Προς το περιεχόμενο

καρτα ηχου- κονβερτορας


THEOD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας

ενδιαφέρομαι για αγορα καρτα ηχου- κονβερτορα για 10 με 16 καναλια χρηση.

Σκεφτόμουν για 1 matric hallo uln 8  και μια uln2 αλλα εχω καλες προενυσχυσεις και θα πανε χαμενες

με αυτη την καρτα.

Μετα εβλεπα την καρτα Lynx AES16 με τον κονβερτορα  Lynx Studio Aurora 16 που ειναι μια σχετικα οικονομική λυση .

Τι αλλο θα μπορούσατε να μου προτείνετε θελω να κανω καλη αναβάθμιση μεχρι 6-7000 ευρω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς οτι έχεις καλές προενισχύσεις και θα πάνε χαμένες?

Τι ακριβώς έχεις?

 

 

1 Grace Design - m801

1 focus octapree (περιστασιακα μεχρι να παρω κατι καλύτερο)

 

το λεω γιατι η metric halo απο οτι ξερω εχει τέλειες προενυσχησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έγινα κάτοχος της SSL Alpha Link μαζί με την Madi κάρτα και μπορώ να πω πως είμαι ενθουσιασμένος! 24 άριστα i/o και απροβλημάτιστη λειτουργία!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα έγινα κάτοχος της SSL Alpha Link μαζί με την Madi κάρτα και μπορώ να πω πως είμαι ενθουσιασμένος! 24 άριστα i/o και απροβλημάτιστη λειτουργία!  ;)

 

 

thanks man

θα το τσεκαρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση που βρήκες είναι πολύ καλή, αν θες πιο "πριμάτο" conversion μπορείς να κοιτάξεις την λύση της Apogee ad16x με το firewire option (δυστηχώς δεν γνωρίζω αν το firewire της συγκεκριμένης λύσης είναι αξιόπιστο).

 

Θες μόνο εισόδους?

Μέχρι πιο sample rate σε ενδιαφέρει?

 

Μπορείς να πας σε adat-spdif λύσεις με φθηνά "οχήματα" και καλούς converters αν θες να είσαι στα 10 κανάλια.

 

Π.χ emu 1212m με ua2192 στο spdif και aurora 8 στο adat, ή m-audio 2626 με τον ua στην spdif και την aurora 16 στiς 2 adat θύρες. Ειδικά η τελευταία λύση σου δίνει 26in/outs με πολύ καλό conversion ακόμη και από τα 8 in της m-audio (αν βάλεις trs καρφί στα xlr/trs combo jacks της κάρτας, το σήμα πάει κατευθείαν στον converter και "προσπερνά" τους ενσωματωμένους pres της m-audio.)

+ότι θα μπορείς να "παίξεις" με Protools. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λύση που βρήκες είναι πολύ καλή, αν θες πιο "πριμάτο" conversion μπορείς να κοιτάξεις την λύση της Apogee ad16x με το firewire option (δυστηχώς δεν γνωρίζω αν το firewire της συγκεκριμένης λύσης είναι αξιόπιστο).

 

Θες μόνο εισόδους?

Μέχρι πιο sample rate σε ενδιαφέρει?

 

Μπορείς να πας σε adat-spdif λύσεις με φθηνά "οχήματα" και καλούς converters αν θες να είσαι στα 10 κανάλια.

 

Π.χ emu 1212m με ua2192 στο spdif και aurora 8 στο adat, ή m-audio 2626 με τον ua στην spdif και την aurora 16 στiς 2 adat θύρες. Ειδικά η τελευταία λύση σου δίνει 26in/outs με πολύ καλό conversion ακόμη και από τα 8 in της m-audio (αν βάλεις trs καρφί στα xlr/trs combo jacks της κάρτας, το σήμα πάει κατευθείαν στον converter και "προσπερνά" τους ενσωματωμένους pres της m-audio.)

+ότι θα μπορείς να "παίξεις" με Protools. ;)

 

 

Η χρηση ειναι 90% για ακουστικα οργανα, λογικα πρεπει να χρειαζεται  ψιλό sample rate

οπως επίσης πρέπει να γίνεται και αληθινο a/d conversion .

Mε λιγα λογιΑ θελω κατι που να μη λυσσαξω να το αλλάξω σε δυο χρονια

ευχαριστω πολυ haryy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αληθινό" conversion έχω ακούσει μόνο από τον Prism dream ad ο οποίος έδινε στα αυτιά μου τρισδιάστατο ήχο όπως περίπου είναι ο αναλογικός.

Άρα αν θες το ultimate, κατ' εμέ πας σε αυτή την εταιρεία με κάτι όπως αυτό

http://www.dolphinmusic.co.uk/product/7533-prism-ada-8xr-firewire-i-o-module.html?locale=de_DE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου