Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Reverb pedal...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους...

Ψάχνω αρκετά αυτό το καιρό για ένα reverb πετάλι. Αρχικά το θέλω για να το συνδέω σε μικρόφωνο (για reverb στη φωνή ή σε πνευστά και σε κρουστά).

Μου είπαν πολλοί να κοιτάξω περισσότερο πετάλια όπως το Voicetone R1, το Nanoverb, το Lexicon Reverb και άλλα που είναι περισσότερο για φωνή και τέτοια, αλλά εγώ θέλω πετάλι κιθάρας γιατί στο μέλλον θα το χρησιμοποιήσω και σε κιθάρα...

Είδα αρκετά, και μου άρεσαν της EHX και το Hall of fame της TC. Μέχρι στιγμής το hall of fame με καλύπτει και οικονομικά (και μου αρέσει που έχει και αρκετές επιλογές).

 

Έχετε κάτι άλλο να προτείνεται; Καλή επιλογή γενικά το hall of fame;

Ευχαριστώ.

 

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάξιμουμ χρήματα που επιθυμείς και μπορείς να δώσεις; Kαι χρειάζεσαι μεγάλη ευελιξία από πλευράς διαφορετικών modes και presets, ή απλά έναν καλό ήχο; Kαι αν θες κάτι απλό, προς ποια κατεύθυνση; Προσομοίωση spring, plate, hall; Ρίξε και μια ματιά στα προηγούμενα θρεντς που εμφανίζονται από κάτω και στο ψαχτήρι.

 

Το Hall of Fame είναι πολύ ποιοτικό και σε καλή τιμή. Ισως να θες και την έκδοσή του που λανσάρισε χτες το Proguitarshop, το Trinity (ακριβώς το ίδιο αλλά με διαφορετικά δυο νέα modes).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Hall Of Fame ειναι πολυ "μουσικα ευηχο" (δεν βρισκω καλυτερο ορο για να περιγραψω το πως "ακολουθει" την καθε νοτα),και σε εξαιρετικη τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια με το διδυμάκι του, το Ηall of Fame. Aλλά είναι έκδοση που νομίζω πως μπορείς να προμηθευτείς αποκλειστικά από το Proguitarshop (που βοήθησε στην εξέλιξη των δυο νέων modes): http://proguitarshop.com/tc-electronic-trinity-reverb.html

 

Xάνεις όμως και δυο modes του Hall of Fame: το Αmbient και το Gate. Aλλά δεν είναι τόσο μεγάλη απώλεια, ειδικά μάλιστα γιατί και τα δυο νέα είναι πολύ ambient, αν και (α) το ambient mode του Hall of Fame είναι πολύ ήπιο κι όχι ladies and gentlemen we are floating in space, (β) το Gate μπορεί να σου φανεί πολύ χρήσιμο γιατί κόβει το wet εφφέ όταν σταματάς να παίζεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Hall of fame tc electronics θα συμφωνησω,το χω κ γω κανα δυο με τρεις βδομαδες κ ειναι ωραιο πεταλακι...εχει 10 ρεβερμπς πανω,εχεις κ ποικιλια για να παιξεις... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή επιλογή γενικά το hall of fame;

Ευχαριστώ.

 

 

hall of fame το μονο reverb που αρχισα να ''την βρισκω'' μετα απο πολυ καιρο...

 

εχει καμποσα καλα πραγματακια επανω του και μεσα του..

αν το δοκιμασεις και σου κοβει τις ουρες ΥΠΑΡΧΕΙ γιατρεια,εχει 2 trimακια μεσα τα οποια τα ρυθμιζεις να MHN ειναι true bypass και παιζουν οι ουρες του κανονικα,επισης ενισχυει και το σημα σου με αυτην την ρυθμιση η οποια ονομαζεται (Buffered Bypass) στο manual..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω το Digitech Hardwire Rv-7 Reverb και πραγματικα οπου το εχω χρησιμοποιησει με εχει αφησει 100% ευχαριστημενο . Το χρησιμοποιω κατα κυριο λογο (σχεδον παντα ) με ακουστικη και κατευθειαν μετα στην κονσολα . Το βρισκεις εδω πιο φθηνα απο το Thomann , και εγω ετσι το πηρα , σιγουρα ριχτου ενα look . Επισης υποτιθεται οτι εχει τους αλγοριθμους της Lexicon τωρα αν ισχυει αυτο η οχι δεν ξερω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κ δεν ανεφερες ακομη το budget που διαθετεις, θα προτεινω αυτο που απεκτησα τελευταια κ με εντυπωσιασε τοσο με τις επιλογες του οσο κ με την ποιοτητα του ηχου του: Dr. Scientist - Mini Reverberator.

Διαθετει : 2 spacious halls - 3 rooms - 3 metallic plates - 1 rotating speaker. Κ το καθε ενα απο αυτα με την επιλογη 2 ρυθμισεων της αρεσκειας σου για το decay time αναλογα τη θεση του κεντρικου switch.

Τσεκαρε το στον κο Γιουτουμπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου