Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ή Modeling amp?!


respecttheo7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Θες να πεις ότι είναι πιο έυκολο να αλλάξεις από έναν dry καθαρό ήχο σε έναν Overdriven ήχο με treble boost και βαθος και delay χρησιμοποιώντας τα πετάλια και τον λαμπάτο σου σε σχέση με το πάτημα ενός footswitch στην πεταλιέρα σου? Μην τρελλαθούμε κιόλας. Εννοείται ότι το modelling θέλει ψαξιμο στη ρύθμιση για να σου ακούγεται καλά παντού αλλά η ευελιξία που σου προσφέρει είναι ΔΕΔΟΜΕΝΗ. Το οτι δεν δούλεψε για σένα αυτή η φάση δεν σημαίνει τίποτα απολύτως.

 

 

Για μένα προσωπικά, είναι το ίδιο εύκολο. Με το ΑΒ switch μου ή και χωρίς αυτό...

Εδώ δέν μιλάμε για μένα όμως, αλλά για το άν ο νέος χρήστης θα πάει σε λάμπα ή σε μόντελιγκ.

Όταν γράψει τα δικά μου χιλιόμετρα, δέν θα χρειάζεται ούτε και την γνώμη μου.  ;)

Και είπα ακριβώς πως το μόντελιγκ θέλει ψάξιμο, σε σχέση με το plug and play της λάμπας. ΜΟΝΟ ΓΙΑ ROCK και τα συναφή ξαναλέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το παλικαρι ειπε πως διαθετει μεχρι 200 ευρω ενω αρκεστηκε να μας πει γενικα οτι θελει να παιξει ροκ.Το οτι θα παιξει απλα ροκ , που σαν γενικη εννοια καλυπει ενα τερααααστιο ρεπερτοριο , για μενα σημαινει οτι σιγουρα θα χρειαστει καποια εστω βασικα εφε.

 

Τον βλεπω τελικα να δινει κατι παραπανω απο τα αρχικα 200 για να παρει ενα μικρο λαμπατο και να ανοιγει καινουριο θεμα με τιτλο:

 

"Ποιες ρυθμισεις για ηχο Scorpions;" ή

"Πως θα βγαλω ηχο Sweet Child Of Mine με τον x ενισχυτη;" ή απο την αλλη

"Σε πιο φαραγγι να παω να παιξω για να ακουστει echo;"(το γνωστο delay δηλαδη) ή

"Ποιο πεταλι χρησιμοποιει ο Van Halen για να κανει αυτο το fzzz;"

 

Τα παραπανω δεν τα λεω απαραιτητα σαν κατι κακο.Αλλα αντε πες του οτι "Για  να ακουστεις ετσι , πρεπει να παρεις κι ενα booster/overdrive" ή

"Το echo βγαινει σε πεταλι και λεγεται delay οπως και το fzzzz του Van Halen(και οχι μονο) ειναι κι αυτο πεταλι και λεγεται fuzz αλλα κι αυτο που κλαιει λεγεται wah wah" και αλλα τετοια που θα πρειπει να τα αγορασει αφου πρωτα θα πρεπει να επιλεξει αναμεσα σε εκατονταδες πεταλακια.Σε ενα modelling amp θα κανει μια πρωτη γνωριμια με αυτα και αλλα βασικα και δευτερευοντα εφε , κανοντας παραλληλα οικονομιες για αργοτερα.

 

Το να βγαλει εναν σιγουρα οχι το ιδιο καλο αλλα παρολαυτα αξιοπρεπη καθαρο ηχο με τον modeling ενισχυτη ειναι το ιδιο απλο που ειναι και με τον λαμπατο.Απο κει και περα υπαρχουν τα εργοστασιακα presets που με λιγο ψαξιμο μπορει να τα φερει στα μετρα του , αλλα και τα user presets που μπορει να βρει παρα πολλα σε διαφορα site χρηστων.

 

Εντομεταξυ ακουστηκε γνωμη μεχρι και για δικαναλο λαμπατο που δεν ξερω αν υπαρχει σε αυτα τα λεφτα(εκτος κι αν εχω χασει τοσο πολλα επεισοδια).

 

 

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, χωρίς πολλά πολλά: Αν παίζεις περισσότερο καθαρά έως λίγο hot-overdrive και θέλεις να παίζεις κιθάρα και όχι μόνο 3 ακόρντα θα πάρεις λάμπα χωρίς άλλη συζήτηση και θα με θυμηθείς αργότερα. Κοίτα και τις αγγελίες. Αν παίζεις σχεδόν αποκλειστικά με μπόλικο drive και εφέ το modelling θα σε βολέψει πολύ περισσότερο και θα έρθει κάμποσο πιο φτηνα. Η καλύτερη λύση αν έχεις υπομονή είναι λαμπάτος τώρα και εφεδιέρα όταν μπορείς. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γκουρμέ/connoiseur είναι αυτός που ξέρει τι θέλει και πως το θέλει (και γιατί).

Δεν ειναι απαραίτητα ο υπερκαταναλωτής.

Δεν έχει σχέση με τον όγκο.

Τα μπερδεύεις.

Πάλι.

 

Τα VST μου (αντίθετα με τον amp μου) δεν με βοηθάνε στα gigs και στις πρόβες.

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ Ανέστη !!

 

Σωστά...ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ δεν ειναι ο gasaκιας.ΣΥΝΗΘΩΣ ομως ειναι...και μαλιστα απο τους ποιο σκληροπυρηνικους.

Τωρα οσο για το οτι ξερει τι θελει, πως το θελει και γιατι ,συμφωνω, ομως αυτο δεν μεταφραζεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ σε κατι πρακτικο.Γιατι χλωμο το ευρυ κοινο να ξεχωριζει το φουλ λαμπατο και αναλογικο gear των 3000 πχ απο αυτο των 500 απο modeling.Αντε ενα 10% να παιρνει μυρωδια και αυτη κυριως με το ματι γιατι ξερουν περιπου τι να ψαξουν(σε blind test γελαει το παρδαλο κατσικιον).

 

Δικαιολογουνται λοιπον οι αβυσαλλεες διαφορες στις τιμες σε σχεση με αυτο που προσφερουν και τα δυο? σιγουρα οχι.Βεβαια θα μου πεις τωρα θα ερθει ο gasακιας ο τρελλαμενος και θα πει " εγω και για 1% διαφορα το σκαω το χιλιαρικο" τι να του πεις οτι εχει αδικο? η οτι ακομα και το 1% που ακουει μπορει να ειναι και  ο θορυβος απο το εξτρα χιλιαρικο που εσκασε και πρεπει να το δικαιολογησει με καποιο τροπο στο υποσυνειδητο του για να μη μουτζωνεται μετα στον καθρεφτη?

 

Επομενως για να περασουμε και στο ερωτημα λαμπατος η Modeling και για τετοια μπατζετ τιμων που εβαλε το παλικαρι η απαντηση ειναι χαλαρα modeling.Καταρχην ο λαμπατος μονος του χωρις pedalboard δεν προκειται ποτε να δωσει καν τον ηχο του modeling.Θες Ξεχωριστα πεταλια για το καθε τι που στο modeling υπαρχουν ολα σε ενα ετοιμα.Ας παει να ακουσει χωρις την κουστοδια των "ειδικων" που ειναι χειροτεροι προσηλυτιστες και απο του εκκλησιαστικους ;D και αν ακουει ο ΙΔΙΟΣ  αυτες τις διαφορες ας τα σκασει.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ένσταση μόνο: τη διαφορά φτηνού modelling με λάμπα μπορεί να μην την καταλάβει με ένα άκουσμα σε μαγαζί. Αν παίζει όμως θα καταλάβει με τον καιρό ότι παίζει άλλο όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομως αυτο δεν μεταφραζεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ σε κατι πρακτικο.

 

Από πότε η πρακτικότητα είναι το θέμα στην μουσική; Δεν μιλάμε για καναπέδες.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε η πρακτικότητα είναι το θέμα στην μουσική; Δεν μιλάμε για καναπέδες.

 

Φιλε αν δεν μπορεις να ξεχωρισεις το modelling  απο την λαμπα σε blind test το θεωρεις εσυ σοφρων και πρακτικο να πληρωσεις ενα καρο λεφτα για μια ιδεα χωρις πρακτικη εφαρμογη(αφου δεν το ακους?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αν δεν μπορεις να ξεχωρισεις το modelling  απο την λαμπα σε blind test το θεωρεις εσυ σοφρων και πρακτικο να πληρωσεις ενα καρο λεφτα για μια ιδεα χωρις πρακτικη εφαρμογη(αφου δεν το ακους?).

 

Πως προεξοφλείς με τόση βεβαιότητα ότι εγώ, ο Χ, ο Ψ δεν μπορούμε να ακούσουμε την όποια διαφορά σε ένα blind test; Έχει αποδειχθεί καθολικά ότι δεν ξεχωρίζουν και δεν το 'χω πάρει χαμπάρι; Και μεταξύ ποιού modelling με ποιόν λαμπάτο; Και από πότε το όποιο αποτέλεσμα ενός blind test αποτελεί πλήρη απόδειξη πρακτικής ανωτερότητας; Και επαναλαμβάνω, από πότε το πρακτικό είναι το κύριο ζήτημα στην αγορά gear;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως προεξοφλείς με τόση βεβαιότητα ότι εγώ, ο Χ, ο Ψ δεν μπορούμε να ακούσουμε την όποια διαφορά σε ένα blind test;

 

Φιλε αν δεν μπορεις να ξεχωρισεις το modelling  απο την λαμπα σε blind test το θεωρεις εσυ σοφρων και πρακτικο να πληρωσεις ενα καρο λεφτα για μια ιδεα χωρις πρακτικη εφαρμογη(αφου δεν το ακους?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως προεξοφλείς με τόση βεβαιότητα ότι εγώ, ο Χ, ο Ψ δεν μπορούμε να ακούσουμε την όποια διαφορά σε ένα blind test; Έχει αποδειχθεί καθολικά ότι δεν ξεχωρίζουν και δεν το 'χω πάρει χαμπάρι; Και μεταξύ ποιού modelling με ποιόν λαμπάτο; Και από πότε το όποιο αποτέλεσμα ενός blind test αποτελεί πλήρη απόδειξη πρακτικής ανωτερότητας; Και επαναλαμβάνω, από πότε το πρακτικό είναι το κύριο ζήτημα στην αγορά gear;

 

Η συντριπτικη πλειοψηφια δεν μπορει...εσυ ισως εισαι στις εξαιρεσεις αυτο δεν το ξερω.Αν εσυ η οποιοσδηποτε μεσα απο τρια τεσσερα δειγματα πχ αναγνωριζεις ποιο ειναι το αναλογικο πεταλι ποιο το ψηφιακο....ποιο ειναι το amp modelling και ποια η λαμπα κτλ κτλ  τοτε αξιζει να παρεις κατι τετοιο.Οπως λες και εσυ δεν μιλαμε για καναπεδες μιλαμε για ηχο.Αν δεν εισαι σιγουρος οτι μπορεις να βρεις ποιο ειναι ποιο δεν εχει νοημα να σκας ενα καρο λεφτα.Σκεψου ακομα οτι οτι και αποτελεσμα να βγαλει το τεστ αν στο βαλουν μετα απο μια βδομαδα(το ιδιο) εισαι σιγουρος οτι θα δωσεις τις ιδιες απαντησεις?(σωστες η λαθος).

ΑΝ λοιπον η απαντηση σου ολα ειναι ναι τοτε οντως ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ενα τετοιο gear.Διαφορετικα δινεις ενα καρο λεφτα για κατι που αντικειμενικα δεν ακους ξεκαθαρα ουτε εσυ ο ιδιος.Πως το κοβεις αυτο...ειναι  λογικο? Εσυ το gear με μαρουλοφυλλα θα το πληρωσεις η με χρηματα?Θεωρεις πρακτικο και λογικο να δωσεις τρελα λεφτα για κατι που δεν χρειαζεσαι(και προπαντως αντικειμενικα δεν ακους)?

 

Εγω παντως το κεφαλι μου δεν θα το κοβα.....εσυ ::)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου