Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση μαγνητών les paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρα.

Θα ήθελα άν γνωρίζετε, να μου πείτε ποιά είναι η ρύθμιση του ύψους των μαγνητών γιά gibson les paul, κατα την gibson δηλαδή τί προτείνει η εταιρεία, αφού η κιθάρα δεν συνοδευόταν από manual όπως η fender που δίνει κάποιες κάποιες ρυθμίσεις ανά τύπο μαγνητών. έψαξα στο site της gibson και δεν βρήκα κάτι "επίσημο", εκτός από ένα άρθρο όπου αναφέρει:best advice is to start with a gap of 1/16 inch between bridge pickup and strings and 3/32 inch between neck pickup and strings. Καί υπογράφει ο κ.Dave Hunter.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχει "σωστό" ύψος μαγνητών και μην βασίζεσαι σε κανένα manual.Plug in την κιθάρα σου στον ενισχυτή,πιάσε και ένα κατσαβίδι και βρες ΤΟ ΔΙΚΟ σου "sweet spot".  ;)

 

Αν παρ'όλα αυτά θες σώνει και καλά τις προτεινόμενες ρυθμίσεις,θα ψάξω να βρω ένα manual να σου πω... (αν και δεν θυμάμαι καν αν γράφει προτεινόμενες ρυθμίσεις)

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει "σωστό" ύψος μαγνητών και μην βασίζεσαι σε κανένα manual.Plug in την κιθάρα σου στον ενισχυτή,πιάσε και ένα κατσαβίδι και βρες ΤΟ ΔΙΚΟ σου "sweet spot".  ;)

 

Αν παρ'όλα αυτά θες σώνει και καλά τις προτεινόμενες ρυθμίσεις,θα ψάξω να βρω ένα manual να σου πω... (αν και δεν θυμάμαι καν αν γράφει προτεινόμενες ρυθμίσεις)

 

+1

 

Αρκετή πληροφορία υπάρχει και εδώ.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακο αν θυμαμαι καλα μου ειχε πει ο Ντουκας στα Γιαννενα, ο νεκ περιπου 5 χιλιοστα απο τις χορδες και ο μπραιτ στα 2,5 περιπου. Ετσι για να εχεις ενα μπουσουλα.

Το καλυτερο ομως ειναι αυτο που σου γραφει ο S9F.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε'ιναι η πρώτη φορά που έπιασα να κάνω κάποιες ρυθμίσεις μόνός μου, και έτσι ΄θελω κάποιον μπούσουλα, έτσι και για ακαδημαϊκούς λόγους, και μετά απ'αυτό ενοείτε θά προσαρμόσω κατά τα γούστα μου.

Τώρα όσων αφορά τις πληροφορίες του άλλου post αναφέρετε σε burstbuckers, ενώ εγώ φοράω paf 57 humbuckers, το αναφέρω γιατί ίσως έχει διαφορά.

Όσων αφορά τις ρυθμίσεις του κ.Ντούκα μου κάνει εντύπωση ή διαφορά με αυτές του άρθρου που ανέφερα πιό πάνω, κάνωντας μετατροπή από inch σε μμ 1/16" είναι 1.52μμ για bridge και 3/32" είναι 2.32μμ για neck. Είναι σχεδόν διπλάσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάποιες γενικότητες...

 

Δεν υπάρχει όπως προειπώθηκε ακριβές και σωστό ύψος μαγνητών στην κιθάρα σου. Υπάρχουν όμως κάποιοι περιορισμοί. Αν οι μαγνήτες είναι υπερβολικά κοντά στις χορδές θα επηρεάζεται αρνητικά το sustain της κιθάρας. Σε ακραίες περιπτώσεις θα επηρεάζεται και το intonation (η κιθάρα θα φαλτσάρει).

 

Έχοντας υπόψιν τις παραπάνω γενικότητες, θα πρέπει όμως να γνωρίζουμε ότι οι PAF style μαγνήτες είναι από τους λιγότερο "μαγνητικούς". Είναι πολύ λιγότερο μαγνητικοί και από τους μονούς μιας Fender. Αυτός είναι και ο λόγος που στα factory settings η Gibson σχεδόν "κολλάει" τον bridge μαγνήτη στις χορδές. Από 'κει και πέρα η διαφορά ύψους μεταξύ bridge και neck pickup εξασφαλίζει την ισορροπία στο volume μεταξύ των διαφορετικών θέσεων της κιθάρας.

 

Προσωπικά ακολουθώ τo 1/16 για τον bridge και παίζω με τον neck μέχρι να είμαι ικανοποιημένος από την ισορροπία στο volume μεταξύ των θέσεων.

 

Σου παραθέτω και μια συμβουλή από το tech της Gibson...προτείνω επίσης να ακολουθήσεις τη σειρά με την οποία προτείνει το setup, δηλ. πρώτα relief, μετά action, μετά το ύψος μαγνητών...

 

Hi I'm David the final inspector at Gibson Memphis. I can give you the factory spec info. on our setups. You will need a mechanics rule to do this properly.

 

To check neck relief: fret the low E at the first and 15th fret (not 12th) reach to the 7th fret and tap string. There should be a small space between string and fret - no thicker than a piece of paper. Do the same with the high E.

 

ACTION: fret low E at first fret and measure the distance from the bottom of the to the top of the 15th fret. It should be 5/64". Do the same with the high E, measurement should be 3/64". Now measure the string height at the nut; underside of the string to the top of the fret. Low E and A should measure 2/64", D and G =1.5/64" and B and high E = 1/64". If string height at nut is correct, recheck string height at 12th fret with strings open. Measurement for low and high E's should be the same as measurement taken at the 15th.

 

Pickups: Fret low E at 22nd fret and measure pickup height from underside of string to point on pickup closest to string. Bridge pickup should be 3/64" (ελάχιστα πιο χαμηλά από το 1/16"), neck pickup should be 4/32". Fret high E at 22nd fret, distance for both pickups should be 3/32".

 

Play test: Play every string at every fret checking for buzzes. Bend High E string 1 and 1/2 steps, beginning at the sixth fret and ending at 22nd, checking for "choking" and to make sure string stays in nut notch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακο αν θυμαμαι καλα μου ειχε πει ο Ντουκας στα Γιαννενα, ο νεκ περιπου 5 χιλιοστα απο τις χορδες και ο μπραιτ στα 2,5 περιπου. Ετσι για να εχεις ενα μπουσουλα.

Το καλυτερο ομως ειναι αυτο που σου γραφει ο S9F.

 

 

Σου γραψα τι μου ειπε ο αλλος αλλα ξεχασα να σου γραψω οτι εγω μια cort semi που εχω και τη Φροσω που ειναι αυτης της κατηγοριας τους μαγνητες 1,5-2 και 2,5-3  τους εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου γραψα τι μου ειπε ο αλλος αλλα ξεχασα να σου γραψω οτι εγω μια cort semi που εχω και τη Φροσω που ειναι αυτης της κατηγοριας τους μαγνητες 1,5-2 και 2,5-3  τους εχω.

Thank's for the tip.

Αλλά για πες, γιατί έπεσα κάτω απ'τα γέλια, η Φρόσω είναι κιθάρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου