Προς το περιεχόμενο

Κράτημα patch σε συνθ - ορολογία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Να ρωτήρω κι εγώ κατιτίς σχετικό με το θέμα. Αλλάζοντας ήχο και ο ήχος κόβεται στο Korg Z1. Υπάρχει η επιλογή να συνεχίζεται χωρίς διακοπή ενώ επιλέγεις κάποιον άλλο ήχο μετά;

Στο manual δεν βρήκα κάποια επιλογή.

1. Η λειτουργία αυτή υπάρχει μόνο όταν το ίδιο το όργανο, για παράδειγμα το Sound Generator, έχει αυτή τη δυνατότητα ή το λογισμικό του επιτρέπει κάτι τέτοιο, ανάλογα...

2. Το ότι υπάρχει αυτή η λειτουργία ως standard από κάποιους κατασκευαστές δεν σημαίνει ότι την λειτουργία αυτή την διαθέτουν όλα τα υπόλοιπα όργανα.

3. Αυτή η δυνατότητα ή το ηχητικό αποτέλεσμα αν θες αυτής της λειτουργίας, μπορεί να διαφέρει από κατασκευαστή σε κατασκευαστή ως προς την ορολογία - ονομασία. Ο κάθε κατασκευαστής μπορεί να το ονομάζει διαφορετικά.

 

Αλλάζοντας ήχο και ο ήχος κόβεται στο Korg Z1
Δεν ξέρω εάν τότε είχαν ανακαλύψει ή είχαν την δυνατότητα για κάτι τέτοιο, μπορεί ναί - μπορεί όχι, δεν το γνωρίζω ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

....παλιατζούρες..τι περιμένεις; ;)

Μπορεί και να έχει αυτή τη δυνατότητα. Σου είπα δεν το γνωρίζω  :)

 

Edit:

Αν διαβάσεις προσεκτικά το manual και εναλλακτικά το SysEx, πρέπει να αναφέρει (ναί ή όχι) κάτι που να αφορά την συγκεκριμένη λειτουργία.

Π.χ. εάν το μηχάνημα υποστηρίζει GS, τότε αυτή η λειτουργία υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.χ. εάν το μηχάνημα υποστηρίζει GS, τότε αυτή η λειτουργία υπάρχει.

Δεν υποστηρίζει, και μάλλον δεν το κάνει.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν υποστηρίζει, και μάλλον δεν το κάνει.

Το GS το είπα ως παράδειγμα. Μπορεί να μην υποστηρίζει GS αλλά να υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία όπως για παράδειγμα τα Kurzweil ή τα πολύ παλιά JV που by default δεν είναι GS.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GS το είπα ως παράδειγμα. Μπορεί να μην υποστηρίζει GS αλλά να υποστηρίζει αυτή τη λειτουργία όπως για παράδειγμα τα Kurzweil ή τα πολύ παλιά JV που by default δεν είναι GS.

Στο JV 80 την είχα αυτή την δυνατότητα, ψάχνω κι εδώ να την έχω, για αυτό και έχω κολλήσει.

Όχι ότι με χαλάει....βάζω τον ντράμερ να κάνει γεμίσματα την ώρα της αλλαγής  8)

Στα triton,kurz την έχω.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στο JV 80 την είχα αυτή την δυνατότητα
Το γνωρίζω, γι'αυτό και θεώρησες κάποια πράγματα "δεδομένα". Άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας  ;D

 

, ψάχνω κι εδώ να την έχω, για αυτό και έχω κολλήσει.
Μπορεί στην εδώ αντιπροσωπεία να γνωρίζουν κάτι παραπάνω, ρώτησέ τους. Μην κακολογούμε το όργανο  :)

 

Όχι ότι με χαλάει....
Τότε το κρατάς "ως έχει" αν όντως δεν το κάνει.

 

βάζω τον ντράμερ να κάνει γεμίσματα την ώρα της αλλαγής  8)
Αν είναι τόσο πολύ αναγκαίο να κάνεις αλλαγές σε "περίεργα σημεία" κοίταξε την λύση του multitimbral αν έχει, δεν το γνωρίζω. Εναλλακτικά δεν είναι άσχημη η λύση του sampling, ανάλογα...

 

Στα triton
δεν με ενδιαφέρει  ;D

 

,kurz την έχω.
Είπαμε, άλλα του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου