Προς το περιεχόμενο

Telecaster kai overdrive ήχος για ρυθμικό παίξιμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα μπαίνω κατευθείαν στο ψητό..παλιοτερα ειχα κιθαρα με δυο διπλους και γενικως ειχα βρει τον ηχο μου..πλεον την αλλαξα με μια τελε και παρατηρω οτι στα ρυθμικα εχω χασει την διαυγεια που υποτιθεται οτι οι μονοι δίνουν..για οβερντραιβ εχω το sd-1..η κιθαρα μου φοράει dimarzio twang King..παίζω κυριως post punk...χωρις να με τρελαινουν τα πολλα πριμα που σε τρυπανε..

 

να υποθεσω μια λυση στο ερωτημα μου για το ιδανικο οβερντραιβ να ειναι ενα tubescreamer και απειρο ψαξιμο με τον ενισχυτη του στουντιο..θελω ομος να επιταχυνω την διδικασια γιαυτο καθε γνωμη δεκτη..ΓΙΑΥΤΟ:

 

Ιδανικο ντραιβ για ρυθμικο παιξιμο σε μια τελε

 

ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ενισχυτη εχεις?

 

Δεν παιζουν καλα ολα τα od με ολους τους ενισχυτες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..παλιοτερα ειχα κιθαρα με δυο διπλους και γενικως ειχα βρει τον ηχο μου..πλεον την αλλαξα με μια τελε και παρατηρω οτι στα ρυθμικα εχω χασει την διαυγεια που υποτιθεται οτι οι μονοι δίνουν..

Μπορεί να μην βοηθάει πολύ η απάντησή μου, αλλά μήπως τη "λύση" την αναφέρεις μόνος σου στην πρώτη πρόταση??

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο studio παιζω με σουπερ ριβερμπ..στο σπιτι με ρολαντ κιουμπ..

 

μερικεσ φορες χρησιμοποιω τον νεκ για να μου δωσει τα μεσαιο -μπασα αλλα ο ριβερμπ τρελενεται και η διαυγεια δεν υφισταται..χαμηλώνω γκειν και τονε στο πεταλι μετα ακουγομαι θαμπος..

 

παω στην μπριτζ θεση πειραζω το εκουαλιζερ αλλα και παλι δεν εχο το σταρατο ήχο των μεσαιων που ψάχνω για το ρυθμικο μου παιξιμο..

 

ενοειται οτι λιντ ι κιθαρα τα σπαει σε ολεσ τισ θεσεις..

με το ρυθμικο εχω θεμα και δεν θελω να μπω στην διαδικασια αλλαγης μαγνητων ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα και παλι δεν εχο το σταρατο ήχο των μεσαιων που ψάχνω για το ρυθμικο μου παιξιμο..

 

 

ε βρες ενα πεταλι που να εχει μεσαια και ανεβασε τα,σιγα το προβλημα... ;)

 

ειναι θεμα γουστου απο οτι καταλαβαινεις (εγω ας πουμε επαιζα χρονια με sf & bf και SD1 και δεν ειχα ποτε μου προβλημα με τα od ρυθμικα μου )   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Tube Screamer μπορεί να σε αφήσει περισσότερο ανικανοποίητο από το sd-1 ανάλογα και σε ποιον ενισχυτή το χρησιμοποιείς.

Όταν λες "Post Punk", τίνος ο ήχος σε ενδιαφέρει περισσότερο; Υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ π.χ. των Zounds, των Mecano ή των Chameleons.

Επίσης το overdrive το χρησιμοποιείς μόνο του ή μαζί με κάποιο chorus - flanger - delay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υποθεσω μια λυση στο ερωτημα μου για το ιδανικο οβερντραιβ να ειναι ενα tubescreamer και απειρο ψαξιμο με τον ενισχυτη του στουντιο..θελω ομος να επιταχυνω την διδικασια γιαυτο καθε γνωμη δεκτη..ΓΙΑΥΤΟ:
Το TS μάλλον δεν είναι η λύση, προσωπικά το έχω δοκιμάσει παίζοντας αντίστοιχα πράγματα και ο ρυθμικός ήχος γινόταν ολίγον τι λασπώδης. Θα πρότεινα να άκουγες μερικά marshall clone πετάλια σε συνδιασμό με το eq του ενισχυτή σου, ίσως είναι καλύτερη λύση εν προκειμένω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικεσ φορες χρησιμοποιω τον νεκ για να μου δωσει τα μεσαιο -μπασα αλλα ο ριβερμπ τρελενεται και η διαυγεια δεν υφισταται..χαμηλώνω γκειν και τονε στο πεταλι μετα ακουγομαι θαμπος..

 

παω στην μπριτζ θεση πειραζω το εκουαλιζερ αλλα και παλι δεν εχο το σταρατο ήχο των μεσαιων που ψάχνω για το ρυθμικο μου παιξιμο..

 

ενοειται οτι λιντ ι κιθαρα τα σπαει σε ολεσ τισ θεσεις..

με το ρυθμικο εχω θεμα και δεν θελω να μπω στην διαδικασια αλλαγης μαγνητων ... 

 

Μπορείς, όμως, να κάνεις μια μόντα, που έκανα και εγώ στην tele μου και να παίζουν οι 2 μαγνήτες σε σειρά (περίπου σαν 1 διπλός θα ακούγεται):

http://www.noiz.gr/index.php?topic=189872.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=189995.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πεταχτω και εγω σαν τσουτσου και να πω οτι τα drive μου(απο overdrive μεχρι fuzz) με την telecaster "βελτιωθηκαν" με τη προσθηκη ενος κομπρεσορα

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου