Προς το περιεχόμενο

Led Zeppelin. Πόσο αυθεντικοί ήταν;


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 255
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ε ρε βαρβατίλα...

 

;D ;D ;D ;D

 

Κρίμα που αυτές θα γούσταραν κάποιον που καταλαβαίνει από Ζέπελιν, σαν εμένα ας πούμε. Εσείς βολευτείτε με cover μπάντες των Purple, έχει κάτι καλές σε σκυλάδικα και έχουν μούσια.

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ ευκαιριας ας βαλουμε και κανεναν δικο μας.

Ειχα ενημερωση με βιντεο (και τo μεταφερω), απο το φιλο Φωτη Αναγνωστου (που ζει πλεον μονιμα στην Ολλανδια), για συμμετοχη μιας απο τις μπαντες που παιζει, τους Houses of the Holy (Led Zeppelin tribute band), ως support act σε live των Uriah Heep προχθες 16/4.

 

 

 

ΥΓ Παιζει με το δικης του κατασκευης Eas Bass http://www.easinstruments.nl/index.php?id=7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ ευκαιριας ας βαλουμε και κανεναν δικο μας.

Ειχα ενημερωση με βιντεο (και τo μεταφερω), απο το φιλο Φωτη Αναγνωστου (που ζει πλεον μονιμα στην Ολλανδια), για συμμετοχη μιας απο τις μπαντες που παιζει, τους Houses of the Holy (Led Zeppelin tribute band), ως support act σε live των Uriah Heep προχθες 16/4.

 

 

 

ΥΓ Παιζει με το δικης του κατασκευης Eas Bass http://www.easinstruments.nl/index.php?id=7

 

Να του στειλεις χαιρετισματα απο εμενα του Φωτη (απο τα καλα μπασα που εχω παιξει )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fuZZed,gdevelek,pericles

Βιρτουοζοι...

Ναι σε κάποια μουσικά είδη είναι αυστηρό προαπαιτούμενο ένα μίνιμουμ τεχνικής και θεωρητικής κατάρτισης, στην ροκ, ιδιαιτέρα σε ποιο παλιές δεκαετίες, σίγουρα όχι.

Δεν θα μπορουσε ποτέ να σκασει μυτη ο jonnhy Ramone σε μία big band και να πει: γιαααα παίζω κιθάρα ,μήπως ενδιαφέρεστε ;

Ούτε θα περιμένει κανείς να καταλάβει ότι το χ έργο του σενμπεργκ δεν είναι μια τυχαία ακολουθία νοτων, αλλά υπάρχει συγκεκριμένη δομή και φόρμα.(αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να το απολαύσει....)

 

Διάνοιες...

Νομιζω ότι υπάρχουν προσωπικότητες που επηρέασαν και την μουσική αλλά και μελλοντικές γενιές μουσικών με έναν τέτοιο τρόπο που δύσκολα μπορεί να βρει κάποιος  αντικαταστάτη.

Ο κλαπτον για παράδειγμα είναι ζωντανός θρύλος στην ροκ, αλλά τι θα άλλαζε στην ιστορία της μουσικής  (πέρα από την εύλογη επιρροή του σε άλλους κιθαρίστες) αν έλειπε ; Φανταζομαι οχι πολλά.

Μπορεί κάποιος να πει το ίδιο , το ίδιο εύκολα για τον σενμπεργκ, τον Ντεμπισσι, τον μαιλς νταιΪβις ;

 

Πιστεύω λοιπόν ότι η ροκ έχει σαφώς λιγότερες , εάν όχι ελάχιστες τέτοιες προσωπικότητες διότι ως είδος δεν ήταν προσανατολισμένο 100% στην μουσική , συνδέθηκε με μύθους, συμπεριφορές, τρόπο ζωής,σοου, αλλά και στα θετικά του με κοινωνική και πολιτική παρέμβαση που άλλα είδη δεν είχαν.

 

Και ως εκ τούτου επιστρέφοντας στο πρώτο μου σχόλιο, δεν έχω την απαίτηση από τον page να μην κάνει λάθη επί σκηνής, ούτε να είναι ο ποιο ορίτζιναλ σύνθετης και ούτε το θεωρώ και κακό ;D

 

ρε waterfall 47 δευτερόλεπτα είναι όλο κι'ολο  ;D

για τον μάλερ ρε γαμώτο...

 

υ.γ:

έτυχε να συναντήσω για 5 λεπτά τον john paul jones ο τύπος είναι πραγματικά γλυκύτατος και μορφή.

Υπάρχουν δάσκαλοι σε ωδεία με πολύ περισσότερο ύφος και τουπέ από αυτόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το zootermmer παρεμπιπτόντως είναι μια σκ@#%πολη βρε αδερφάκι μου,

ούτε σε Μεξικανικο γουέστερν. πραγματικά μην σου τύχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναιιι, καλημέρα. Μ' ακούς; Α300 στα Πετράλωνα; Κώστας από Σούρμενα εδώ. Ναι που σαι φίλε, βάλε ακόμα μια ψήφο στους Ζέπελιν και από μένα.

 

Παππούλη Περικλή γέρασες κι ακόμα να καταλάβεις ροκ.

 

Η πλάκα είναι που προσπαθούν εδώ και 20 σελίδες να σε πείσουν.....

Λες και χέστηκα (γουιθ ολ ντιου ρισπεκτ) να πείσω να σου αρέσουν εσένα ή του Καταράχτη οι Ζεπ ή οι Περπλ ή οι Άμπα (μου αρέσουν και αυτοί) και πόσους πόντους μακρύτερους είναι η τεχνική (μέγεθος ή τεχνική; ) των Τζέθρο από τους Ζεπ. Άμα πάει έτσι αστα να πάνε. Λάτρεψα εκατοντάδες κουλούς.

 

Δεν πρόκειται να κάνω διάλογο. Καθότι (ένα ζαβό συνήθειο που χω στη κεφάλα μου) κάνω διάλογο όταν έχω εξασφαλίσει ότι με με τον συνομιλητή μου συμφωνούμε τουλάχιστον στα αξιωματικώς δεδομένα και προχωράμε από κει.

Εδώ δεν παίζει κάτι τέτοιο.....

 

Στο φινάλε..

Στον πλανήτη κατοικούν περίπου 6.5 δις άνθρωποι, πράγμα που συνεπάγεται τεράστια ποικιλία γούστων και αντιλήψεων. Αργά ή γρήγορα θα συναντήσει κανείς και κάποιους που θα θεωρούν τους Led Zeppelin ανάξιους της φήμης τους, ή τον Page απλώς υποφερτό κιθαρίστα. Τι να κάνουμε...  ;D

 

Νέστορα δεν είδα (πάλι) τη θέση σου. Πέταξες τρία βίντεο με υπόνοιες και χαζεύεις το μπάχαλο.

Μόνο στον γκομενοχαβαλέ επανήλθες.  ;)

 

Καλημέρα παίδες........

(Μουσική υπόκρουση το ΙΙ)

 

 

ΥΓ Ρε σεις, και μόνο τον John Paul Jones που είχαν (άντε και τον Bohnam), κατατάσσονται αυτόματα στα supergroups. 8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όταν είδα το όνομα του Schoenberg μέσα στο θρεντ, πήγα να ποστάρω κάτι, αλλά μετά αποφάσισα να ακολουθήσω τον φίλτατο Κώστα και να τα γράψω... 20 σελίδες είναι αυτές. Σε λίγο θα πηγαίνουμε για μπάνιο και θα πολεμάμε για "αξίες συνθετικές" ακόμη... παπαπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παππούλη Περικλή γέρασες κι ακόμα να καταλάβεις ροκ.

ΑΓΑΠΗΤΕ Κωστα πολλα χρονια θα ζησεις ,εχτες σε μελετουσαμε με την κλικα μας.

Τι να κανουμε νεε μου εμεις ζησαμε το ροκ στην εποχη του αυθεντικο ,ξεροσφυρι χωρις ειδημονες ..ετσι γιατι γουσταραμε .

Τωρα και πισω (30 χρονια )αν ελεγα οτι ειμαι ροκ θα ελεγα ψεμματα  ΚΑΙ ΟΤΙ ΞΑΝΑΒΛΕΠΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ειναι μια αναμνηση  και μονο οπτικοποιημενη η οταν ακουω κατι επισης απο τα παλια το ιδιο συναισθημα μου βγαινει.Εξ αλλου το ροκ ειναι μουσικη για τζοβενα οπως εσυ  :o :o.

Οσον αφορα τους ζεπ ειπαμε οτι τωρα πλεον τους βλεπω αλλοιως δεν επεβαλα την γνωμη μου σε κανενα ουτε και εχω τετοια προθεσηΑπλα  σαν παλιος μουσικος επισημανα τις ατελειες (μονο του Page  ) σε στυλ ''γκρινιας '' να το πω αλλα ορισμενοι απο εδω μεσα ειναι να μην θιξεις τον ''θεο'' τους ....σε πηρε ο διαολος  ::)Παρ'όλα τα χρονακια μου ομως εχω μια ταση για εκμοντερνισμο (ειμαι σαν τις γριες που θελουν να κανουν lifting αλλα δεν εχουν το χρημα )

Επισης να θυμισω στην συμπαθεστατη αφεντια σου οτι αν μη τι αλλο εχω καταθεσει σε ανυποπτη στιγμη καποια κομματια με την μπαντα που παιζω που και που ,και την επισης συμμετοχη μου στο drums &percussion επι δυο χρονια οσο μπορω πιο δημιουργικα με διαφορα ποστ και βοηθεια προς τους νεους και μη ντραμερς με ανεβασμα patterns  σε παρτιτουρες κλπ.

Το αστειο της υποθεσης ειναι οτι αυτοι που μας την επεσαν με τα γνωστα ποστ ΕΙΝΑΙ ακριβως αυτοι που στα δυο sections δεν εχω δει δουλεια τους η προσφορα τους με καποια θεματα που να εχουν αποδοχη και συμμετοχη.Ειναι σαν εγω που ειμαι ασχετος με τα computers να αναρτησω θεμα ...και στο τελος να γινω ρομπα ...ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΣ ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ τα ποστ γενικα καποιων που κατι παιζουν τελος παντων ειναι τελειως διαφορετικες απο αυτες των αλλων που κατα δηλωση τους δεν παιζουν καποιο οργανο κλπ.

ΑΥΤΟ κατι πρεπει να σου λεει .Εν πασει περιπτωσει δεν εχω αναγκη να αποδειξω τιποτα σε κανενα  αλλα απο εσενα που βαρας και δυο νοτες θα περιμενα και μια πιο ''μουσικη ''προσεγγιση ''Have a nice day ....KOSTA .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου