Προς το περιεχόμενο

Online γκρουπάκι κανείς;


Lampiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατ αρχάς Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά να έχουμε.

Το θεματάκι σου είναι πολύ καλό αλλά θα σου επισημάνω κάποια πραγματάκια που άκουσα.

 

Οι κιθάρες είναι πολύ πίσω και αδικούνται.Πρωταγωνιστεί το μπάσσο που θα έπρεπε να είναι μιά οκτάβα κάτω για να δώσει όγκο στο κομμάτι.Τα τύμπανα είναι καλά.

 

Οι κιθάρες απο όσο μπόρεσα να ακούσω μπερδεύονται πάρα πολύ και χάνονται οι λεπτομέρειες.Ίσως εάν τις χώριζες λίγο δεξιά και αριστερά και έπαιζες λίγο με τις εντάσεις μεταξύ τους να ξεχώριζαν τα θέματα που έπαιζες και μου άρεσαν πολύ. Θέλω να πώ να μην βαράνε η μία πάνω στην άλλη. Να αφήσεις την καθαρή να παίζει το δικό της μέρος και σε άλλα σημεία να βγάζεις μπροστά το track με το wah-wah και σε άλλα την κιθάρα που παίζει το σόλο με distortion.

 

Ο προενισχυτής καλός φαίνεται για τα λεφτά του αλλά να προσέχεις την στάθμη της εγγραφής πάντα πρίν ξεκινήσεις να γράψεις. Εάν είναι καλή η στάθμη από την αρχή θα είναι πιό καλό το αποτέλεσμα. Εάν είναι χαμηλή η εγγραφή πχ -7db όσο normalize και εάν κάνεις πάλι φτωχό θα είναι το αποτέλεσμα. Βασικό ρόλο στο αποτέλεσμα όταν γράφεις τον ενισχυτή απο μικρόφωνο παίζει το μικρόφωνο που χρησιμοποιείς και η θέση που το τοποθετείς μπροστά στον ενισχυτή.

 

Καλή δουλειά και εύχομαι να χρησιμοποιήσεις τα μηχανήματά σου για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι κιθάρες είναι πολύ πίσω και αδικούνται.Πρωταγωνιστεί το μπάσσο που θα έπρεπε να είναι μιά οκτάβα κάτω για να δώσει όγκο στο κομμάτι.Τα τύμπανα είναι καλά.

 

Οι κιθάρες απο όσο μπόρεσα να ακούσω μπερδεύονται πάρα πολύ και χάνονται οι λεπτομέρειες.Ίσως εάν τις χώριζες λίγο δεξιά και αριστερά και έπαιζες λίγο με τις εντάσεις μεταξύ τους να ξεχώριζαν τα θέματα που έπαιζες και μου άρεσαν πολύ. Θέλω να πώ να μην βαράνε η μία πάνω στην άλλη. Να αφήσεις την καθαρή να παίζει το δικό της μέρος και σε άλλα σημεία να βγάζεις μπροστά το track με το wah-wah και σε άλλα την κιθάρα που παίζει το σόλο με distortion.

 

Οκ,πειραξα τις εντασεις,πιστευω να ξεχωριζουν καλα τωρα οι κιθαρες...

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/rivera/petros.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά η διαφορά είναι εντυπωσιακή.

Το κομμάτι ακούγεται πολύ όμορφα άν και εξακολουθώ να έχω τις ενστάσεις μου για το μπάσο. Ίσως εάν χρησιμοποιούσες κάποιο άλλο μπάσο πιό fat θα έδινε όγκο στο σύνολο και θα έδενε καλύτερα με τα τύμπανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλό βράδυ. Δεν παρακολούθησα από την αρχή το θέμα και είμαι λίγο χαμένος σχετικά με το ποιός έκανε τι και τι δουλεύετε. Ωστόσο, ως πληκτρούχος και καρτούχος, αν θέλετε κάποια μουσική ενίσχυση κάπου.. με χαρά μου να συνδράμω! Περιμένω απάντησή σας!

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό βράδυ. Δεν παρακολούθησα από την αρχή το θέμα και είμαι λίγο χαμένος σχετικά με το ποιός έκανε τι και τι δουλεύετε. Ωστόσο, ως πληκτρούχος και καρτούχος, αν θέλετε κάποια μουσική ενίσχυση κάπου.. με χαρά μου να συνδράμω! Περιμένω απάντησή σας!

Μετά από σχεδόν 3 χρόνια, χλωμό το βλέπω να λαμβάνεις απάντηση...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

δεν διάβασα όλο το topic αλλά είμαι in για μία Online Μπάντα σε στυλ lamb of god  ;D

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θα απομακρυνομαστε περισσοτερο...? (λεω εγω...γαρ η τεχνολογια μας αποκοπτει απο την αμεση επαφη/μπαντα/λαιβ?)

Ονλαιν γκρουπ?...και μετα τι ονλαιν λαιβ?..με ονλαιν θεατες και εισητηρια μεσω κλικ?..(λεω εγω... :o ??? ::))

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου