Προς το περιεχόμενο

Επιστημονικοί κλάδοι μελέτης του ήχου


k-a-f-ros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

:D

Μιάς και ανοίξαμε το κουτί της Πανδώρας με τον κ. Blue σε ένα άλλο thread,

και μιάς αυτό το θέμα με απασχολεί ιδιαίτερα τελευταία αφού αποφάσισα ότι θέλω να συνδιάσω τις δύο αγαπημένες μου ασχολείες, να ρωτήσω το εξής:

 

Ξέρετε ρε παιδία για επιστημονικούς κλάδους που ασχολούνται με την μελέτη του ήχου;

 

Η ηχοληψία ή η Φυσική δεν είναι απάντηση. Μιλάω για ανάλυση της φυσικής διάστασης του ήχου σε επιστημονικές κοινότητες..και αν υπάρχει κάτι τέτοιο πόσο μακρυά μπορεί να πάει η βαλίτσα;

Συγκεκριμένα πράγματα αν γίνεται.[/b]

I have a passion lord and it won't go away

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά θα προσπαθήσω να βρώ ένα άρθρο που είχε ο ευκλειδης (περιοδικό για μαθηματικά στο λύκειο και γενικότερα στο σχολειο) που σχετίζει τις νότες με μουσική...δεν θυμαμαι ακριβώς ούτε είμαι σχετικός με το θέμα...αλλά μπορεί να σας ενδιαφέρει...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου.

 

Βασικα για να ειμαι ειλικρινεις δεν εχω καταλαβει την ερωτηση σου αν δλδ ψαχνεις για κλαδο (δλδ πανεπιστιμιο) ή επιστημονικες κοινοτητες (δλδ forum).

 

Περα απο αυτο η επιστημη που ασχοληται με τον ηχο ονομαζεται ακουστικη και περιαμβανει πολλα πραγματα οπως φυσικη,μαθηματικα,ηλεκτρονικα κτλ και αν θες υπαρχουν πανεπιστιμια οπου μπορεις να διδαχθεις και ακουστικη και μουσικη τεχνολογια τα οποια περιλαμβανουν και μουσικη θεωρια,βασικες αρχες αρμονιας κ.τ.λ.

 

Υπαρχει ενα Τ.Ε.Ι. στην Ελλαδα οπου προσφερει τετοιου ειδους σπουδες www.teicrete.gr/mta και σε αυτη τη σελιδα στα δεξια εχει λινκ για μεταπτυχιακα προγραμματα σε Αγγλια στα οποια μπορεις να βρεις και πανεπιστιμιακα προγραμματα οπως σε αυτο εδω http://www.soton.ac.uk/

αν ενδιαφερεσαι για εξωτερικο.

 

Εαν ομως η ερωτηση σου σχετιζεται με forum λυπαμε αλλα δεν εχω ιδεα συγνωμη.

 

Ελπιζω να βοηθησα. :D :D

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το κεφάλαιο που ανοίγεις είναι και για μένα μεγάλο και αρκετά γκρίζο :(

 

Το τεράστιο πρόβλημα είναι οτι αναφέρεσαι σε δυο σπουδαίες επιστήμες που όση σχέση και να έχουν,δεν είναι πολλοί αυτοί που να είναι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ακαδημαϊκώς καταρτισμένοι και στις δύο (πάντως εδω μέσα έχω πετύχει τους περισσότερους :wink: ).

Όσες σπουδαίες εργασίες έχουν γίνει στο παρελθόν από σπουδαίους Μαθηματικούς πάνω στο θέμα,έμειναν στην αφάνεια επειδή ήταν "πολύ μουσικές για τους φυσικούς και πολύ επιστημονικές για τους μουσικούς" :cry: παράδειγμα frownyes.gif (Πάτα Ενημέρωση για τη σχολή->"Περί Φυσικής..." Φεστιβάλ Τραγουδιού 2006)

 

 

Έχοντας αυτό υπόψη και εφόσον συνυπολογίζεις(φαντάζομαι) οτι το να παρατήσεις τόσες γνώσεις που έχεις πάρει για να πας κάπου να μάθεις το ΙΔΙΟ αντικείμενο, με άλλα λόγια εκπεφρασμένο,είναι αμαρτία,απλά δεν λέει να πας σε κάποια σχολή ακουστικής στην οποία δεν υπάρχει μεταπτυχιακό πρόγραμμα που αφορά ΦΥΣΙΚΟΥΣ.

 

Δυστυχώς τέτοια μεταπτυχιακά είναι λίγα και δεν ξέρω κάποιο καλό ακόμα...

Υπάρχει ένα όμως στη Μουσικολογία του Καποδιστριακού το οποίο απαιτεί να είσαι Φυσικός με Πτυχιακή εργασία που να έχει σχέση με τον ήχο ΚΑΙ να έχεις και περγαμηνές από Μουσική.Υπάρχει και στο Ιόνιο κάποιο,αλλά δεν έχω καταλάβει καλά,αν είναι απαραίτητο να είσαι Φυσικός ή απλά να έχεις κάποιο πτυχίο από ΑΕΙ :roll:

 

Κοίτα κι εδώ : http://www.music.uoa.gr/index.php?id=634

 

Αν θέλεις στείλε μου πμ να το συζητήσουμε εκτενέστερα ή και να πάμε μαζί στον Σπυρίδη να φάμε παπούτσι :mrgreen:

 

Κάτι τελευταίο: Ελπίζω να μην περιμένεις να δουλέψεις πάνω σε αυτό που θέλεις να σπουδάσεις ε?Ο καθηγητής που μου πρότεινε αρχικά αυτή την πορεία μου συνέστησε να βρω από τώρα ένα χώρο για να εγκαταστήσω πρόβατα :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τεράστιο πρόβλημα είναι οτι αναφέρεσαι σε δυο σπουδαίες επιστήμες

 

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο, ποιες είναι οι δύο επιστήμες;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για ανάλυση της φυσικής διάστασης του ήχου σε επιστημονικές κοινότητες..και αν υπάρχει κάτι τέτοιο πόσο μακρυά μπορεί να πάει η βαλίτσα;

 

Αν κατάλαβα καλά ίσως σε βοηθήσει το παρακάτω link

 

http://www.musicperception.org/

 

πήγαινε στα links και θα βρείς ίσως κάτι για να ξεκινήσεις αν και δεν μας δίνεις

να καταλάβουμε τι ακριβώς αναζητάς

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν εχω καταλαβει τι εννοεις φιλε blue οταν λες για μεταπτιχιακο που δεν αφορα φισικους αφου η ιδια η ακουστικη ειναι κλαδος φυσικης.

 

Η αλλη μου ερωτηση ειναι τι εννοεις οταν λες δεν υπαρχουν καλα μεταπτιακα?Μιλας για Ελλαδα ή και για εξωτερικο?

 

Σε ρωταω επιδη και γω σπουδαζω κατι τετοιο και θα ηθελα να πληροφορηθω οσο γινεται πιο πολυ αν και εμενα βασικα μου εχει αρεσει αυτο το μεταπτυχιακο που εδωσα πιο πανω στην Αγγλια.

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τεράστιο πρόβλημα είναι οτι αναφέρεσαι σε δυο σπουδαίες επιστήμες

 

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο' date=' ποιες είναι οι δύο επιστήμες;[/quote']

 

Θα μπορούσα να έχω πει 2 τέχνες...Τα θεωρώ το ίδιο πράγμα. :wink:

 

Βασικα δεν εχω καταλαβει τι εννοεις φιλε blue οταν λες για μεταπτιχιακο που δεν αφορα φισικους αφου η ιδια η ακουστικη ειναι κλαδος φυσικης.

 

Eπειδή ακριβώς είναι κλάδος της φυσικής' date='προτεινω στον kafro (και στον εαυτό μου) να κάνει μεταπτυχιακό που απευθύνεται σε φυσικούς ώστε να μην επαναλαμβάνει αυτά που ξέρει.Το διαφοροποιώ από οποιαδήποτε σχολή/μεταπτυχιακό ακουστικής στις οποίες μπορείς να μπεις ανεξάρτητα του τι έχεις τελειώσει

 

Η αλλη μου ερωτηση ειναι τι εννοεις οταν λες δεν υπαρχουν καλα μεταπτιακα?Μιλας για Ελλαδα ή και για εξωτερικο?

 

Συγνώμη παράλειψη...εννοώ για Ελλάδα...και δεν είπα οτι δεν υπάρχουν,είπα οτι δεν ξέρω αν υπάρχουν καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβως δεν καταλαβα αφου εισαι ηδη εν μερη φυσικος και αν αποφασισεις να κανεις μεταπτυχιακο στον τομεα αυτο πας καπου που αφορα ακουστικολογους δεν υπαρχει θεμα μπερδεματος πιστευω.

 

Οσο και να το αποφυγεις πιστευω οτι στο μεταπτυχιακο σε ενα μικρο βαθμο θα επαναλαβεις αυτα που ξερεις αρχικα αλλα θα δεις το βαθος που θα φτασεις τις γνωσεις σου.

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου