Προς το περιεχόμενο

DIY Matsumin Valvecaster Pedal True bypass


aldebaran1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ'αρχας να χαιρετήσω τον συνονόματο Αδριανό!!

 

Λοιπόν...

Η δική μου κατασκευή είναι όπως έχω πει δύο valvecaster σε σειρά και το καθένα έχει το δικό του ρυθμιστικό έντασης, έτσι ώστε να μην έχω θέμα όταν περνάω απο το ένα κανάλι στο άλλο.

Ξεκινώντας από αριστερά, το πρώτο pot είναι το gain και το δευτερο είναι το volume του πρώτου (ας πούμε καθαρού) καναλιού. Το τρίτο και το τέταρτο είναι το gain και το volume του δευτερου καναλιού αντίστοιχα, ενώ τα τρία τελευταία pots είναι equalizer για ρύθμιση bass, middle και treble.

theoctapus έχεις απόλυτο δίκιο, τα relays είναι για το switching των καναλιών γιατι θεώρησα οτι το να κάνω περα-δωθε το σήμα μέσα απο καλώδια και footswitches θα ήταν μια έξτρα πηγή θορύβου. Τα relays λειτουργούν με διακοπτόμενη γη (και όχι θετική ταση), είναι συνδεδεμένα σε true bypass και: το δευτερο relay προσθέτει σε σειρά το δεύτερο (ας πούμε βρώμικο) κανάλι, ενώ το πρώτο bypassάρει ΟΛΟ το κύκλωμα (βίτσιο αυτουνου που το σχεδίασε...).

Τα πρώτα δύο διακοπτάκια από αριστερά, ενεργοποιούν πρώτο και δευτερο relay, ενώ είναι εν παραλλήλω συνδεδεμένα με το βύσμα του footswitch. Το τρίτο διακοπτάκι απλά κάνει bypass το equalizer.

Οι φωτογραφίες είναι πριν το τελειώσω, και λείπουν πολλά πράγματα σε σχέση με το πως είναι τώρα (έχει προστεθεί ένας πυκνωτής στο τροφοδοτικό, η πλακέτα του equalizer, τα καλώδια για το footswitch, και οι γραμμές του σήματος έχουν αντικατασταθεί με ομοαξονικά υψηλής ποιότητας).

Όσο για τα σχηματικά του, για την ώρα είναι κάτι πρόχειρα χειρόγραφα με "ιερογλυφικά", που δεν τα καταλάβαινα ούτε εγώ μετά από τόσο καιρό. Υπόσχομαι όμως οτι κάποια στιγμή θα τα φτιάξω σε ηλεκτρονική μορφή και θα τα μοιραστώ μαζί σας.

 

Πίσω στη δουλειά τώρα μη μας πάρουν χαμπάρι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτό θα πει παράλληλες διαδρομές  ;D

 

Διάβαζα σε κάποιο αμερικάνικο φόρουμ για το matsumin valvecaster και μια αναζήτηση στο γκουγκλ μ' έφερε εδώ. Κοιτάω την ημερομηνία και δεν το πίστευα. Σκέφτομαι να το δοκιμάσω κι εγώ κάποια στιγμή, αν μη τι άλλο τα 9 ως 12 Volt είναι αρκετά πιο δελεαστικά για πειραματισμούς απ'τα 220++

 

Είδα αυτά τα βίντεο, μου φάνηκαν πολύ ενδιαφέροντα κι είπα να τα μοιραστώ μαζί σας

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ρε παιδια βρηκα κατι σχεδια για το Matsumin Valvecaster και το εφτιαξα αλλα δε λειτουργει.

Χρησιμοποιησα μια ecc83 που ειχα.Μηπως δεν κανει η λαμπα?Νομιζω οτι ειναι αντιστοιχη της 12AU7-12AX7.

Γνωριζει κανεις κατι η μηπως ειναι λαθος το σχεδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει κανεις κατι η μηπως ειναι λαθος το σχεδιο?

 

...ποιό σχέδιο?

 

σήκωσέ το (το y@μηuένο  ;D) να το δούμε  :)

 

H ECC83 είναι σωστή (είναι η ευρωπαϊκή ονομασία της 12ΑΧ7).

Τώρα αν είναι καμμένη, είναι άλλο θέμα. Την δοκίμασες σε κάποιο ενισχυτή? ανάβουν τα νήματα? Παίζει?

Την πιθανότητα να έκανες εσύ κάτι λάθος την απορρίπτεις?

Τσέκαρες ένα ένα τα σημεία?

Είδες για ψυχρές κολλήσεις?

Μέτρησες τάσεις?

 

πές και τίποτα...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρόμαξα όταν είδα τα video! κροκοδειλάκια , μετασχηματιστής και ένα μετέωρο χέρι ...δεν έμοιαζε δύσκολο το ατύχημα...

 

τελικά βλέπω εδώ http://www.beavisaudio.com/projects/ValveCaster/

ότι παίρνει  9 volt ,ουφ  ;D

 

ενδιαφέρον και απλό φαίνεται και αυτό που άκουσα μου άρεσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια βρηκα κατι σχεδια για το Matsumin Valvecaster και το εφτιαξα αλλα δε λειτουργει.

Χρησιμοποιησα μια ecc83 που ειχα.Μηπως δεν κανει η λαμπα?Νομιζω οτι ειναι αντιστοιχη της 12AU7-12AX7.

Γνωριζει κανεις κατι η μηπως ειναι λαθος το σχεδιο?

 

δες αυτό εδώ http://www.diystompboxes.com/smfforum/index.php?PHPSESSID=e3d7bfd38cb71ef8c19d9ddb5ed1db14&topic=63479.msg500563#msg500563

δυστυχώς δεν γνωρίζω αρκετά για να σε βοηθήσω με τις λυχνίες 

μελέτησε το biasing της ecc83 και της 12AU7 και προσπάθησε να τροποποιήσεις το σχέδιο .

ανέβασε το σχέδιο που ακολουθείς και ίσως  να σε βοηθήσει κάποιος γνώστης. Στείλε και ένα pm στον wremir που κατέχει  παραπάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια βρηκα κατι σχεδια για το Matsumin Valvecaster και το εφτιαξα αλλα δε λειτουργει.

Χρησιμοποιησα μια ecc83 που ειχα.Μηπως δεν κανει η λαμπα?Νομιζω οτι ειναι αντιστοιχη της 12AU7-12AX7.

Γνωριζει κανεις κατι η μηπως ειναι λαθος το σχεδιο?

Φιλε Gregory το σχεδιο λειτουργει με ολη την οικογενεια των προενισχυτριων 12ay7 12au7 12at7 12ax7 απλα στη δικια μου κατασκευη για να λειτουργησει καλα με 12au7 του εδωσα 12V τροφοδοσια. Εγω χρησιμοποιησα το σχεδιο που εχει linkαρει ο Insectius και δουλευει μια χαρα.

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Το σχεδιο που δοκιμασα ειναι αυτο http://www.beavisaudio.com/projects/ValveCaster/

Δεν ξερω γιατι δε δουλεψε με την ecc83,επισης δοκιμασα και 12at7 12ax7 απο εναν fender που εχω.Παλι τιποτα

Τα νηματα αναβουν σε 9 αλλα και 12 v.Εχει ενα βομβο αλλα τιποτα παραπανω.

Εκανα τισ κολησεις πανω στη βαση της λυχνιας και οχι σε πλακετα.

Τσεκαρισα τα κολληματα και γενικα οι κολλησεις μου ειναι σωστες.

Ισως παιζει κατι με τους πυκνωτες γιατι εχω βρει διαφορες παραλλαγες

χρησιμοποιησα τους εξης

C1 0.01uF

C2 0.047uF

C3 0.47uF Electrolytic

C4  0.01uF

Σκεφτομουν να φτιαξω αυτο το σχεδιο.Το γνωριζει κανεις?

 

Untitled-8_copy.jpg.c880a3005e7818ce1452385b08a179be.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης αν καποιος που το εχει φτιαξει μπορει να μου δωσει τη λιστα των εξαρτηματων,γιατι μαλλον εκει εχει γινει το λαθος.

Ειναι σωστα αυτα τα υλικα?

trurl_pagecontent-12.gif.4c11e1251dc90ab2a04dbcf400fec5ff.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταξα τα παλια υλικα,το εφτιαξα παλι απο την αρχη και τωρα δουλευει.

Ισως κατι απο τα υλικα ηταν χαλασμενο η καποια ψυχρη κοληση.

Βεβαια εχει καποιο θορυβο αλλα ετσι κι αλλιως το εκανα πολυ γρηγορα και ουτε καν σε σασι για να στερεωσω τα υλικα.Μονο με τα καλωδια.Το δικο σας εχει καποιο βομβο?

Δεν εχει παρα πολυ Overdrive θα ελεγα Crunch θυμιζει περισσοτερο

Τωρα το δοκιμασα με ακουστικα,αυριο ελπιζω να καταφερω να το ακουσω και στον ενισχυτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου