Προς το περιεχόμενο

carvin custom vs Jackson soloist usa vs ESP Horizon


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει...εγω δεν αναφερομαι σε ξυλα-μαδερια κτλ...

Στο ποσο φαρδυ ειναι το νατ αναφερομαι...το αν το προφιλ του μπρατσου ειναι πιο χοντρο δεν εχει να κανει με το μεγεθος του nut...

 

Ναί, ναι, κατανοητό σε τι αναφέρεσαι.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δηλαδή ειναι δυνατο να υπάρχουν μερικοί καταραμένοι κακομοίρηδες των οποίων τα χέρια για να πάνε απο μόνα τους θέλουν συγκεκριμένο nut width και compound radius και μάλιστα ακόμα πιο συγκεκριμένα αυτά που εχει η soloist?

 

αν υπάρχουν τετοιοι άνθρωποι, τότε χαιρομαι που δεν ανήκω σ'αυτους τους κακομοίρηδες και δεν είμαι αναγκασμένος να δώσω 2000 για κιθάρα, σε αυτους τους καιρους που ζουμε κιολας.

 

πάντως προσωπικά πιστεύω πως τέτοιες μικρο-λεπτομέρειες όσο η διαφορά του nut width μεταξυ μιας schecter c1 classic και μιας soloist υπερδιπλασιας αξιας, δε γινεται να μην μπορεις να τις συνηθίσεις. Μόνο και μόνο η διαφορά τιμής σε κάνει να τη συνηθίσεις με τη μια... :D

 

προσωπικά κάθε φορά που παιζω με άλλη κιθάρα διαφορετική απο τη δικιά μου, παιζω λιγο χειρότερα, αλλά για πόσο? Για 1 ώρα? αντε 2? για μια βδομάδα? ααααααντε για ενα μήνα? έ και?

 

στενοχωριέμαι μόνο για τους κακομοίρηδες που πρεπει να σκανε 2000 επειδή αλλιώς δε πάει το χερι...

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναεξηγουμαι...ποιος μιλα για κακομοιρηδες...

Εμενα με βολευει το r3...το r2 λιγοτερο...

Παιρνω r3...

Για κανενα λογο δεν ειμαι διατεθιμενος να "συνηθισω" R2...γιατι με βολευει περισσοτερο το r3...end of train destination...

 

πάντως προσωπικά πιστεύω πως τέτοιες μικρο-λεπτομέρειες όσο η διαφορά του nut width μεταξυ μιας schecter c1 classic και μιας soloist υπερδιπλασιας αξιας, δε γινεται να μην μπορεις να τις συνηθίσεις. Μόνο και μόνο η διαφορά τιμής σε κάνει να τη συνηθίσεις με τη μια... :D

 

Γι'αυτο ρωτα τον Αρη...γνωριζεστε...γιατι προτιμα ESP απο Jackson...

Η τζακσον ειναι ακριβοτερη...

Κακομοιρης θα ναι κι αυτος...

Κακομοιρης κι εγω...

Μιζεριαζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή ειναι δυνατο να υπάρχουν μερικοί καταραμένοι κακομοίρηδες των οποίων τα χέρια για να πάνε απο μόνα τους θέλουν συγκεκριμένο nut width και compound radius και μάλιστα ακόμα πιο συγκεκριμένα αυτά που εχει η soloist?

.................

 

Μωρέ μια χαρά τα λές. Δεν είναι και το τέλος του κόσμου το nut width, μην τρελαθούμε κιόλας. Κουβέντα να γίνεται. Όταν αγόρασα την συγκεκριμένη κιθάρα, ούτε που ασχολήθηκα με το nut width. Αλλά αν όντως έχεις 2000 για κιθάρα και δεν σε καίει να κάνεις οικονομία, γιατί να μην ασχοληθείς με λεπτομέρειες; Πως να το κάνουμε, κάποια πράγματα κάποιους τους βολεύουν περισσότερο, έστω και οριακά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους παιδια για την παραθεση αποψεων.ΘΑ γινω λιγο πιο συγκεκριμενος σε μερικα σημεια για να στοχευθουν οι απαντησεις.Δεν εχω παιξει με κανενα απο τα πιο πανω οργανα,εκτος απο μια dc400 με floyd στο νακα,την οποια βρηκα ιδιαιτερως ποιοτικη.Απο πολυ ακριβα οργανα,εχω παιξει μονο με les paul standard,την οποια βρηκα πολυ μετρια για τα λεφτα της,οχι απο πλευρας ηχου,αλλα απο ποιοτητα κατασκευης και αισθηση στο χερι.Μ2 εχω ηδη εδω και μερικα χρονια αλλα θελω να τη σπρωξω επειδη δεν την χωνευω απο εμφανισιακης πλευρας οσο και επειδη την εχω βαρεθει.Κυριως ομως σιχαθηκα τις κιθαρες με lockin tremolo οποτε ας την παρει κανεις που θα την εκτιμησει,οταν θα αποφασισω να την δωσω.Τωρα αν βρω soloist floyd rose σκοτωμα στα μεταχειρισμενα δεν θα το σκεφτω κιολας,αλλα επειδη μαλλον για καινουργια παω,δεν θελω να συμβιβαστω.Ενας απο τους λογους που σκεφτομαι τη soloist ειναι και επειδη με κ@υλωνει τρελα τα shark fin inlays -jackson headstock που ναι σημα κατατεθεν της εταιριας,αλλα σε εβενο ταστιερα.Ρωταω ομως επειδη μπορει να ναι μπανικη αλλα τα λεφτα ειναι πολλα και πρεπει να πιασουν τοπο και στην ποιοτητα.Επισης ξαναρωταω αν εχει σχεση η soloist με την dinky oσον αφορα στο παχος-φαρδος ταστιερας,στο action και γενικα στο πως την νοιωθει κανεις στα δαχτυλα.Οι μαγνητες και τα ηλεκτρικα αλλαζουν στο 15 λεπτο οποτε δεν με νοιζουν.Και σαν απαντηση σε ενα φιλο που ανεφερε περι ξυλων carvin,γι αυτο και θα καταφυγω σε δοκιμασμενες και χιλιοφορεμενες λυσεις και επιλογες,alder,mahogany στο σωμα,maple neck through μπρατσο ebony ταστιερα.Και κανα maple καπακι ισως.Δεν κσεφτομουν τρελα πειραματα με ξυλα,αυτα οταν γινω ξυλεμπορας-οργανοποιος οποτε εγω θα πλερωνω εγω θα σπαω..Παντως η πιο βολικη στο αριστερο χερι κιθαρα που χω παιξει ποτε,και σαν παχος και σαν φαρδος ταστιερας ειναι η παλια και αιωνια αγαπη μου,μια fender prodigy του 90-91 που δεν θα δωσω ποτε.Επισης παιδια ειναι πολυ σοβαρο,μην προτεινετε βολτα στα μαγιαζια,δεν υπαρχει κανεις απο οσο ξερω που χει ακριβες κιθαρες βιτρινα στην αθηνα.Αν κερετε κατι που δεν ξερω πειτε μου.Οι RAN τι λενε ακριβως?εδιαφερον site.Απο λεφτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ μία γνώμη.

Οι schecter σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλές ακόμα και τα φθηνά τους μοντέλα. Έχω παίξει με διάφορες όπως C-1, C-1 Custom, Omen, Hellraiser FR, 006, Demon 7 και ίσως και άλλες. Αυτό που κάποιοι λένε "μανίκι-ρόπαλο" είναι υποκειμενικό και έχει να κάνει με τι έχει συνηθίσει ο καθένας να παίζει, προσωπικά μου άρεσε το "ρόπαλο" καθώς είμαι fan των Fat C, Modern C δλδ, "να έχει ψωμί το πράμα" ;D Για άλλους ίσως δεν είναι ότι καλύτερο. Πάντως ένα κοινό που είχαν όλες είναι ότι το χέρι πήγαινε "σφαίρα" και μάλιστα σε μέτριο action.

 

Με την Carvin DC400 είχα μία πρόσφατη και "πολύ προσωπική" επαφή.

Έχει πολύ άνετο μπράτσο αν και ελαφρός πιο λεπτό απ'τις schecter, το ebony fretboard αν και δεν είναι απ'τα αγαπημένα μου, συχνοτικά ανταποκρινόταν καλά και με πάρα πολύ καλή ταστοδουλειά. Το δε wilkinson μετά από ένα καλό σετάπ είναι "βούτυρο".

Μεγάλο μείον γι'αυτή την κατηγορία χρημάτων είναι οι μαγνήτες και τα ηλεκτρικά της. Είναι προς αλλαγή αμέσως μετά την αγορά και ΔΕΝ υπερβάλω, στην DC400 που είχα μέχρι και σήμερα το πρωί της έβγαλα ΟΛΗ την προενίσχυση και της έβαλα 2 Shur SSV με 2 2DPDT 3 way mini switch για series/split/parallel (ένα για τον κάθε μαγνήτη) και το όργανο πήρε τα πάνω του. Οι Stock C22 (ήμαρτον μ'αυτούς πια) και το όλο πολύπλοκο σύστημα προενίσχυσης που έχει, απλά δεν είναι για τέτοια κιθάρα, άσε που βγάζει θόρυβο ακόμα και σε full humbucker mode.

 

Για τις καινούριες Jackson δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη καθώς έχω παίξει μόνο πρόσφατες φθηνές (βλ. μάπα το καρπούζι) και πολύ παλιές (80's) καλές.        

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις Schecter που λετε,εχω την c1 χελρειζερ με tone pros και ειμαι ευχαριστημενος και με τον ηχο μαονι+μαονι+emg και με την ταστιερα,στα ρυθμικα πολυ βολικη,σε σολο εχω δει και καλυτερα.Αλλα για 600 ευρω που χα δωσει οταν πρωτοβγηκαν δεν εβρισκα κατι ισαξιο σε τιμες ως 1000 ευρω,για μαονι κιθαρα.Οσο για τα ηλεκτρικα της carvin,αν καταληξω,θα ζητησω την πιο φτηνη passive λυση με coil split push pull  ωστε να χει ετοιμο κυκλωμα και απλα να αλλαξω μαγνητες με την πρωτη ευκαιρια.Το wilkinson δεν το χω πιασει ποτε στα χερια μου,τι λογο υπαρξης εχει και γιατι καποιος να το προτιμησει?Και τι εννοεις βουτυρο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wilkinson δεν το χω πιασει ποτε στα χερια μου,τι λογο υπαρξης εχει και γιατι καποιος να το προτιμησει?Και τι εννοεις βουτυρο?

Ο λόγος ύπαρξης είναι ο ίδιος που έχουν και όλες οι άλλες κιθάρες με απλό τρέμολο (και όχι τύπου floyd) και με τον "όρο" "βούτυρο" εννοώ ότι είναι πολύ μαλακό.

 

Οσο για τα ηλεκτρικα της carvin,αν καταληξω,θα ζητησω την πιο φτηνη passive λυση με coil split push pull  ωστε να χει ετοιμο κυκλωμα και απλα να αλλαξω μαγνητες με την πρωτη ευκαιρια.

Δε νομίζω να έχει μοντέλο με passive και push-pull, γιατί αν και passive οι μαγνήτες της (όλοι) το active είναι στο κύκλωμα προενίσχυσης και εκεί η "ζημιά" γίνετε χειρότερη.

Εν ολίγης, το να αλλάξεις τους C22 και να εξακολουθείς να έχεις την Active προενίσχυση , δε βγάζει σε κάτι καλό. Ή όλα passive και όχι με τους Carvin μαγνήτες ή τίποτα (για τις συγκεκριμένες).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=dimitrismaster link=topic=192124.msg647070#msg647070 date=1330458.Ενας απο τους λογους που σκεφτομαι τη soloist ειναι και επειδη με κ@υλωνει τρελα τα shark fin inlays -jackson headstock που ναι σημα κατατεθεν της εταιριας,αλλα σε εβενο ταστιερα.Ρωταω ομως επειδη μπορει να ναι μπανικη αλλα τα λεφτα ειναι πολλα και πρεπει να πιασουν τοπο και στην ποιοτητα.Επισης ξαναρωταω αν εχει σχεση η soloist με την dinky oσον αφορα στο παχος-φαρδος ταστιερας,στο action και γενικα στο πως την νοιωθει κανεις στα δαχτυλα.

Να σου πω για τα μπρατσα της jackson, μια και μπηκα καποτε στη διαδικασια να τα συγκρινω. Εγω εχω μια dk1 dinky και ενας φιλος μου μια soloist sl1. Το πλατος της ταστιερας, απο το nut ως το τελευταιο ταστο, ηταν ιδιο και στις δυο, μετρημενο με ψηφιακο παχυμετρο (δεν ασχοληθηκα με δεκατα χιλιοστου εννοειται). Η διαφορα ηταν στο σχεδιασμο του backshape του καθε μπρατσου, καθως αυτο της dk1 ηταν πιο "επιπεδο" σε σχεση με το πιο "στρογγυλο" της soloist. Επισης διατηρουσαν μια σταθερη διαφορα ενος χιλιοστου στο παχος, σε ολο το μηκος του μπρατσου (λεπτοτερο αυτο της dk1). Kι ακομα μια διαφορα, το μπρατσο της soloist ηταν βαμενο ενω της dinky οχι, με οτι αυτο συνεπαγεται. Οσον αφορα το action, και στις δυο επιτυγχανεται "αηδιαστικα" χαμηλο, και αντιστοιχα ψηλο αναλογα τα γουστα. Ολα αυτα ομως ειναι απλως αποτελεσματα μετρησεων που εκανα ετσι απο περιεργεια προσπαθωντας να καταλαβω γιατι σε μενα που ειχα την dκ μου καθοταν καλυτερα στο χερι η soloist ενω στο φιλο μου η dk... Και καπου εδω ερχομαστε στη σχεση που εχει το backshape του μπρατσου με το στυλ παιξιματος και τα χερια του καθενος απο μας. O φιλος μου παιζει με ενα "μοντερνο" θα το λεγα στυλ, τα δαχτυλα τοποθετημενα καθετα στην ταστιερα, σχεδον τεντωμενα, σπασμενος ο καρπος, αντιχειρας πισω κλπ κλπ. Το 1 χιλιοστο διαφορα που ειχαν τα δυο μπρατσα ηταν, κατ αυτον παντα, σημαντικη, γιατι το λεπτοτερο μπρατσο, εφερνε πιο κοντα τον αντιχειρα με τα δαχτυλα του και ετσι επαιζε πιο ξεκουραστα. Εγω απο την αλλη, παιζω με τον αντιχειρα τις πιο πολλες φορες στο πανω μερος της ταστιερας, σπαω τα δαχτυλα πολυ, σχεδον ισιος ο καρπος κλπ. Η ελαφρα μεγαλυτερη κουρμπα στο μπρατσο της σολοιστ γεμιζε την παλαμη μου οσο επρεπε για να μου δωσει περισσοτερη στηριξη και "αισθηση" στα σηκωματα. Ακομα και τωρα μερικες φορες οταν πιανω την dk νοιωθω να μου λειπει εκεινο το χιλιοστο.... Θα θελα να πω εδω, πως οι διαφορες στα μπρατσα που ανεφερα πιο πανω, ειναι πολυ μικρες. Μετρησιμες μεν, αλλα κι απο την αλλη οχι κατι που δεν συνηθιζεται η που δεν μπορεις να προσαρμοστεις σ`αυτο. Ειναι ομως και ευκολα αντιληπτες οταν καποιος κανει μια δοκιμη συνειδητα. Ξαναλεω δ ο κ ι μ η. Την απαντηση στο πια κιθαρα να παρεις, η ποια κιθαρα ειναι καλυτερη για σενα μονο η δοκιμη θα σου τη δωσει. Η αισθηση στο παιξιμο δυσκολα περιγραφεται απο καποιον αλλο, εγω μια προσπαθεια εκανα. Αφου θα τα σκασεις τα φραγκα, τουλαχιστον να πιασουν τοπο ετσι ωστε να ξερεις οτι εκανες την κα λυτερη επιλογη  γ ι α  σ ε ν α

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας απ οτι ξερω υπαρχει διαφορα περιπου 70-100% της τιμης στις dinky dk1 -dk2 οποτε φανταζομαο οτι υπαρχει και ποιοτικη διαφορα που δικαιολογει το κοστος.Αλλα μια παρακληση σε οσους λενε δοκιμασε και παρε,μην παιζετε με τον πονο μας καθ οτι "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΚΡΙΒΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ,ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου