Προς το περιεχόμενο

DIY Matsumin Valvecaster Pedal True bypass


aldebaran1986

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα Gregory...

 

Η τροφοδοσια παιζει τεραστιο ρολο στον θορυβο που θα σου βγαλει το κυκλωμα σου (αν βγαλει...). Τι τροφοδοσια χρησιμοποιησες;

Θες ενα σταθεροποιημενο τροφοδοτικο που να μπορει να σου δωσει τουλαχιστον 150mA για τα νηματα της λυχνιας. Αν το τροφοδοτικο αδυνατει να καλυψει αυτη τη καταναλωση, τοτε ειναι πολυ πιθανο να εχεις έντονη παρεμβολη απο θορυβο 50Hz στο σημα σου. Εγω στο δικο μου την επαθα απο κακοσχεδιασμενη τροφοδοσια, γι αυτο στο λέω...

Αλλιως, τσεκαρε την κατασκευη σου για ψυχρες κολλησεις.

 

Οσο για το overdrive, θα πρεπει να ακουσεις εναν ζεστο και σκοτεινο ηχο, οχι υπερβολικα παραμορφωμενο. Αν θελεις πιο πολυ παραμορφωση απο το valvecaster, φτιαξε κι αλλο ενα σε σειρα, ή οδηγησε το με ενα αλλο booster. Εγω πλεον εχω ενσωματωσει και ενα DS1 clone μεσα στο δικο μου και παίρνω μεγαλη ποικιλια ηχων, απο ζεστα καθαρά, μέχρι αρκετα σφιχτη παραμόρφωση.

 

Περιμένουμε αποτελέσματα! ...και καμμια φωτογραφια όταν το τελειώσεις.

 

Φιλικα

Α.Τ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το εχω φτειαξει κι εγω με λαμπα ECC82 Philips. Προσθεσα εναν διακοπτη ακομη ο οποιος επειλεγει στην καθοδο του 1ου μισου της λαμπας αν θα περασει απο το pot οπως στο σχεδιο η μεσα απο μια αντισταση 50Κ. με αυτον τον τροπο μπορω να επιλεξω αναμεσα σε clean Boost και overdrive( αναλογα με την προεπιλεγμενη θεση του gain pot) ωστε να εχω καθαρο boost h overdrive χωρις να σκυβω για το pot!

1965562_10202611757126810_1624067627_o.thumb.jpg.4cc2fcbbde398413f99072297a7cd00b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου