Προς το περιεχόμενο

thomann .. απίστευτη ταλαιπωρία...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σας περιγραψω την ταλαιπωρία που φαγαμε απο thomann, την πρωτη φορα που γιναμε πελατες του..

 

Παραγγείλαμε πριν ενα μηνα περιπου 3 προιοντα απο thomann, μαζι με ένα φίλο..

Εγώ ένα KORG PADKONTROL http://www.thomann.de/gr/korg_padkontrol.htm

και ο κολλητός μια MOTU Ultralite MKIII Hybrid http://www.thomann.de/gr/motu_ultralite_mkiii_hybrid.htm και ενα M-AUDIO Torq MixLab...

 

Από την αρχή φαινόταν οτι κατι δεν θα πηγαινε καλά και τελικά έτσι ηταν...

Το πρωτο προβλημα ήταν όταν ο φίλος που παρελαβε το πακετο και ανοιξε να δει την κάρτα του.. Η MOTU ήταν εμφανώς μεταχειρισμένη, καθως όλα τα περιεχομενα του κουτιού ήταν ανακατα, τα καλώδια ξετυλιγμένα και η κάρτα ειχε πανω της διαφορα σημαδια που εδειχνα οτι ειχε δουλευτει κάποιες εβδομαδες!!!

Μετα το πρωτο σοκ και μετα απο κάποια τηλεφωνα (με διαφορους υπαλλήλους, αλλα και με τον Ελληνα όταν καταφερε να τον βρει) και διαπραγματευσεις κανονιζει να την επιστρέψει και να παρει τα χρηματα του πισω καθως με ολη αυτη την αντιμετώπιση που ειχε αποφασισε οτι δεν θέλει να εχει στο εξης αλλες παρτίδες μαζί τους..

 

Οπότε την επόμενη μέρα (νομίζω) και ενω ειχε κανονίσει να ερθει κουριερ να παραλάβει την κάρτα, εχοντας ηρεμήσει λίγο, αποφασίζει να ανοιξει και τα αλλα 2 προιοντα με τα οποια δεν ειχε ασχοληθεί καν..

Με το M-AUDIO Torq MixLab όλα ΟΚ...

Ανοιγει και το δικό μου PADKONTROL και βλέπει ότι μας εχουν στείλει το μαύρο χρώμα, ενώ ειχαμε παραγγείλει το μαυρο!!!

Η εξήγηση που δωσαμε είναι, λόγω του οτι τα δυο κουτια ειναι ιδια και δειχνουν τη συσκευη ασπρη στη φωτογραφία απ'έξω, μέμονη διαφορα μια μαυρη αυτοκόλητη βουλα στο πλαι που συνηθως γραφουν το χρωμα του προιοντος, ο αποθηκάριος εβαλε λαθος κουτι. Ειδε δηλαδη ασπρη φωτο εξω απο το κουτί και λεει αυτο είναι..

Η αποδειξή μας βεβαια ειχε το σωστο κωδικο, του λευκού (μαλιστα τα 2 χρωματα εχουν συνηθως ελαφρώς διαφορετική τιμή).

Σε μια παραγγελία 2 λαθη μας έκατσαν δηλαδή..

Και ενταξει με το λαθος χρώμα, εχει μια λογική. Η MOTU όμως δεν συγχωρειται..

Εγώ ηθελα οπωσδήποτε το PADKONTROL και επειδη στη Ελλάδα δεν το βρηκα σε λογική τιμή (νομιζω δεν το ειχαν και διαθεσιμο) θελησα να μου στείλουν το λευκο.

Και αλλα τηλέφωνα στο καπάκι μεχρι να καταφερουν τελικά να αλλαξουν την εντολή  επιστροφής του thomann για το κουριερ αφου επρεπε τωρα να παρει πισω 2 προιοντα..

 

Να σημειώσω οτι εγω μενω επαρχία και ο φίλος Αθήνα, οποτε ειχε αναλάβει αυτος το ολο τρέξιμο..

 

Πέρασαν οι μέρες και σημερα παραλαμβάνει το νεο πακετο ο φίλος μου με το PADKONTROL για να διαπιστώσει οτι εχουν στείλει πάλι ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Περιττό να πω οτι τρελαθηκε ο φίλος, ουτε χρειαζεται να σας πω τι ακουσε ο Ελληνας υπάλληλος στην τελευταια (καθως δεν προκειται να ασχοληθει άλλο ο ίδιος μαζι τους) του συνομιλία με το φίλο μου...

Εχουν σπασει τα νευρα του ενα μηνα τωρα με όλα αυτα τα προβλήματα, τα μεγαλα σε διαρκεια τηλεφωνηματα σε Γερμανια (τα οποια κοστισαν και αρκετα χρηματα) και την αθλια αντιμετωπιση με ηλίθιες δικαιολογίες του τυπου "ο ογκος παραγγελιών που εχουμε ειναι τεραστιος και γινεται δειγματοληπτικος ελεγχος μονο σε κάποια προιοντα.." και δεν θυμαμαι τι αλλες μ@λ@κίες...

 

3 λάθη σε μια παραγγελία το θεωρω απαραδεκτο για μια τετοια εταιρεία..

 

Την Δευτερα θα παρω και εγω τηλέφωνο για να δω τι θα κάνουμε τελικά..

Ο κολλητός μου είπε να παρω πίσω τα χρηματα μου και να μην ξαναασχοληθούμε με αυτούς..

Το προβλημα είναι οτι θέλω οπωσδήποτε το PADKONTROL ...

 

Ακουω, σχολια, αποψεις και συμβουλές γι' αυτη την ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

χαχαχα αυτά είναι ..... δεν κάνουν μονο λάθη τα παιδιά :p :p :p

 

 

Ανοιγει και το δικό μου PADKONTROL και βλέπει ότι μας εχουν στείλει το μαύρο χρώμα, ενώ ειχαμε παραγγείλει το μαυρο!!!

 

 

 

τώρα περα από την Πλάκα εγω 4 πράγματα που ειχα παραγγείλει μια χαρά έφθασαν και αρκετά γρήγορα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σας περιγραψω την ταλαιπωρία που φαγαμε απο thomann, την πρωτη φορα που γιναμε πελατες του..

 

Γιατί; Σου είπε κανείς ότι μας ενδιαφέρει;

 

Από την αρχή φαινόταν οτι κατι δεν θα πηγαινε καλά και τελικά έτσι ηταν...

 

Το είχατε δει στο φλυτζάνι δηλαδή; Πως το ξέρατε από την αρχή; Όνειρο είδατε;

 

Το πρωτο προβλημα ήταν όταν ο φίλος που παρελαβε το πακετο και ανοιξε να δει την κάρτα του.. Η MOTU ήταν εμφανώς μεταχειρισμένη, καθως όλα τα περιεχομενα του κουτιού ήταν ανακατα, τα καλώδια ξετυλιγμένα και η κάρτα ειχε πανω της διαφορα σημαδια που εδειχνα οτι ειχε δουλευτει κάποιες εβδομαδες!!!

 

Έπρεπε να της κάνετε τέστ για άνθρακα 14. Μπορεί να αποδεικνυόταν ότι είχε δουλευτεί η κάρτα για αιώνες.

 

Μετα το πρωτο σοκ και μετα απο κάποια τηλεφωνα (με διαφορους υπαλλήλους, αλλα και με τον Ελληνα όταν καταφερε να τον βρει) και διαπραγματευσεις κανονιζει να την επιστρέψει και να παρει τα χρηματα του πισω καθως με ολη αυτη την αντιμετώπιση που ειχε αποφασισε οτι δεν θέλει να εχει στο εξης αλλες παρτίδες μαζί τους..

 

Ήταν σκληρός και τον λέγανε ΒΙΤΑΜ.

 

Οπότε την επόμενη μέρα (νομίζω) και ενω ειχε κανονίσει να ερθει κουριερ να παραλάβει την κάρτα, εχοντας ηρεμήσει λίγο, αποφασίζει να ανοιξει και τα αλλα 2 προιοντα με τα οποια δεν ειχε ασχοληθεί καν..

 

Δηλαδή, αφού είχε ήδη διαπιστώσει ότι έχει πρόβλημα η μία παραγγελία, ΔΕΝ έσπευσε να δει ότι οι άλλες είναι σωστές; Ατσαλένια νεύρα έχει ο άνθρωπος, ή είχε ραντεβού με τη Θώδη.

 

Με το M-AUDIO Torq MixLab όλα ΟΚ...

Ανοιγει και το δικό μου PADKONTROL και βλέπει ότι μας εχουν στείλει το μαύρο χρώμα, ενώ ειχαμε παραγγείλει το μαυρο!!!

 

Ρε τους ξεφτιλισμένους... να σας στείλουν το μαύρο ενώ έχετε παραγγείλει το μαύρο, μα τόση αλητεία πια...;

 

Η εξήγηση που δωσαμε είναι, λόγω του οτι τα δυο κουτια ειναι ιδια και δειχνουν τη συσκευη ασπρη στη φωτογραφία απ'έξω, μέμονη διαφορα μια μαυρη αυτοκόλητη βουλα στο πλαι που συνηθως γραφουν το χρωμα του προιοντος, ο αποθηκάριος εβαλε λαθος κουτι. Ειδε δηλαδη ασπρη φωτο εξω απο το κουτί και λεει αυτο είναι..

 

Ε, είναι και λίγο γκαβοί οι Γερμανοί ως γνωστόν. Κρίμα που τους χρωστάμε όλη τη χώρα.

 

Η αποδειξή μας βεβαια ειχε το σωστο κωδικο, του λευκού (μαλιστα τα 2 χρωματα εχουν συνηθως ελαφρώς διαφορετική τιμή).

Σε μια παραγγελία 2 λαθη μας έκατσαν δηλαδή..

 

Κοίτα, αν σου πέρασε από το μυαλό ότι είσαστε γκαντέμηδες, μη το πάρεις κατάκαρδα. Σε όλους συμβαίνουν αυτά, εμένα κάποτε μου είχανε δώσεί λάθος τοστ σε ένα μαγαζί.

 

Και ενταξει με το λαθος χρώμα, εχει μια λογική. Η MOTU όμως δεν συγχωρειται..

 

Είναι ασυγχώρητη.

 

Εγώ ηθελα οπωσδήποτε το PADKONTROL και επειδη στη Ελλάδα δεν το βρηκα σε λογική τιμή (νομιζω δεν το ειχαν και διαθεσιμο) θελησα να μου στείλουν το λευκο.

 

Πάει καλύτερα με το σεμαίν;

 

Και αλλα τηλέφωνα στο καπάκι μεχρι να καταφερουν τελικά να αλλαξουν την εντολή  επιστροφής του thomann για το κουριερ αφου επρεπε τωρα να παρει πισω 2 προιοντα..

 

Ε, είναι χαζοί. Έπρεπε να έχουν προβλέψει ότι τελικά θα χρειαστεί να επιστρέψουν δύο προϊόντα. Μα καλά, δεν έχουν μέντιουμ;

 

Να σημειώσω οτι εγω μενω επαρχία και ο φίλος Αθήνα, οποτε ειχε αναλάβει αυτος το ολο τρέξιμο..

 

Στην επαρχία έχουν κακομάθει από τις επιδοτήσεις.

 

Πέρασαν οι μέρες και σημερα παραλαμβάνει το νεο πακετο ο φίλος μου με το PADKONTROL για να διαπιστώσει οτι εχουν στείλει πάλι ΜΑΥΡΟ ΧΡΩΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Γιατί ρε το κάνουν αυτό; Τελικά τι θέλουν; Να σας σπάσουν τα νεύρα;

 

Περιττό να πω οτι τρελαθηκε ο φίλος, ουτε χρειαζεται να σας πω τι ακουσε ο Ελληνας υπάλληλος στην τελευταια (καθως δεν προκειται να ασχοληθει άλλο ο ίδιος μαζι τους) του συνομιλία με το φίλο μου... Εχουν σπασει τα νευρα του ενα μηνα τωρα με όλα αυτα τα προβλήματα, τα μεγαλα σε διαρκεια τηλεφωνηματα σε Γερμανια (τα οποια κοστισαν και αρκετα χρηματα)

 

Τουλάχιστον θα του πληρώσουν τα χάπια; Ξέρεις, τώρα που το θυμήθηκα, ΟΛΟΙ οι παροχείς τηλεφωνίας στη χώρα δεν χρεώνουν τα τηλεφωνήματα στη Γερμανία. Εγώ παίρνω δύο φορές την ημέρα δωρεάν, αν θέλεις μπορώ να πάρω και για εσάς.

 

και την αθλια αντιμετωπιση με ηλίθιες δικαιολογίες του τυπου "ο ογκος παραγγελιών που εχουμε ειναι τεραστιος και γινεται δειγματοληπτικος ελεγχος μονο σε κάποια προιοντα.." και δεν θυμαμαι τι αλλες μ@λ@κίες...

 

Κρίμα, γιατί αν τις θυμόσουν θα τις κάναμε sticky.

 

3 λάθη σε μια παραγγελία το θεωρω απαραδεκτο για μια τετοια εταιρεία..

 

Και εγώ. Από πέντε λάθη και πάνω μετράει.

 

Την Δευτερα θα παρω και εγω τηλέφωνο για να δω τι θα κάνουμε τελικά..

 

Μη προχωρήσεις τόσο μακρυά. Δώσε τόπο στην οργή.

 

Ο κολλητός μου είπε να παρω πίσω τα χρηματα μου και να μην ξαναασχοληθούμε με αυτούς..

 

Αυτός είναι φίλος, όχι κολοκύθια.

 

Το προβλημα είναι οτι θέλω οπωσδήποτε το PADKONTROL ...

 

Τελικά, μήπως ο φίλος δεν μας τα λέει καλά. Και τώρα; Τι θα κάνουμε; Θα πάρουμε το PADKONTROL και θα χαλάσουμε τη φιλία μας;

 

Ακουω, σχολια, αποψεις και συμβουλές γι' αυτη την ιστορία...

 

Κοίτα, η άποψή μου είναι ότι το καλύτερο PADKONTROL είναι το μαύρο.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα περα από την Πλάκα εγω 4 πράγματα που ειχα παραγγείλει μια χαρά έφθασαν και αρκετά γρήγορα

 

Κι εγώ επίσης για καμιά 10αριά πράγματα!

 

νομίζω είσαι απ τους λίγους άτυχους.. γενικά είναι πολύ σωστοί, και η δικαιολογία με τις πολλές παραγγελίες ισχύει πολύ περισσότερο απ ότι φαντάζεσαι!

 

Εγώ θα έλεγα να τους δώσεις κι άλλες ευκαιρίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τον τρολευ....το τομαν είναι ενα απο τα καλύτερα μαγαζιά....και δεν πιστεύω οτι στείλανε κατι μεταχερισμένο....δν θα χάλαγαν την φήμη τους για κατι τέτοιο....πολλές υπερβολές διάβασα...καλά δν έλενξες τα προιόντα σου, τα αλλα 2 ναι, ενώ ήδη το ένα είναι λαθος?χμμμ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει, εχω και καλυτερα πραγματα να κανω απο το να μπαινω στο φορουμ και να λεω ψεματα..

Ειχαμε ακουσει μονο καλα λογια για το μαγαζι, τα προηγουμενα χρονια που μας εκανε μεγαλη εντυπωση αυτο που συνεβει.

 

Εγω δεν εχω κανει αλλες αγορες απο καταστηματα του χωρου, αλλα ο φιλος που ασχολειται με το χωρο της μουσικης, εχει ψωνισει δεκαδες φορες απο τα ελληνικα καταστηματα, για τον εαυτο του και για αλλους..

Θεωρω οτι ξερει καλα την ελληνικη αγορα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trolley πρόσεξες ότι ο fuzzywoo που σου απεύθυνε τον λόγο, δεν είναι ο MasterX που ξεκίνησε το θέμα; Ή απλά νόμιζες ότι στην είπε ο op και δεν τσέκαρες τίποτα;

 

Όχι δεν το πρόσεξα.

Κρίμα ε; Τι να κάνουμε, είναι αργά, είμαι και λίγο γέρος... άσε που έχω αποφασίσει να χάνω χρόνο μόνο όταν έχει σημασία.

 

Πάντως, εγώ δεν είπα ότι ο OP γράφει ψέμματα, αλλά - όπως και να το κάνουμε - είναι φανερό από αυτά που γράφει ότι κάπου είναι και ο ίδιος μπερδεμένος. Μετά από τόσα έτη καλών εμπειριών με τον τόμαν, νομίζω ότι χρειαζόμαστε πιο εμπεριστατωμένες καταγγελίες, ειδικά όταν ο τίτλος είναι τόσο πομπώδης.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπε και αλλος φιλος, εχουν πλεον τεραστιο ογκο παραγγελιων, οποτε μες τον πανικο πολλα μπορει να συμβουν...

 

Και οχι φιλε δεν ειμαστε μπερδεμενοι..

Εγω βεβαια δεν το εζησα απο κοντα, αλλα μου τα περιεγραφε ο φιλος στο τηλεφωνο.. Δεν ξερω ολες τις λεπτομερειες.

 

Ο φιλος μου ομως ειναι πολλα χρονια στο χωρο και μονο ασχετος δεν ειναι..

 

Ελπιζω να μην νομιζετε οτι θελω να δυσφημισω το καταστημα, αλλωστε κατι τετοιο δεν θα συνεβαινε με 1 περιστατικο, οταν υπαρχουν τοσοι ευχαριστημενοι πελατες.

 

Παντως ο trolley δινει την εντυπωση μεγαλου φαν του καταστηματος.

Το οτι εχει "έτη καλών εμπειριών με τον τόμαν" δε σημαινει οτι δεν κανουν λαθος ποτε εκει στου Τομαν..

 

Εκανα τις ακριβώς ιδιες σκεψεις με τον Papalampraina, εκει που δινει σαν παραδειγμα το e-shop.. Το οτι εχω και εγω "έτη καλών εμπειριών με το e-shop απο τοτε που ανοιξε"

δεν σημαινει οτι ειναι αψογοι.. Αντιθετως εχουν ακουστει πολυαριθμα παραπονα στα διαφορα φορουμ..

Και φυσικα αυτο με τις αδειες που λεει ο Papalampraina  κρυβει μεγαλη αληθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα πως γινεται να εχω κανει 47 παραγγελιες απο τον Thomann & να μην εχει παει στραβα ΟΥΤΕ ΜΙΑ...δε ξερω,μαλλον εχω καλυτερους φιλους...... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου