Προς το περιεχόμενο

Dunlop Ultraglide 65 String Conditioner


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το Dunlop Ultraglide 65 String Conditioner? Κάνει δουλειά ή τζάμπα θα δώσω τα λεφτά?

 

Πώς ακριβώς χρησιμοποιείται? :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς το Dunlop Ultraglide 65 String Conditioner? Κάνει δουλειά ή τζάμπα θα δώσω τα λεφτά?

 

Πώς ακριβώς χρησιμοποιείται? :roll:

 

Τζάμπα θα τα δώσεις!! :P :D :D

 

Ρε συ, με το Fast Fret δεν είσαι ικανοποιημένος; :D

 

Πιστεύω ότι δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να κερδίσουμε 1-2 ώρες ζωής από τις χορδές μας, καλύτερα 5-6 ευρώ (*) παραπάνω το μήνα για φρέσκες χορδές :wink:

 

 

5-6 ευρώ είναι 3 πακέτα χορδές κιθάρας, και 2 πακέτα τσιγάρα, έτσι για να έχουμε ένα μέτρο. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χρησιμοποιώ... για το αν κάνει κάτι, σχετικό είναι! Για εμένα, κάνει ψιλοπράγματα. Τα δάχτυλα μου ιδρώνουν πολύ οπότε δεν μπορεί να κάνει και πολλά πράγματα.

 

Απλά καθαρίζεις τις χορδές (ενα-δυο περάσματα στην κάθε χορδή) και μετά τις σκουπίζεις. Βέβαια το κάτω μέρος της χορδής (αυτό που ακουμπάει το μπράτσο) δεν καθαρίζει άμεσα με αυτό.

 

Στην πραγματικότητα η σωστή λύση (ή τουλάχιστον αυτή που εφαρμόζω εγώ) είναι αλλαγή χορδών κάθε -περίπου- 10 ώρες παιξίματος. Αν για κάποιο λόγο θέλω να κρατήσω λίγο παραπάνω τις χορδές τότε τις καθαρίζω με το dunlop

 

Έχε στο νου σου ότι πριν τελειώσει το υγρό από το μπουκαλάκι θα έχει καταστραφεί το πανινο μέρος που καθαρίζει τις χορδες! ¶ρα κάνεις μια απλή πατέντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5-6 ευρώ είναι 3 πακέτα χορδές κιθάρας' date=' και 2 πακέτα τσιγάρα, έτσι για να έχουμε ένα μέτρο. 8)[/quote']

Ποιες χορδές κοστίζουν 2€? Τελευταία αγορά που έκανα (μαζική) από τον Γερμανο 3€ καναν οι Pyramid και 4 oi Vinci... και άλλα 20 μεταφορικά.

 

Η απορία είναι μπας και βρω φτηνότερη λύση :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδες ειναι ΠΑΜΦΘΗΝΕΣ (ειδικα απο www.ebay.com) οποτε τετοιες πατεντες μονο μπερδεμα και κακο ηχο φερνουν :twisted:

 

Εχω βαρεθει να βλεπω κιθαριστες να ψαχνουν για το "καλυτερο" ξυλο,τους "καλυτερους" μαγνητες,την "καλυτερη" κιθαρα & τον "καλυτερο" ενισχυτη & το "καλυτερο" καλωδιο.. ,οταν βασικα αυτο που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζονται ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ χορδες.... :roll:

 

Ενα σετακι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ χορδες ειναι το ΣΙΓΟΥΡΟ διαβατηριο για καλυτερο ηχο.... :wink:

 

Α,παρεμπιπτοντως χορδες με περισσοτερες απο 10 ωρες παιξιματος ειναι για το π...ος :lol: εκτος κι αν παιζεις μπάσο....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μαζικές αγοράς αξίζουν οι Webstrings που έχει αναφέρει από παλιά ο SF.

 

Πολλοί κιθαρίστες ξεχνάνε το κάτω μέρος των χορδών, εκεί που μαζεύεται όλη η μπίχλα και χαλάει και τα τάστα!

 

Ο σωστός τρόπος καθαρισμού, είναι: πιάνουμε την κάθε χορδή χώρια, με πανάκι και παράλληλα με την ταστιέρα τρίβουμε με παλλινδρομικές κινήσεις... :P

 

Το τι θα μείνει πάνω στο πανάκι δεν περιγράφεται...

 

Αν το κάνει αυτό κάποιος κάθε 1 ώρα παιξίματος, θα έχει τουλάχιστον αξιοπρεπή ήχο χορδής μετά από 10-15 ώρες... μετά είναι για τη μπουγάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μαζικές αγοράς αξίζουν οι Webstrings που έχει αναφέρει από παλιά ο SF.

 

παντως και οι αγορες κανονικων brands απο www.ebay.com τα ιδια στοιχιζουν πανω κατω... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι αλλα μην περιμενεις να φτιαξει τον πλεον παιγμενο ηχο σου απλα ''λαδωνει'' τις χορδες και παιζεις πιο ευχαριστα απ'οτι θα παιζες πανω στον στεγνο ιδρωτα σου,επισης αλλο ενα καλο ειναι οτι εχει πολυ μεσα και θα σου κρατησει αρκετα αλλα το κακο ειναι τρωγεται ευκολα το υφασμα πανω στο στομιο οταν το χρησιμοποιεις συχνα.αυτην την εμπειρια εχω εγω

το θεωρω καλυτερο απο το fast fret

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν το Fast Fret ή είναι μάπα, ή εγώ δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ, γιατί με το που το βάζω πάνω στις χορδές αφήνει χνούδια...

 

παντως και οι αγορες κανονικων brands απο www.ebay.com τα ιδια στοιχιζουν πανω κατω... :wink:

 

Έχεις να μας προτείνεις κανένα καλό ebay store?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΨΑΞΕ ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΕΚΝΟΝ ΜΟΥ :wink: :lol:

 

Ολα καλα ειναι (τσεκαρε και το feedback) απλα αγοραζε απο αυτα που εχουν τις καλυτερες τιμες (& μεταφορικα) :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου