Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Kurzweil PC3!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλες και φίλοι του noiz!! Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω πως από την Κυριακή είμαι ένας χαρούμενος κάτοχος ενός Kurzweil PC3 61..  ;D

 

Και τώρα στο θέμα μας: Βοήθεια!!

 

Την Παρασκευή παίζω (το πρώτο μου ;D ;D) live και προσπαθώ απεγνωσμένα να φτιάξω έναν ήχο, και πιο συγκεκριμένα για το τραγούδι Bliss των Muse.. Έχω φτιάξει τους δύο ήχους που χρειάζονται, δηλαδή το Piano&Pad και το Lead και το θέμα τώρα είναι πώς θα κάνω το crossfade μεταξύ τους.. Έφτιαξα λοιπόν ένα Setup (η Korg αν δεν κάνω λάθος τα λέει Combis και η Yamaha Multis ή κάπως έτσι) όπου έχω τους ήχους και αρχικά σκέφηκα να ρυθμίσω ένα expression pedal έτσι ώστε όταν το ανεβάζω από την μία να κατεβαίνει το piano στην ένταση και από την άλλη να ανεβαίνει το lead αλλά σκέφτηκα πως ακόμα και αν γίνεται δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να το προγραμματίσω.. Οπότε κατέφυγα στην άλλη λύση, που είναι να ρυθμίσω δύο sliders για την ένταση σε κάθε ήχο και την ώρα που παίζω να έρθει κάποιος από τα παιδιά και να μου κάνει το crossfade με τον παραδοσιακό τρόπο. Το πρόβλημά μου (όχι και πολύ σημαντικό, το ξέρω, αλλά είμαι τελειομανής, τι να κάνουμε?) είναι ότι στο lead έχω τρια εφφέ, ένα Insert το οποίο είναι chorus και δύο aux, ένα reverb και ένα Delay. Οπότε λοιπόν, όταν βάζω τον ήχο στο setup μαζί με το piano και τα pads ενώ το chorus ακόμα υπάρχει, δεν ακούω το delay και το reverb είναι μάλλον master fx του setup ή κάτι τέτοιο.. Γιατί δεν μεταφέρεται το delay μαζί με τον υπόλοιπο ήχο όταν τα βάζω στο setup? Συγχωρέστε με για το μακροσκελές και (μάλλον) ανούσιο ποστ μου αλλά ώντας πλήρης αρχάριος (με τα synthesizer, όχι με τη μουσική ;D) και με τη δύναμη του PC3 στα χέρια μου νιώθω λίγο χαμένος.. Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!!

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

Για την αλλαγή των ήχων εντός του Setup ειναι προτιμότερο να χρησιμοποιήσεις κάποιο Switch Controller (εχεις 3 Footswitch και 10 Programmable Switches που μπορείς να αναθέσεις) και όχι τα Sliders, όπου το προγραμματιζεις στην εντολή MUTEZN (CC149 νομίζω) με value 127 στο Zone που θέλεις να κάνεις mute και 0 στο άλλο που θες να κανεις unmute. Πιο εύχρηστο είναι να κανεις την αλλαγή με κάποιο από τα Footswitch. Έτσι με ένα πάτημα με το πόδι έχεις την αλλαγή που θέλεις.

Αν χρειάζεσαι το Fade In/Fade Out, τότε αναθέτεις το volume (CC7) των 2 Zones σε ένα Slider, μόνο που για το ένα από τους δύο ήχους το κάνεις να λειτουργεί ανάποδα (δηλ. scale -100% και add 127).

Για το θέμα με την αλλαγή στον ήχο όταν βάζεις ένα program σε Setup, καλό είναι να ξεκινάς πάντα να φτίαχνεις το Setup σου έχοντας ως αρχικό το Setup 126 Internal Voices, και κάθε νέο Zone που προσθέτεις να κάνεις ImportZone απο το Setup αυτό.

 

Για τις βασικές λεπτομέριες, ξέρεις.. πολυ μελέτη στο manual, στο KnowledgeBase και στα video tutorials στο Site της Kurzweil http://kurzweil.com/knowledgebase/pc361/, και να είσαι σίγουρος ότι έχεις περάσει την τελευταία έκδοση του λογισμικού στο όργανο (και το αντίστοιχο τελευταιο manual). Επίσης μέσα στη βδομάδα κυκλοφορεί η έκδοση 2.1 :) οπότε να το παρακολουθείς για το update).

 

Καλα παιξίματα λοιπόν και με το καλό το πρωτο live!!! :)

 

 

 

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο κερδιζουν σε ποιοτητα τα kurzweil αλλο τοσο χανουν σε δυσκολια στη στη χρηση .  :-\

Δυσκολία στο να δημιουργήσεις έναν ήχο από το μηδέν ίσως ναι, αλλά στις λειτουργίες ως controller δύσκολα να βρεις κάτι πιο εύχρηστο με τις δυνατότητες που σου δίνει. Το σετάρεις πολύ εύκολα και γρήγορα κατά τη γνώμη μου, και το Menu στo Setup Mode είναι πολύ καλά δομημένο ακριβώς για το σκοπό αυτό: να ελέγχεις ό,τι θέλεις με όποιο τρόπο θέλεις.

Εννοείται ότι η μελέτη του manual και η εκτενής ενασχόληση είναι απαραίτητη σε όλα τα όργανα!

 

Forgive me Lord for I have synthed..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ThS ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Το κατάφερα τελικά!! ;D Τι κάνω όμως αν θέλω να το αναθέσω σε expression pedal? Επίσης, τι ακριβώς κάνει αυτή η παράμετρος "Add" που είπες?

 

Αν κατάλαβα καλά, είπες να έχω ένα setup με μόνο έναν ήχο που θέλω και μετά στο setup που θέλω να φτιάξω να κάνω import το layer από το προηγούμενο setup? Πήγα στο 127 - clear setup, έβαλα σε ένα layer το lead και όλα καλά, και τα εφφέ είχε και τα πάντα. Και όταν πήγα στο άλλο setup, έσβησα το προηγούμενο layer που είχα το lead και έκανα import από το clear setup τότε πάλι το έχασε το delay, ενώ το chorus παραμένει!! Τι συμβαίνει?

 

(φαίνεται σαν να είμαι κανένας μετανάστης και να μιλάω σπαστά ελληνικά έτσι όπως γράφω.. ;D ;D)

 

Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθειά σου!! Και εννοείται ότι το διαβάζω το manual, αλλά δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου να το ψάξω καλά για να βρω πως γίνεται.. ;)

 

Φίλε davidoff, αν ένας 15χρονος μπορεί να το χειρίζεται ως το πρώτο του synth και χωρίς να έχει διαβάσει το manual τότε δεν θα είναι και τόσο δύσκολο.. ;) Ειλικρινά υπάρχουν στιγμές που προτιμώ να δουλεύω με το interface του PC3 παρά με τον Editor στον υπολογιστή.. ;D

'Cause I was Raised on Rock...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Φίλε davidoff, αν ένας 15χρονος μπορεί να το χειρίζεται ως το πρώτο του synth και χωρίς να έχει διαβάσει το manual τότε δεν θα είναι και τόσο δύσκολο.. ;) Ειλικρινά υπάρχουν στιγμές που προτιμώ να δουλεύω με το interface του PC3 παρά με τον Editor στον υπολογιστή.. ;D

wow με κανεις να ντρεπομομαι τωρα  :-[ ισως πρεπει να το ψαξω καλυτερα η αληθεια ειναι οτι δεν το εχω για αυτο το λογο και δεν το εχω ψαξει και τοοοοσο πολυ  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οσο κερδιζουν σε ποιοτητα τα kurzweil αλλο τοσο χανουν σε δυσκολια στη στη χρηση .  :-\

Εξαρτάται από τη σχέση που έχει ο χρήστης μ'αυτού του είδους τα μηχανήματα. Ισχύει για όλα τα μηχανήματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

...καλημέρα και καλή Άνοιξη να έχουμε.

Να μην ανοίγω νέο θέμα.

Το νέο update είναι εδώ για PC3 / PC3K

 

http://americanmusicandsound.com/news/KUR/KUR_MAY_2012/KUR_NEWS_MAY12.html

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα φίλες και φίλοι του noiz!! Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω πως από την Κυριακή είμαι ένας χαρούμενος κάτοχος ενός Kurzweil PC3 61..  ;D

 

Και τώρα στο θέμα μας: Βοήθεια!!

 

Την Παρασκευή παίζω (το πρώτο μου ;D ;D) live και προσπαθώ απεγνωσμένα να φτιάξω έναν ήχο, και πιο συγκεκριμένα για το τραγούδι Bliss των Muse.. Έχω φτιάξει τους δύο ήχους που χρειάζονται, δηλαδή το Piano&Pad και το Lead και το θέμα τώρα είναι πώς θα κάνω το crossfade μεταξύ τους.. Έφτιαξα λοιπόν ένα Setup (η Korg αν δεν κάνω λάθος τα λέει Combis και η Yamaha Multis ή κάπως έτσι) όπου έχω τους ήχους και αρχικά σκέφηκα να ρυθμίσω ένα expression pedal έτσι ώστε όταν το ανεβάζω από την μία να κατεβαίνει το piano στην ένταση και από την άλλη να ανεβαίνει το lead αλλά σκέφτηκα πως ακόμα και αν γίνεται δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να το προγραμματίσω.. Οπότε κατέφυγα στην άλλη λύση, που είναι να ρυθμίσω δύο sliders για την ένταση σε κάθε ήχο και την ώρα που παίζω να έρθει κάποιος από τα παιδιά και να μου κάνει το crossfade με τον παραδοσιακό τρόπο. Το πρόβλημά μου (όχι και πολύ σημαντικό, το ξέρω, αλλά είμαι τελειομανής, τι να κάνουμε?) είναι ότι στο lead έχω τρια εφφέ, ένα Insert το οποίο είναι chorus και δύο aux, ένα reverb και ένα Delay. Οπότε λοιπόν, όταν βάζω τον ήχο στο setup μαζί με το piano και τα pads ενώ το chorus ακόμα υπάρχει, δεν ακούω το delay και το reverb είναι μάλλον master fx του setup ή κάτι τέτοιο.. Γιατί δεν μεταφέρεται το delay μαζί με τον υπόλοιπο ήχο όταν τα βάζω στο setup? Συγχωρέστε με για το μακροσκελές και (μάλλον) ανούσιο ποστ μου αλλά ώντας πλήρης αρχάριος (με τα synthesizer, όχι με τη μουσική ;D) και με τη δύναμη του PC3 στα χέρια μου νιώθω λίγο χαμένος.. Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!!

 

Φίλε μία απορία. Πως κατάφερες να φτιάξεις τον ήχο του bliss? βασικά το παίζεις η με arpeggiator? γιατι να το παιξεις οκ. αλλά κανονικά είναι με arpeggiator. γιαυτο ρωτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου