Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για monitors - για χρήση με e-drums


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Τέλος να επαναλάβω ότι κάποιες φορές είναι καλύτερο να κόψεις για λίγο

..το τσιγάρο και το φαγητό εξοικονομώντας το απαραίτητο ποσό πηγαίνωντας κατ ευθείαν στην καλύτερη λύση της ανάγκης που καλείσαι να ικανοποιήσεις..Στην περίπτωσή σου οι λύσεις που σου πρότεινε ο Yameth..

 

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις και το χρόνο σου - είναι ένας χώρος που δεν έχω ασχοληθεί, με αρκετές τεχνικές λεπτομέρειες, και καλό είναι να μαθαίνει κανείς...

 

Διάβασα προσεκτικά τι είπες, και με βοήθησαν αρκετά. Το lx4 (2.1) πρέπει να σκεφτώ επίσης που προτείνει ο φίλος πιο πάνω - λίγο πιο οικονομικό και πιο εύκολο να στηρίξεις τους δορυφόρους στο rack. Απλά σκέφτομαι αν το sub είναι λίγο μουντό, δηλαδή γεμίζει μεν τον χώρο αλλά εγώ προταρχικά θέλω να ακούω καθαρά τη μπότα, όχι πχ μπάσα που έχει η dance μουσική και να τρίζει το σπίτι...

 

Για τα bx8, θα πάρω βάσεις αν τα επιλέξω τελικά. Μπορώ να τα έχω 1.5μ απόσταση, απλώς δεν ξέρω αν η 'λογική' θέση τους (δημιουργώντας ένα ισοσκελές τρίγωνο μεταξύ αυτών και εμένα) μπορεί να έχει πρόβλημα γιατί κάπου εκεί (στη νοητή ευθεία) είναι τα πιατίνια της ντραμς, και σίγουρα δεν θέλεις να 'βρίσκουν' σχεδόν κάθετα στην επιφάνειά τους ... Θα κοιτάξω προσεκτικά αν συμβαίνει αυτό.. ->

 

χ_____χ

_ο___ο

___ε

 

χ=ηχείο

ο=πιατίνι (crash)

ε=εγώ :)

 

[χοντρικά το σχεδιάγραμμα, δεν θα είναι ακριβώς έτσι, απλά για να σχηματοποιήσω το πρόβλημα]

 

Έχω 'παρκάρει' τη ντραμς στην ταράτσα ενός φίλου που παίζουμε αυτές τις μέρες και δεν μπορώ να το κοιτάξω τώρα, αλλά θα το δω αύριο. Αν τα τοποθετούσες δεξιά και αριστερά, και ελαφρώς πίσω (κοιτώντας εμένα πάντα)?

 

Οι λύσεις που προτείνει ο yameth δεν είναι ακριβότερες, ίσα ίσα το pm-10 είναι φτηνότερο (αλλά παίρνεις ένα μόνο ... περίπου 280 το δίνει ο θωμάς). Το yamaha dtx monitor (ms50), 2.1 e-drum monitor, είναι ίδια τιμή (350ευρώ), αλλά πολύ λιγότερα watt (50w, 8αρι sub και 2 20w δορυφόροι, 3-way ο καθένας, 4, 2, και 1 ίντσα). Το κακό είναι πως κανένα από αυτά τα συστήματα δεν υπάρχει στην Ελλάδα, και άρα δεν μπορώ να τα ακούσω. Διστάζω λίγο να αγοράσω κάτι τέτοιο χωρίς να μπορώ να το ακούσω καθόλου, αν και το σκέφτομαι.

 

 

ΥΓ. Ευχαριστώ πάλι για το χρόνο σας, όταν τελικά πάρω κάτι θα γράψω ένα review με καμιά photo και τις εντυπώσεις.... Αρκεί να καταλήξω σε αυτό το κάτι :) ... Σε site του εξωτερικού, πολλοί προτείνουν το εξής μοντέλο με πάθος: http://www.thomann.de/thoiw8_artikel-188583.html

 

Με αυτό βγαίνεις και live σε σχετικά μικρό χώρο, αν και δεν με ενδιαφέρει τόσο εμένα .. Σκέφτομαι αν θα άξιζε πχ τα 200-250 παραπάνω ευρώ ... Έτσι γίνεται συνήθως και καταλήγεις να δίνεις πολλά περισσότερα από όσα υπολόγιζες, και δεν θέλω να την πατήσω πάλι έτσι :) ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Καλό θα ήταν πριν αγοράσεις κάτι να το ακούσεις γιατί δεν μπορώ να φανταστώ practice με ήχο που για κάποιο λόγο δεν σε ικανοποιεί..και τον οποίο λόγο μόνο τα αυτιά σου ίσως θα ξέρουν...Κρίμα πάντως (από την στιγμη που οι τιμές είναι παραπλήσιες) να μην μπορείς να ν έχεις μια "ζωντανή" επαφή με τις ειδικές λύσεις..(αθάνατες ελληνικές αντιπροσωπείες)

Όσο για τον "μπούσουλα" μην ανησυχείς...με πειραματισμό θα βρεις την βέλτιστη θέση με τις λιγότερες παραχωρήσεις...Η θεωρεία την στιγμή της συναντησής της με την πράξη ..ανοίγει τα πόδια όσο χρειάζεται τις περισότερες φορές...:wink:

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν πριν αγοράσεις κάτι να το ακούσεις γιατί δεν μπορώ να φανταστώ practice με ήχο που για κάποιο λόγο δεν σε ικανοποιεί..και τον οποίο λόγο μόνο τα αυτιά σου ίσως θα ξέρουν...Κρίμα πάντως (από την στιγμη που οι τιμές είναι παραπλήσιες) να μην μπορείς να ν έχεις μια "ζωντανή" επαφή με τις ειδικές λύσεις..(αθάνατες ελληνικές αντιπροσωπείες)

Όσο για τον "μπούσουλα" μην ανησυχείς...με πειραματισμό θα βρεις την βέλτιστη θέση με τις λιγότερες παραχωρήσεις...Η θεωρεία την στιγμή της συναντησής της με την πράξη ..ανοίγει τα πόδια όσο χρειάζεται τις περισότερες φορές...:wink:

 

Χε χε .. καταλαβαίνω τι λες. Πάντως αυτό που λες για τις αντιπροσωπείες έχεις δίκιο, και θα το τονίσω εδώ γιατί ξέρω πως διαβάζει την σελίδα αρκετός κόσμος.

 

Καλά, το pm-10 θα το φέρει η roland στην Ελλάδα, απλά υπάρχει μια καθυστέρηση κάποιων μηνών (στην Ευρώπη κυκλοφορεί). Βέβαια, θα κοστίζει 30% πιο ακριβά όπως συνήθως, αλλά τουλάχιστον θα μπορούμε να το ακούσουμε.

 

Ο Νάκας πάντως, κακώς δεν έχει φέρει το ms50 τουλάχιστον κατά την γνώμη μου. Αν όχι για οτιδήποτε άλλο (πληρότητα στην γκάμα που προσφέρει), θα πούλαγε σίγουρα. Είναι φτηνό, πρακτικό, και το βασικότερο αξεσουάρ της yamaha για τα ηλεκτρονικά της drums. ¶μεσος ανταγωνισμός δεν υπάρχει (roland pm-3 = 913 ευρώ από αντιπρόσωπο), τουλάχιστον μέχρι το pm-10, και πάλι δεν είναι το ίδιο (το ms50 δένει στο rack, είναι 2.1 σύστημα κλπ).... Πιστεύω πως αν το είχε όμορφα δεμένο σε ένα μοντέλο στην έκθεση, αρκετοί που θα έβαζαν το χέρι στην τσέπη να αγοράσουν μια e-drums της yamaha, θα έπαιρναν και το ms-50... Θα το αγόραζαν και πολλοί με roland μοντέλα.

 

Τέσπα, ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα, απλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ ...

 

Με βλέπω με τα bx8a, που τα άκουσα εν τέλει και έμεινα ικανοποιημένος. ¶σε που μετά από ορισμένες ηχογραφήσεις με τα ντραμς και ένα φίλο μπασίστα, έχω μείνει άναυδος διαπιστώνοντας το αυτονόητο - πόσο καλό ήχο γράφουν τα ηλεκτρονικά τύμπανα με απίστευτη ευκολία. Με βλέπω να ξεθάβω κιθάρες, να αγοράζω μια μικρή κονσόλα, και να μπαίνω στο trip του μικρού studio αργά ή γρήγορα ...

 

Χμμμ ... κοιτάω το αναλόγιό μου, και σκέφτομαι αν το γυρίσω οριζόντια ίσως θα έκανε μια καλή και φτηνή βάση για το κάθε μόνιτορ ;-) ... Το χει δοκιμάσει κανείς; (τα σχετικά ακριβά αναλόγια, μαύρα μεταλλικά στα 20-25ευρώ, αυτά που καμιά φορά οι ταβέρνες χρησιμοποιούν σαν stand για τον τιμοκατάλογο! ... λέτε να αντέχει 10κιλά ηχείο??? :)

 

t.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

χε χε... έχεις αναγάγει την πατέντα σε επιστήμη βλέπω...

Πληροφοριακά οι καλές βάσεις χαρακτηρίζονται από την στιβαρότητα τους και την ικανότητά τους να απομονώνουν τους κραδασμούς, με την χρήση ειδικών ακίδων πάνω στις οποίες εδράζονται οι ίδιες αλλά κατά περίπτωση και τα ηχεία πάνω σ' αυτές..

τώρα βέβαια είναι ψιλά γράμματα όλα αυτά (μια καλή βάση που θα στοιχίσει σχεδόν όσο τα ηχεία σου ας πούμε, ξεφεύγει από τις ανάγκες σου...) και καλό είπαμε είναι να πειραματίζεσαι ειδικά όταν αυτό γίνεται ανέξοδα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χε χε... έχεις αναγάγει την πατέντα σε επιστήμη βλέπω...

Πληροφοριακά οι καλές βάσεις χαρακτηρίζονται από την στιβαρότητα τους και την ικανότητά τους να απομονώνουν τους κραδασμούς' date=' με την χρήση ειδικών ακίδων πάνω στις οποίες εδράζονται οι ίδιες αλλά κατά περίπτωση και τα ηχεία πάνω σ' αυτές..

τώρα βέβαια είναι ψιλά γράμματα όλα αυτά (μια καλή βάση που θα στοιχίσει σχεδόν όσο τα ηχεία σου ας πούμε, ξεφεύγει από τις ανάγκες σου...) και καλό είπαμε είναι να πειραματίζεσαι ειδικά όταν αυτό γίνεται ανέξοδα...[/quote']

 

Και επειδή η επιστήμη βασίζεται στο πείραμα, έκανα κιόλας το πρώτο ;-) ..

 

Πήρα μερικούς τόμους εγκυκλοπαίδειας, και τις έβαλα σε μια στοίβα πάνω στο αναλόγιο γυρισμένο οριζόντια ... Πρέπει να ζυγίζουν λιγότερο από τα 12 σχεδόν κιλά κάθε bx8a, αλλά τελοσπάντων το αναλόγιο έμοιασε να σηκώνει το βάρος τους εύκολα ενώ όταν το τράνταξα λίγο ήταν σταθερό.

 

Το καλό είναι πως με το αναλόγιο μπορείς να ρυθμίσεις το ύψος. Σε βάσεις studiomonitor που έχω δει (τις ultimate) είναι στάνταρ το ύψος.

 

¶ραγε τα studio ηχεία, σαν τα bx8a πχ, είναι εντελώς flat η βάση τους; Μπορείς να τα βάλεις σε 'κοινά' speaker stands ή θες studio monitor βάσεις; Βιδώνουν δηλαδή σε stands, ή απλά 'κάθονται';

 

Τέσπα.. Θα βρεθεί η άκρη. Στο κάτω κάτω βάζω όλη την εγκυκλοπαίδεια σε 2 στοίβες και πάνω τους τα ηχεία :) - τόσο χαρτί θα απορροφάει τους κραδασμούς μια χαρά, και θα έχει και ενδιαφέρουσα αισθητική. Από τότε που βγήκε το wikipedia, οι εγκυκλοπαίδειες έχασαν την πρακτική τους αξία, πρέπει να βρούμε άλλες χρήσεις !

 

 

t.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sub των lx είναι αρκετά καλό sub.Αλλά εσύ θές active sub, το οποίο σου δίνει ακριβώς τη νότα.Έχει όμως και 600+ ευρώ της m-audio το active.

 

¶ν σε ικανοποίησαν τα bx πάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το sub των lx είναι αρκετά καλό sub.Αλλά εσύ θές active sub' date=' το οποίο σου δίνει ακριβώς τη νότα.Έχει όμως και 600+ ευρώ της m-audio το active.

 

¶ν σε ικανοποίησαν τα bx πάρτα.[/quote']

 

Το sbx sub της m-audio έχει περίπου 450 ... Για την ακρίβεια, 385+φπα από Ελίνα, 439 από θωμά ...

 

Αλλά αν πάρω τα bx8 μου φαίνεται λίγο περιττό να προσθέσεις sub, άσε που δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω τόσα λεφτά. Τα ηλεκτρονικά drums τα βλέπω σαν προσωρινή λύση (έστω για 1-2 χρόνια) μέχρι να μπορέσω κάποια στιγμή να έχω κατάλληλο χώρο και να πάρω ένα αξιοπρεπές ακουστικό σετ.

 

Με βλέπω να καταλήγω στα bx8a τελικά.. Νομίζω ο ήχος της μπότας είναι ικανοποιητικός, και πιο στακάτος και καθαρός από ότι ενός subwoofer. Θα είναι λίγο περίεργο ίσως να σου έρχεται από μια πηγή στο ύψος των αυτιών (και όχι από κάτω όπως είναι το 'φυσικό') αλλά τι να κάνουμε, κάπου πρέπει να υπάρξει συμβιβασμός.

 

Μπορεί κάποιες 'ειδικές' λύσεις, φτιαγμένες ειδικά για ήχο ηλεκτρονικών τυμπάνων να είναι καλύτερες και πιο πρακτικές, αλλά διστάζω να αγοράσω κάτι χωρίς να μπορώ να το ακούσω πριν... Εν τέλει, αν όντως μπορώ να βρω τα bx8a στα 360ευρώ (που μου έχει πει ένας φίλος), νομίζω ότι σε αυτήν την τιμή (που ήδη πλησιάζει το max που θέλω να διαθέσω) δεν θα βρω πολύ καλύτερες λύσεις....

 

Μπορώ άλλωστε να τα πουλήσω τα bx8a στο μέλλον σχετικά εύκολα φαντάζομαι, ίσως με μια τιμή γύρω στα 250-300 ευρώ, αν χρειαστεί βέβαια.

 

Θα δείξει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα μια αγγελία στο site με τα bx8 στα 250...

 

το ξέρω, την είχα δει αλλά αφορά τα bx8, όχι τα bx8a (διαφορετικοί drivers, kevlar στο woofer των χαμηλών κλπ). Όχι πως ξερω πολλα και καταλαβαινω την διαφορά, αλλά είναι πιο καινούριο και αναβαθμισμένο μοντέλο, λογικά θα είναι καλύτερο.

 

Πάντως είχα στείλει ένα pm στο παιδί που πούλαγε τα bx8 από εδώ, αλλά δεν μου απάντησε ποτέ :) .. Μπορεί να είναι τόσο καλά που να το μετάνοιωσε ;-)

 

 

t.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου