Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ή Modeling amp?!


respecttheo7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

 

Παίζω κιθάρα εδώ και 4 χρόνια και μετά απο καιρό αποφάσισα να αλλάξω ενισχυτή(έχω έναν crate 15w).Οφείλω να παραδεχτώ οτι δεν είμαι απόλυτα εξοικειωμένος με τον ήχο της κιθάρας και γενικά με τους ενισχυτές.Γι'αυτό το λόγο ξεκίνησα να αναζητώ ποια είναι η καλύτερη λύση μέσω γνωστών,φίλων,ίντερνετ.Ύστερα από την αναζήτηση μου διατυπώθηκε το εξής δίλημμα να αγόρασω έναν λαμπάτο ενισχυτή,που όμως απαιτεί και πεταλάκια για εφέ(+περισσότερα έξοδα,το κασε μου ειναι γυρω στα 200 ευρω),ή να αγοράσω έναν καλό ενισχυτή modeling τύπου PEAVEY VYPYR 30(που θα μου βγει πιο φτηνά...)...Για οποιαδήποτε απο τις δύο λύσεις κάντε τις δικιές σας προτάσεις

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι παίζεις;

 

ΑΠ'ΟΛΑ... ;D Βασικά οκ κυρίως rock,hard rock αλλα ρίχνω και καμιά μεταλιά στο τσακίρ κέφι...;D...Γι'αυτος κυρίως μου άρεσε ο Peavey γιατί μπορώ να παίζω σχεδόν όλα τα είδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιο μπατζετ θα σου πρότεινα να πας για μοντελινγκ. Τώρα για τα στυλ που παίζεις θα σου πρότεινα αυτόν http://www.thomann.de/gr/roland_cube40xl.htm (ή και τον 20αρη) και αυτόν http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm  που τον αγόρασα πρόσφατα και με εξέπληξε θετικά! και οι 2 υπάρχουν στα βίντεο που σου έστειλα οπότε δες τα και "επιμορφώσου"

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστά το έθεσες το δίλημμα, και με βάση τα μουσικά γούστα σου πιστευω πως δεν υπάρχει περίπτωση να το μετανιώσεις αν πάρεις τον Vypyr-30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις στα σχετικά θέματα κάτω από αυτό το thread ή ψάξεις στην αναζήτηση θα διαπιστώσεις ότι το θέμα έχει συζητηθεί ουκ ολίγες φορές.  :)

 

Θα σου επισημάνω κάποια καίρια σημεία,από τα threads που έχω διαβάσει ανά καιρούς και από την προσωπική μου γνώμη.

 

Αν παίζεις rock, όπως ο ίδιος λες, και metal στο τσακίρ κέφι, τότε ΔΕΝ χρειάζεσαι και ιδιαίτερα πολλά εφφέ. Αναφέρομαι σε αυτό, γιατί το έθεσες κι εσύ σαν "μειονέκτημα" ενός λαμπάτου ενισχυτή.

Τι εφφέ πιστεύεις ότι χρειάζεσαι? Rock δεν παίζεις?

Άντε να θέλεις ένα overdrive (Αν δεν σου φτάνει το "γκάζι" που μπορεί να σου προσφέρει ο ενισχυτής και θέλεις παραπάνω, πράγμα πιθανό μόνο στην metal φάση. Για την rock, το γκάζι των λαμπάτων είναι υπεραρκετό), κανένα wah-wah αν σου αρέσουν τα hendrix-oriented riffs και κανένα delay αν θέλεις να δώσεις το "κάτι παραπάνω" στον ήχο σου.

Οι παραπάνω κατηγορίες εφφέ για έναν rock κιθαρίστα είναι υπεραρκετές!

 

Με αυτά στο μυαλό, έχεις την παρακάτω επιλογή:

 

- Modelling amp, που μπορεί να σου φαίνεται δελεαστικός και καλός, και για την παρούσα φάση σου να είναι δελεαστικός και καλός.

- Λαμπάτος ενισχυτής λίγων watt (5 ή 10), που για όλους τους κιθαρίστες είναι καλός και δελεαστικός.

 

Αν αγοράσεις σήμερα έναν modelling amp, και συνεχίσεις να ασχολείσαι με την κιθάρα και να ανεβάζεις το επίπεδο σου, είναι βέβαιο ότι μεθαύριο δεν θα σου κάνει.

Και πάλι θα στραφείς σε κάποιο λαμπάτο μηχάνημα.

 

Αν αγοράσεις τώρα ένα λαμπάτο και αξιόλογο μηχανηματάκι, έχεις μια πολύ καλή βάση για να φτιάξεις τον ήχο σου και να μην τρέχεις να το κάνεις αυτό αύριο.

 

Εν κατά κλείδη, θα σου παραθέσω την προσωπική και στοχευμένη μου άποψη:

 

Αγόρασε ένα μικρό λαμπάτο ενισχυτάκι.

Δεν έχει σημασία που θα είναι 5w ή 10w, πραγματικά.

Πολλά τέτοια μηχανηματάκια ακούγονται ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ!

 

Έτσι θα έχεις πολύ ωραίο ήχο, πλούσιο overdrive και δυναμικές στην απόκριση του ενισχυτή, πράγμα που οι modellers υστερούν κατά πολύ (σε αυτή την κατηγορία τιμής).

 

Αν χρειαστείς εφφέ, τα αγοράζεις σιγά σιγά όταν έχεις και μπορείς να διαθέσεις λεφτά.

 

Και είναι σίγουρο, ότι σε 1-2 χρόνια π.χ., ακόμα θα παίζεις με το λαμπάτο μηχανηματάκι σου.  ;)

 

p.s.: Κοίτα και στις αγγελίες του noiz.

Παίζουν απίστευτες ευκαιρίες ενισχυτών.

Μπορεί με το κασέ σου (200-250 Ευρώ) να τσιμπήσεις κάτι που έχει αρχική τιμή 400+.

Έτσι βοηθάς τους άλλους και βοηθάς κι εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ακριβος τα λεει ο SlapGas.

Να τονισω οτι στο θέμα που τρέχει τώρα με τους solid ενισχυτές συζητάμε για 2ους ενισχυτές που έχουμε ή θα θέλαμε να έχουμε οποτε ριξε μια ματια....

 

Εγω εχω το mustang 2, αν επερνα σημερα ενισχυτη θα επερνα τον fm212.

Δεν λεω οτι ο mustang δεν ειναι καλος, αντιθετα θα τον κρατησω για πολυ καιρο - απλα επειδη εχω τα πεταλια μου πλεον θα προτιμούσα τον Fm212 σαν εξτρα καμπινα 2Χ12.

Οποτε για αρχη διαβασε, μετα δοκιμασε , και μετα με τα κριτηρια σου επέλεξε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά,

 

Παίζω κιθάρα εδώ και 4 χρόνια και μετά απο καιρό αποφάσισα να αλλάξω ενισχυτή(έχω έναν crate 15w).Οφείλω να παραδεχτώ οτι δεν είμαι απόλυτα εξοικειωμένος με τον ήχο της κιθάρας και γενικά με τους ενισχυτές.Γι'αυτό το λόγο ξεκίνησα να αναζητώ ποια είναι η καλύτερη λύση μέσω γνωστών,φίλων,ίντερνετ.Ύστερα από την αναζήτηση μου διατυπώθηκε το εξής δίλημμα να αγόρασω έναν λαμπάτο ενισχυτή,που όμως απαιτεί και πεταλάκια για εφέ(+περισσότερα έξοδα,το κασε μου ειναι γυρω στα 200 ευρω),ή να αγοράσω έναν καλό ενισχυτή modeling τύπου PEAVEY VYPYR 30(που θα μου βγει πιο φτηνά...)...Για οποιαδήποτε απο τις δύο λύσεις κάντε τις δικιές σας προτάσεις

 

Ευχαριστώ

 

Ενα θα σου πω με απολυτη σιγουρια.Η παραφιλολογια στο τι ειναι καλο τι οχι τι ακουγεται καλα τι οχι τι ειναι...αυθεντικο και τι οχι ειναι πολυ ισχυρη στον κιθαριστικο κοσμο.Η αποφαση θα παρθει μονο απο  τις δικες σου δοκιμες και κριτηρια.Αν κατι σου ακουγεται καλο τοτε ειναι καλο.Βεβαια βαλε πρωτα το πρακτικο μερος κατω.Ποσο λεφτα διαθετεις,για τι πραγμα τον θελεις(σπιτι,live,και τα δυο)τι αλλο εξοπλισμο διαθετεις(πεταλιερες ,πεταλια) κτλ κτλ κτλ και απο κει και περα προχωρας.

 

Αν λοιπον σε τυφλο τεστ δεν μπορεις να ξεχωρισεις το modelling απο την λαμπα παει να πει πως δεν χρειαζεσαι λαμπατο....με λιγα λογια ασε τα δικα σου αυτια να σε οδηγησουν(οπου και αν ειναι αυτο) και οχι τα κολληματα του καθενος ;).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας modeling σαν τον vypyr 30 ή τον Mustang II, δηλαδή αναγνωρισμένης ποιότητας, επαρκούς ισχύος και με 12άρι μεγάφωνο, κρατάει άνετα 1-2 χρόνια, και βάζει στον κόσμο της κιθάρας τον αρχάριο με πολύ "φιλικό" κόστος  αφού περιλαμβάνει πάρα πολλές ευκολίες

 

στα 1-2 αυτά χρόνια, ο κιθαρίστας θα ακούσει διάφορους ενισχυτές, θα διαμορφώσει το δικό του γούστο, θα μαζέψει ένα κομπόδεμα, και θα έχει πλέον την ωριμότητα και την ευχέρεια να επιλέξει με τα δικά του κριτήρια ένα λαμπάτο και κάποιο συνοδευτικό εξοπλισμό

 

εξάλλου και με μικρό λαμπάτο να ξεκινήσει κανείς, στα 1-2 χρόνια πάλι θα ψάχνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου