Προς το περιεχόμενο

Βάψιμο Κιθάρας (Πάλι..)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Το θέμα όπως φαίνεται και από τον τίτλο είναι χιλιοειπωμένο.. Αλλά θα ήθελα αυτήν την φορά να μην αναλωθούμε σε λεπτομέρειες όπως αν επηρεάζεται ο ήχος του ηλεκτρικού οργάνου κτλ.. Έχω διαβάσει πολλά ανάλογα posts στο forum και σχεδόν όλα χάνουν το νόημα ανάμεσα σε διαφωνίες και γενικότητες.

 

Μπαίνω στο θέμα... Έχω μια φθηνή κιθάρα και θέλω να πειραματιστώ σε ερασιτεχνικό επίπεδο. Δεν με ενδιαφέρει να την αναλάβει επαγγελματίας, ούτε αν θα επηρεαστεί ο ήχος (είναι ούτως ή άλλως χάλια...). Έχω διαβάσει κάποια βιβλία, και έχω δει εκατοντάδες βίντεο περί του θέματος. Από αυτά έχουν προκύψει κάποιες απορίες σχετικά με τα υλικά βαφής και τον συνδυασμό αυτών.

 

Ήδη έχω αφαιρέσει από την κιθάρα το προηγούμενο χρώμα, τώρα είναι ένα γυμνό body. Η διαδικασία που σκοπεύω να ακολουθήσω είναι η εξής: sanding sealer, αστάρι, χρώμα, βερνίκι, γυαλιστικό.

 

[ΣΗΜΕΙΩΣΗ: δεν διαθέτω πιστόλι, οπότε περιορίζομαι σε spray και πινέλο, επίσης ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, οπότε θα πρέπει να περιοριστώ σε αναλώσιμα προσβάσιμα σε τοπικά καταστήματα χρωμάτων.]

 

ΑΠΟΡΙΕΣ (Είναι πολλές...)

 

1. το sanding sealer είναι το "γεμιστικό"; έτσι το ζητάω; τι να προτιμήσω νερού ή διαλυτικού;

 

2. εφόσον διαλέξω τύπο sealer, εξαρτάται ο τύπος ασταριού από τον τύπο sealer; και να ναι τι διαλέγω σε κάθε περίπτωση;

 

3.ομοίως ο τύπος χρώματος που θα διαλέξω (ακρυλικά, βερνικοχρώματα, αυτοκινήτου κτλ) εξαρτάται από τις προηγούμενες επιλογές; Εσείς τι προτείνετε; (πάντα σε spray..)

 

4.το "clear-coat" των Αμερικάνων σε τι υλικό αντιστοιχεί σε εμάς; όσα βερνίκια είδα στα τοπικά καταστήματα χρωμάτων και αυτοκινήτων, δεν γράφουν πουθενά πάνω clear coat, αλλά varnish.

 

5.Αν το clear coat είναι το βερνίκι, να προτιμήσω βερνίκι φανοποιών 2 συστατικών ή βερνίκι ξύλου;

 

Μετά από μια έρευνα αγοράς, κατάλαβα ότι στην Ελλάδα είναι αδύνατον να βρεις όλα τα παραπάνω προϊόντα από μία μόνο μάρκα, ώστε να πετύχεις 100% συμβατότητα υλικών. Για αυτό με έχει προβληματίσει ιδιαίτερα ο συνδυασμός τους καθώς ξέρω ότι υπάρχει περίπτωση περίεργων χημικών αντιδράσεων με συνέπειες στο τελικό φινίρισμα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγω φιλε εχω βαψει  με τις οδηγιες κ την βοηθεια του Μαραθωνα,παραθετω σχετικο λινκ.

 

http://www.customshop.gr/?page_id=310&lang=el

 

καλη επιτυχια κ καλη υπομονη...προσοχη με το σπρεΰ γιατι η ροη δεν ειναι ελεγχομενη...καλυτερο μερος για να βαψεις προτεινω καποιον εξωτερικο χωρο...οταν θα ξεκινησεις να βαφεις θα καταλαβεις το γιατι.... :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλό link, είχα επισκεφθεί το site και παλαιότερα, αλλά δεν το είχα προσέξει. Από υλικά τι χρησιμοποίησες;

dupli color χρωματα

color matic βερνικι 2Κ

γυαλοχαρτα( διαφορα νουμερα) ενδιαμεσα για να φευγουν οι ατελειες κ φυσικα μασκα για το προσωπο.εβαψα περυσι τον Ιουνιο ,στο μπαλκονι του σπιτιου μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα;

 

αν είσαι από Αθήνα στείλε μου μήνυμα prive να μου πεις από πήρες τα χρώματα!

Δεν ειμαι απο Αθηνα,αλλιως θα ερχομουν να σε βοηθησω (οπου μπορω) ;D ;D

 

Εκανα λαθη,αλλα οχι τραγικα (ευτηχως)...Αλλα προσωπικα δεν ξανακαθομαι να το κανω...too old for that shit... ;D ;D

312.thumb.jpg.3b8356318309cdb3c912cde514dccee2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα κ μια φωτο απο τα υλικα...τις αλλες τις εχω σβησει δυστηχως... :P :P

στην φωτο δυστηχως δεν φαινεται το ασταρι,ουτε ταινιες καλυψης κ γυαλοχαρτα...τα αγορασα μια βδομαδα αργοτερα... ;D ;D

798.jpg.bf4e2817ebabea45d612092cb5645c0f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαίνεται πολύ καλό. Μπράβο.. thnx για την βοήθεια

να σαι καλα... ;) ;)Αν το ξεκινησεις καλη επιτυχια σου ευχομαι...τα υλικα τα βρηκα σχετικα ευκολα.

Προσοχη:το βερνικι color matic ζει για περιορισμενο χρονικο διαστημα...μετα παπαλα,ειναι για πεταμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις σκετο ξυλο τωρα?δηλ.εξυσες μαζι με το παλιο χρωμα και το sealer?αν ναι εβαλες κι αλλο μπελα στο κεφαλι σου.

αν το σωμα δεν εχει "τρυπες", ροζους και χτυπηματα που θες να καλυφθουν ,τοτε το γεμιστικο δεν το χρειαζεσαι.

το sealer που λες εχω την εντυπωση πως ειναι το ασταρι (αν κανω λαθος παρακαλω να με διορθωσετε).

σιγουρα πρεπει να εχουν την ιδια "βαση" ολα τα υλικα ,ασταρι-χρωμα-βερνικη(ναι το clear coat ειναι το βερνικη).

τα χρωματα ακρυλικης βασης ,αργουν να στεγνωσουν,στην αφη θα ειναι οκ αλλα αν αφησεις το οργανο στην βαση του ,την αλλη μερα θα εχει σημαδια στα σημεια που ακουμπουσε,και αυτο θα συμβαινει για ποοοολυ καιρο (ισως 1 χρονο και βαλε..)

καλυτερη λυση τα χρωματα και βερνικια αυτοκινητου(πρεπει να στο φτιαξουν σε σπρευ και ειναι δυο συστατικων),εγω τουλαχιστον ακομα δεν βρηκα ετοιμο σε spray can εδω στην Θεσ/νικη.

προσοχη ..βαλε κανενα μασκακι οταν βαφεις μην πεις "ελα μωρε καθε μερα θα βαφω τι θα παθω με μια φορα",εναμιση μπουκαλι σπρει αδειασα και ειχα πονοκεφαλο τρεις μερες!

εκτος απο τα υλικα και καποιο χωρο θα χρειαστης κουραγιο ,υπομονη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου