Προς το περιεχόμενο

Telecaster kai overdrive ήχος για ρυθμικό παίξιμο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να πεταχτω και εγω σαν τσουτσου και να πω οτι τα drive μου(απο overdrive μεχρι fuzz) με την telecaster "βελτιωθηκαν" με τη προσθηκη ενος κομπρεσορα

+ 123

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πεταχτω και εγω σαν τσουτσου και να πω οτι τα drive μου(απο overdrive μεχρι fuzz) με την telecaster "βελτιωθηκαν" με τη προσθηκη ενος κομπρεσορα

 

αν παιζεις με μεγαλο ενισχυτη ειναι must ετσι κι αλλοιως ο comp με telecaster.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς, όμως, να κάνεις μια μόντα, που έκανα και εγώ στην tele μου και να παίζουν οι 2 μαγνήτες σε σειρά (περίπου σαν 1 διπλός θα ακούγεται):

 

+1. Η συγκεκριμενη μοντα κοστιζει ελαχιστα (μια αλλαγη διακοπτη/προσθηκη push pull) και πιθανον να σε βοηθησει να φερεις τον ηχο στα μετρα σου.

Και σε καθε περιπτωση, ειναι αλλος ενας ηχος που θα εχεις στη διαθεση σου - προσωπικα παιζω αρκετα συχνα σε αυτη τη θεση στην τελε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο αυτο το mod Που λεει ο odis Και ο mustafank ιδικα για διστορσια και φαζ! με χαλαει λιγο που δινει λιγα μπασα αλλα κλαι μαιν

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα ο Dimarzio Pre B-1 για την δική σου περίπτωση, εφόσον χρειάζεσαι κυρίως μεσαία-μπάσα και λιγότερα πρίμα στην bridge θέση (η tele είναι συνήθως bright όργανο,ιδίως όταν πρόκειται με μονούς μαγνήτες). Και το ανάποδο στην neck θέση,δηλαδή λιγότερα μεσαία,περισσότερα μπάσα και ισοροπημένα πρίμα. Kάτι σαν τον Dimarzio Area T neck (Hum Free) ή τον S.D. Vintage Stack Rhythm. Αλλά αφού δεν θέλεις να αλλάξεις μαγνήτες τότε πάρε κάποιο καλό Equalizer πετάλι και κάνε ρυθμίσεις να χαμηλώσεις τα πρίμα. Επίσης παίξε οποσδήποτε και με το tone knob της κιθάρας.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φορούσες mini Humbucker στη Neck δε θα μιλούσαμε τώρα....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικες οι απαντησεις σας...να απαντησω σε μερικα ερωτηματα..

zounds ειναι η τρελα μου..το μπορντ μου εχει το sd-1,dd3,cry baby,tuna melt

θεωρω οτι θα ηταν χρήσιμος ενας κομπρεσοράς και βρισκω τον dyna comp φτηνα..

 

επίσης αργοτερα οταν θα γίνει το επόμενο σετάρισμα της θα την κάνω πάραλελ..μου αρεσε παρα πολυ..

 

βεβαια και ο μινι στο νεκ είναι μι απολυ καλη λύση αφου οταν είχα κιθαρα με διπλους έπαιζα με νεκ και λιγο τσιμπιμενα τα πριμα στο εκουαλαιζερ..

 

και οπως είπα χρειάζομαι υπομονή..

οσο περναει ο καιροσ γουσταρω περισσοτερο την τελε μου με αυτα και μάυτα..

οσο γινεται πιο δυσκολη να την καταλαβω τοσο μαρεσει..

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε ενοχλεί το βζζζ των μονοπηνιακών μαγνητών θα σε συμβούλευα να μην τους αλλάξεις.

Επίσης θα πρότεινα να δοκιμάσεις και κάποιο chorus ταυτόχρονα με overdrive (και compressor αν δεις ότι σου αρέσει το αποτέλεσμα). Το πόσο έντονη θα είναι η παρουσία του chorus θα το αποφασίσεις εσύ με το δικό σου αφτί.

Αν υπάρχει δυνατότητα να δοκιμάσεις και κάποιο Marshall τύπου JCM800 ή κάτι αντίστοιχο τέλος πάντων, μπορεί το αποτέλεσμα να είναι κοντά σ' αυτό που ψάχνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον κομπρεσορα διασε αυτο το θρετν οπως και διποτε!

http://www.noiz.gr/index.php?topic=881.0

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@xrisosmike

Κατά τη γνώμη μου η tele για ακορντάδικο παίξιμο θέλει ψάξιμο σε όλα της, από τεχνική μέχρι πείραγμα του tone της, δοκιμές με διαφορετικά πετάλια και ενισχυτή, και φυσικά πείραγμα στα knobs όλων αυτών (συμφωνώ για κομπρέσορα btw) γιατί (για να το πω μπακαλίστικα) είναι μια κιθάρα με πληθωρικό, πλούσιο ήχο στη μια χορδή (για αυτό ακούγεται τόσο ωραία στα lead), άρα αν παίζεις με πολλές χορδές μαζί μπορεί να έχεις κάποια στιγμή ένα αποτέλεσμα too much.

 

Φυσικά εκατοντάδες θρυλικοί κιθαρίστες παίζουν όλα τα συγγενή με τα γούστα σου είδη, από punk και post-punk μέχρι shoegaze, με tele, κάτι που σημαίνει νομίζω ότι απλώς θέλει κι άλλο ψάξιμο και εξοικείωση με την tele σου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου