβλημα σου

 

Φιλε μου νοε13 για αυτο ακριβως ειπα οτι ειδικα για σενα δεν το λεω γιατι καταλαβα οτι το ειπες χιουμοριστικα.για αλλους λεω..^^

Συγνωμη και παλι που ρωτησα και ηθελα να μαθω.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φενεται οτι η κατασταση στο νοιζ εχει ξεφυγει...Συγνωμη που δεν ειμαι ειδικος και λογω ηλικιας δεν ξερω τοσα οσα οι περρισοτεροι εδω μεσα,αλλα εκτος απο μενα υπαρχουν και αλλοι αρχαριοι που χρειαζονται καιρο ακομα για να μαθουν σχεδον τα παντα γυρω απο τον κοσμο της κιθαρας,αλλα δυστυχως εχουμε γεμισει εξυπνακιδες..

 

Τότε, ίσως δε θα έπρεπε να είσαι τόσο δογματικός στις απόψεις σου και όταν λαμβάνεις απαντήσεις στο ίδιο ύφος με το δικό σου, μην κρύβεσαι πίσω από την ηλικία σου και την καραμέλα "δίψα για μάθηση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κρυβομαι πισω απο τιποτα..και φυσικα υπαρχει διψα για μαθηση οταν αγαπαω αυτο που κανω και θελω να ασχολουμε ολη μερα με αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κανενα υφακι,εγω στην αρχη σκεφτηκα με λογικη και μετα με διορθωσατε και απλα ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΑ για το ποιος ειναι ο σωστος τροπος...

τωρα αν εσυ το καταλαβαινεις με "υφακι" νομιζω ειναι προβλημα σου

 

Τι δεν καταταλαβαινεις?;ρ εχεις να διερεσεις ενα 25,5 δια 24 και ενα 25,5 δια 21..

λογικο ειναι τα 21 να ειναι μεγαλυτερα ταστα απο τα 24...

25.5/24 κατα μεσο ορο βγαινει 1.06 εκ ενω 25,5/21 κατα μεσο ορο βγαινει 1,21 εκ.^^

 

Αστειο ^^

 

Δεν το νομιζω..αν ηταν ετσι τοτε υποτιθετε πρεπει σ εμια ταστιερα με 21 ταστα η αποσταση πρεπει να ειναι ιδια μεχρι το 21 ταστο μια ς ταστιερας με 24 ταστα...ο φιλος μας λεει οτι μετα το 15ο ταστο εχει προβλημα ενω στην αλλη παιζει μεχρι και το 21ο..αρα καποιο  λακο εχει η φαβα σε αυτα που μας λες ^^

 

Τοτε πως γινεται να επεξε σε κιθαρα με 25,5 με 24 ταστα και να μην μπορουσε μετ ατο 15ο και σε μια με 25,5 με 21 να επεζε και να 21 χωρις προβλημα?αυτα που μου λετε δεν εχυν βαση ετσι :Σ για αυτο δεν μπορω να το δεχτω..

 

Σου έκανα quote τα γραφόμενά σου, όπως κατάλαβες.

Δε μου φαίνεται πως ρωτάς, για να μάθεις.

 

επίσης, προσπάθησε λίγο περισσότερο με την ορθογραφία σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

xaxaxa!!!πραγματικα φιλε iccon6  με εκανες και γελασα. μια η κριση, μια η μουρμουρα της γυναικας ειχα πολυ καιρο να γελασω ετσι.

 

Τρία πουλάκια κάθονται...

 

Για μια ακόμα φορά, σχεδόν όλες οι κιθάρες με 24 τάστα που κυκλοφορούν, έχουν fretboard extension. Εξαίρεση αποτελούν κάποιες (πολύ λίγες, π.χ. παλιές Valley Arts) κιθάρες 7/8, όπου η κλίμακα είναι 24.75, στα 24 τάστα.

 

Οπότε μην ανησυχείς, μια χαρά καταλαβαίνει ο E.G. και δεν χρειάζεται μαθήματα διαίρεσης.  ;)

μμμ οντως...δηλαδη αναλογος ποσο χοντρα ειναι τα σιδερακια?

 

σορρυ δε κρατηθηκα!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου